تخصص های رشته دندانپزشکی در هندوستان

طول مدت دوره : ۳ سال

مورد تائید سازمان نظام پزشکی هندوستان

با همکاری مستقیم دانشگاه علوم پزشکی راجیو گاندی

مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران

M.D.S و یا کارشناسی ارشد دندانپزشکی

M.D.S و یا کارشناسی ارشد دندانپزشکی دوره ی تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی است. مدت زمان دوره ی ارشد دندانپزشکی عموماً سه سال است در صورتی که امکان تقلیل آن به دو سال برای داوطلبانی که دوره ی دیپلم تحصیلات تکمیلی دو ساله را بعد از لیسانس خود اخذ کرده باشند، وجود دارد.این دوره به صورت گسترده به آموزش نحوه ی تشخیص بحرانی، مهارت های تحقیق و مهارت های حرفه ای کلینیکی و درمانی می پردازد که به داوطلب اجازه ی ادامه تحصیل و شرکت در دوره های تخصص دندانپزشکی را می دهد.

شورای دندانپزشکان هندوستان مسئول برنامه ریزی و قانون گزاری برای رشته های دندانپزشکی است و تمامی موسسات آموزشی موظف اند تا پیروی کنند.

شرایط انتخاب داوطلبین

آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ثبت نام در این رشته لیسانس دندانپزشکی است و یا مدرک معادل آن که تحت تایید شورای دندانپزشکی هندوستان باشد.

داوطلبانی که مدرک مورد تایید این شورا را در دست ندارند باید نسبت به تایید مدرک خود توسط شورای دندانپزشکی هندوستان اقدام نمایند تا امکان ثبت نام در رشته ی کارشناسی ارشد دندانپزشکی را داشته باشند.

داوطلبین با ملیت خارجی که قصد تحصیل در هندوستان را دارند باید از شورای دندانپزشکی هندوستان برای مدت زمان اقامت خود در این کشور، ثبت نام کنند.

داوطلب باید از لحاظ فیزیکی شرایط تحصیل در این رشته را دارا باشد و هیچگونه بیماری نداشته باشد.

حضور در حین دوره

حداقل ۷۵% حضور در کلاس ها (به صورت جداگانه در دروس تئوری و عملی) برای صلاحیت شرکت در امتحانات نهایی اجباری است.برای واحد هایی که امتحان نهایی ندارند حداقل حضور دانشجو ۷۰% می باشد.

نکته :

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را در زمان مشاوره حضوری در دفتر موسسه به روز دريافت نمايد. ‍

خصوصیات داوطلبین مناسب تخصص های دندانپزشکی

علاقمندان به ادامه و پیشرفت مهارتهای خود در تمامی بیماری های مرتبط با دهان،دندان،لثه و دیگر سطوح سخت و نرم دهان داوطلبین مناسبی برای تخصص دندانپزشکی می باشند.

دندانپزشکی حرفه ای درآمد زا است که داوطلبین مشتاق به کسب درآمد بیشتر مناسب ادامه تحصیل در تخصص جراحی دندانپزشکی می باشند.

هر فرد تکنیک ها و متد های پیشرفته ای در ترمیم و درمان دندان فرا می آموزد.درجه ی بالایی از بهبود درمانی در این موضوع را فراهم می آورد که توان علمی و تحقیقاتی را بالا می برد.

داوطلبین این رشته به هر جای دنیا که سفر کنند می توانند در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار شده و یا مطب خود را تاسیس کنند که این کمک میکند تا موقعیت مالی خوبی را کسب کنند.

موقعیت شغلی :

 • جراح دندانپزشک
 • دستیار دندانپزشک
 • دندانپزشک بهداشت دهان و دندان
 • کارشناس درمان
 • کارشناس فروش
 • تکنسین لابراتوار دندانپزشکی
 • متخصص مواد
 • دندانپزشک جامعه نگر
 • استاد دانشگاه و خصوصی
 • مطب شخصی
 • پاتولوژیست دهان و فک و صورت و پزشکی قانونی

مراحل‌ دانشگاهی دوره‌های تخصصی دندانپزشکی در هندوستان (تعداد واحد ها و درسها و طول مدت دوره و واجد شرایط بودن برای ارتقاء به سال آینده) را می توانید بصورت فایلPDF دریافت کنید.

