آشنایی با شهر پونا

شهر پونا در غرب هند و در ایالت مهاراشترا که بزرگترین ایالت هند مي باشد واقع شده است . مرکز این ایالت شهر بزرگ و معروف بمبئی میباشد . شهر پونا با نزدیک به ۴ میلیون نفر جمعیت و ۷۷۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دومین شهر بزرگ ایالت میباشد. در این شهر مانند سایر شهرهای هند مردم همزمان به چندین زبان صحبت میکنند مانند انگلیسی، هندی، مهاراتی (مراتی زبان محلی ایالت مهاراشترا) و در بعضی جوامع مسلمان زبان اردو هم رواج دارد.

انستيتو علوم پزشكي ال اينديا

از سالیان گذشته روابط بسیار خوبی بین ایرانیان و شهر پونا برقرار بوده است . بطوریکه آمار غیر رسمی از حضور بیش از ۲۰ هزار ایرانی مقیم در این شهر حکایت دارد . بواسطه حضور این افراد ، مردم پونا آشنائی نسبی بهتری با فرهنگ ایران و دانشجویان ایرانی نسبت به سایر شهرهای هند دارند.

انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شهر پونا نیز از دیرباز در این شهر فعالیت داشته و یکی از بهترین مکانهای گرد هم آیی دانشجویان و ایرانیان به شمار می آید.همچنین در این مرکز امکانات مناسبی برای دانشجوبان تدارک دیده شده است که نیم نگاهی به آن نیز خواهیم داشت.

ویژگیهای برتر شهر پونا

از ویژگیهای برتر شهر پونا به عنوان یک شهر مناسب برای تحصیل میتوان به:

  • تعداد زیاد دانشجویان ایرانی و خارجی
  • تعادل هوا در طول سال (بطوریکه در فصل گرما پنکه نیاز شما را بر طرف میکند و در فصل سرما نیازی به بخاری نخواهید داشت)
  • وجود دانشگاههای برتر هند در زمینه جذب دانشجویان خارجی نظیر دانشگاه پونا (مقام اول جذب دانشجویان خارجی در هند با بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۰۶-۲۰۰۷
  • وجود دانشگاههای خصوصی با سطح علمی، آموزشی و رفاهی بالا مانند :

Bharaty Vidya Peth Deemed University

Symbiosys deemed university

Tilak Maharashtra University

Ray University

و ... که مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته اند .

  • رستوران های متعدد ایرانی و شرکتهای خدماتی ایرانی در زمینه اجاره منزل،خرید و فروش وسائل منزل و ایاب و ذهاب .
  • نزدیکی به شهر بمبئی که مقر کنسولگری جمهوری اسلامی میباشد و حضور افراد کنسولگری هر یک ماه یک بار در شهر پونا برای کمک و راهنمائی دانشجویان
  • وجود فرودگاه بین اللملی با ۳ پرواز هفتگی به مقصد دوبی
  • آشنائی قابل قبول مردم عامه شهر با زبان انگلیسی
  • وجود آموزشگاه هاي زبان معتبر در سطح دنيا و مراكز برگزاري آزمونهاي آيلس و تافل
  • سطح بالای امنیت در شهر پونا و ...اشاره کرد

* پونا در سال ۲۰۰۵ بعنوان شادترین شهر هند نیز برگزیده شد.

آب و هوای پونا

میانگین دمای پونا ۲۰ تا ۲۸ درجهٔ سانتیگراد است. آب و هوای پونا به ۴ فصل تقسیم می‌گردد:

فصل سرما: از آغاز ماه دسامبر تا میانهٔ مارس.

فصل گرما: از آغاز ماه آوریل تا پایان ماه مه.

فصل معتدل همراه با باران موسمی: از ماه ژوئن تا ماه سپتامبر.

فصل معتدل و خشک: از سپتامبر تا آخر نوامبر.

زبان مردم پونا

در پونا بیشتر زبان‌های مراتی، هندی و انگلیسی رایج است. مردم بومی این شهر به زبان مراتی که زبان ویژهٔ ایالت مهاراشترا است ، سخن می‌گویند.با این حال بیشتر آن‌ها توانایی فهم و سخن‌گفتن به زبان هندی و انگليسي را نیز دارند .زبان انگلیسی بیش‌تر در میان قشر تحصیل‌کرده رواج دارد . زبان رسمي ادارات و موسسات آموزشي و دانشگاهها و مدارس انگليسي ميباشد.

فرهنگ مردم پونا

شهر پونا زادگاه بسیاری از هنرمندان، شاعران ، نویسندگان و پیشوایان مذهبی سرشناس هند می‌باشد . از همین روست که افسانه دلاوری‌های جنگجویان و سلحشوران این ناحیه، یاد و خاطره اصلاح‌طلبان انقلابی، یادگار آموزگاران برجسته، هنرمندان، نخبگان و پیشوایان مذهبی و فلاسفه بزرگ و مشهور که زبانزد خاص و عام‌اند، این شهر را تبدیل به پلی میان دانش نوین و دانش و نیک‌اندیشی پیشینیان نموده‌است.

مجمع بین المللی مدیتیشن اوشو در این شهر واقع است که تعداد زیادی از طرفداران اوشو و علاقمندان به مدیتیشن را از نقاط گوناگون جهان را به این شهر می‌کشاند که گاهی اقامت‌های نسبتا طولانی دارند. جشن‌های گانپاتی در این شهر رونق بیشتری نسبت به سایر شهرها دارد. حضور دانشجویان و اقامت نسبتاً زیاد خارجی‌ها از جمله ایرانیان مقیم یا دانشجویان ایرانی در فرهنگ مردم این شهر بی‌تاثیر نبوده‌است

دین مردم پونا

قانون اساسیهندوستان به شکل سکولار است که درآن دین خاصی به عنوان دین رسمی شناخته نشده‌است ولی :

٪۸۰ مردم پیرو مذهب هندو

٪۱۵ مسلمان

٪۵ باقیمانده مسیحی و( زرتشتی، سیک و بودایی ) ميباشند .