دانلود کنید

تخصص ارتودنسی

دانلود کنید

تخصص پاتولوژی دهان و فک و صورت

دانلود کنید

تخصص پروتزهای ثابت و اکولوژن

دانلود کنید

تخصص جراحی دهان و فک و صورت

دانلود کنید

تخصص دندانپزشکی اطفال

دانلود کنید

تخصص دندانپزشکی پروتزهای دندانی

دانلود کنید

تخصص رادیولوژی دهان و فک و صورت

ضوابط ‌و مراحل ‌ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش‌ آموختگان ‌رشته ‌هاي ‌مختلف ‌تخصصي ‌دندانپزشكي ‌دانشگاههاي‌ خارج ‌از كشور (منبع: وزارت بهداشت)

معيارهاي ارزشيابي :

معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل دورة تخصصي در خارج از كشور بر اساس ضوابط قانوني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

طول دوره رشته تحصيلي و محتواي برنامه هاي آموزشي و عنوان يا سمت متقاضي در طي دوره تخصصي

شرايط ورود به دوره تخصص دندانپزشكي

اصل: بررسي و ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي تخصصي دندانپزشكي منوط به انجام ارزشيابي و تاييد مقطع دوره دكتراي دندانپزشكي عمومي متقاضي و در نتيجه ارائه گواهي فراغت از تحصيل در مقطع دكتراي دندانپزشكي عمومي مي باشد.

مدارك مورد نياز جهت تشكيل پرونده دانش آموختگان رشته دندانپزشكي در مقطع تخصصي خارج از كشور كه مدارك آنان از يكي از دانشگاههاي معتبر مورد تاييد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي صادر گرديده باشد.(منبع:وزارت بهداشت)
 • اصل آخرين مدرك تحصيلي خارجي كه صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصديق و تاييد (مهر و امضاء) نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.
 • فتوكپي از پشت و روي اصل آخرين مدرك تحصيلي تخصصي.
 • اصل ريزنمرات تحصيلي براي كشورهايي كه از طرف دانشگاه ريز نمره صادر مي نمايند كه به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.
 • فتوكپي از ريز نمرات
 • اصل گواهي و فتوكپي طول دوره با ذكر برنامه آموزشي كه از طرف دانشگاه محل تحصيل صادر شده باشد و به تاييد نمايندگي (ج . ا. ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.
 • ارائه اصل گواهي و فتوكپي آن در صورت داشتن عنوان يا پست در حين تحصيل در كشور مربوطه كه از مراكز معتبر آموزشي دانشگاه يا سازمان نظام پزشكي صادر و به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) در كشور مربوطه رسيده باشد.
 • اصل پايان نامه تحصيلي (تز) و خلاصه اي از آن حداكثر در دو برگ و فتوكپي آن
 • اصل و فتوكپي گواهي و شرط ورود به دوره تخصصي صادر از دانشگاه محل تحصيل كه به تاييد نمايندگي (ج.ا.ا) د ركشور مربوطه رسيده باشد.
 • كاتالوگ دانشكاه محل تحصيل
 • فتوكپي تمام صفحات شناسنامه و كارت پايان خدمت وظيفه يا معافيت دائم در مورد آقايان (در صورت دارا بودن)
 • اصل و فتوكپي مدرك قبلي (دكتري دندانپزشكي) در ايران يا خارج تبصره: دانش آموختگان خارج از كشور رشته دندانپزشكي مقطع تخصص در صورتيكه مدرك قبلي آنان صادره از يكي از دانشگاههاي معتبر در خارج از كشور بر اساس ضوابط قانوني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي باشد ملزم به ارائه كليه مدارك مورد نياز براي ارزشيابي رشته دندانپزشكي در مقطع عمومي مي باشند كه پس از ارزشيابي مقطع عمومي برابر نظر كميسيونهاي مربوطه بررسي مدرك تخصصي امكان پذير مي باشد.
 • ترجمه رسمي كليه مدارك براي كشورهاي غير انگليسي زبان تبصره: كليه مدارك تحصيلي خارجي پس از تاييد (مهر و امضاء) نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در كشور مربوطه مي بايست به تاييد (مهر و امضاء) وزارت امور خارجه ايران نيز رسيده باشد.