شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در هندوستان

طول مدت دوره : ۳ سال

مورد تائید سازمان نظام پزشکی هندوستان

با همکاری مستقیم دانشگاه های علوم پزشکی هندوستان

مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران

وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودی از دانشگاههای این کشور را مورد تائید قرارداده است.

به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی در ابتدا همراه است.

Postgraduate Courses

Name of the Course Number of Seats Duration (Years)
M.D. Anaesthesia 3 3
M.D. Anatomy 2 3
M.D. Biochemistry 2 3
M.D. Community Medicine 2 3
M.D. Dermatology/Venerology/Leprology 1 3
M.D. General Medicine 5 3
M.D. Microbiology 2 3
M.D. Paediatrics 2 3
M.D. Pathology 2 3
M.D. Pharmacology 2 3
M.D. Physiology 2 3
M.D. Psychiatry 2 3
M.D. Radio-diagnosis 1 3
M.S. General Surgery 5 3
M.S. Obstetrics & Gynaecology 3 3
M.S. Ophthalmology 2 3
M.S. Orthopaedics 2 3
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Biochemistry)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Hematology & Transfusion Medicine)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology                   
(Microbiology & Immunology)
10 2

شرایط اخذ پذیرش هندوستان در رشته های تخصص پزشکی با گرایش های مختلف

متقاضیان ایرانی ابتدا باید در آزمون NEET شرکت کرده و نمره لازم را کسب نمایند. آزمون ورودی که تا قبل از سال 2015-2016 به صورت اختصاصی توسط بعضی از دانشگاه ها برگزار می شد و متقاضیان می توانستند با انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در آزمون و مصاحبه مربوطه شرکت نمایند و فقط شامل دانشجویان هندی می شد. ولی از سال 2016-2017به بعد با توجه به تصمیم دادگاه دیوان عالی هند این آزمون به صورت سراسری برگزار می شود و این قانون شامل دانشجویان خارجی نیز می شود. این آزمون سالی یک بار و در تاریخ 7 May هر سال در شهر های مختلف هند برگزار و نتیجه آن در تاریخ 8 June اعلام می گردد.

قبولی در این آزمون نیز آسانتر از برخی کشورهای دیگر مانند مجارستان و ترکیه می باشد. علاقمندان به تحصیل در رشته دندانپزشکی و تخصص می توانند در دانشگاه های معتبر هندوستان که مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران نیز هستند، اقدام به ادامه تحصیل نمایند.

پایگاه موسسه در هند امکانات خوبی را جهت برگزاری کلاسهای آمادگی آزمونNEET برای متقاضیان ورودی 2017- 2018 مهیا کرده است و دانشجویان می توانند با شرکت در این کلاسها و قبولی در آزمون ورودی NEET به تحصیل خود در رشته دندانپزشکی ادامه دهند.

در هر حال موسسه شیوه نوین با توجه به تفاهم نامه ای که با کالج زبان کمبریج و مرکز برگزاری دوره های آمادگی آزمون NEET دارد ، شرایط را برای پذیرش قطعی متقاضیان فراهم نموده و شانس افراد را در قبولی آزمون نیت بسیار بالا می برد.

خدمات موسسه شیوه نوین برای گرایش های مختلف تخصص پزشکی در هند
اخذ پذیرش از دانشگاه های هندوستان توسط دفتر موسسه در هندوستان در تمامی مقاطع.
مشاوره عمومی رایگان در زمینه تحصیل و زندگی در هندوستان و مشاوره تخصصی آنلاین یا حضوری با دفتر موسسه در هندوستان.
برگزاری کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی
با بهره گیری از جدید ترین متد از سطح مبتدی تا پیشرفته
برگزاری کلاسهای آمادگی آزمون NEET
برگزاری تورهای علمی دانشجویی جهت بازدید از دانشگاههای هند و همچنین ارائه کتابها و جزوات و نمونه سوالات کلیه سرفصل های آزمون NEET
برگزاری ازمونهای منظم آزمایشی همراه با رفع اشکال آزمونها
برنامه ریزی و پشتیبانی تحصیلی و انگیزشی در طول دوره
انجام مراحل ثبت نام و اخذ کارت ورود به جلسه و انتخاب رشته آزمونها و ارسال مدارک
ترجمه مدارک تحصیلی درکوتاه ترین زمان ممکن

صلاحیت داوطلبین دوره ی MD با گرایش های مختلف در هند

صلاحیت داوطلبین دوره ی MD محدود به گزراندن دوره M.B.B.S (پزشکی عمومی) و دارا بودن این مدرک است. آموزش این دوره به شیوه ی مدوّن آموزش پزشکی می باشد و به شکل غیر-جراحی و شامل تخصص داخلی، رادیولوژی، پاتولوژی و ... می باشد.امتیاز کسب شده در امتحان ورودی پایه ی ثبت نام داوطلبین می باشد.

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر و به روز را در هنگام مراجعه حضوری، موسسه شیوه نوین در اختیار شما قرار می دهد.

دکترای علوم پزشکی یک مدرک تحصیلات تکمیلی است برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی عمومی که به نام MD شناخته می شود ، برگرفته از عبارت لاتین 'Medicinæ Doctor' است به معنای استاد طبابت.

این مدرک بر اساس مطالعات پیشرفته و تخصصی در زمینه مورد علاقه ی داوطلب می باشد. مدت زمان این دوره سه سال مطالعه و قبولی کامل در یک امتحان که مباحث تئوری و عملی را پوشش می دهد. داوطلبین در آخر سه سال (۶ ترم تحصیلی) تحصیل خود با برگزاری یک امتحان جامع مورد سنجش قرار می گیرند.

داوطلبین با ملیت خارجی که قصد تحصیل در هندوستان را دارند باید از شورای پزشکی هندوستان برای مدت زمان اقامت خود در این کشور، ثبت نام کنند.

داوطلب باید از لحاظ فیزیکی شرایط تحصیل در این رشته را دارا باشد و هیچگونه بیماری نداشته باشد.

سیلابس درسی این دوره شامل مقالات، تز پایانی، مقالات تئوری، درمانی/عملی، امتحان های شفاهی، سمینارها، فعالیت در انجمن و ژورنال پزشکی، بحث های گروهی، شرکت در لابراتوار و کارهای تحقیقاتی، درگیری مستقیم با تحقیقات مرتبط با تخصص مورد علاقه و ارتباط با جنبه های مختلف رشته ی پزشکی منتخب داوطلب، M.D در مقایسه با M.B.B.S بیشتر با هدف فعالیت عملی و تحقیقاتی طراحی شده، شورای نظام پزشکی هندوستان مسئول تایید و انتصاب موسسات ارائه دهنده ی تخصص پزشکی می باشد.

چه کسانی باید این رشته را انتخاب کنند ؟

کسب مدرک تخصص پزشکی کار آسانی نیست نیاز به مطالعه ی عمیق و گسترده در موضوعات مرتبط دارد، پس داوطلب باید انتظار مطالعات سختی را داشته باشد. کسانی که علاقه به کسب مقام بالا و پیمودن افق های حرفه ی پزشکی دارند مناسب شرکت در این دوره اند. حقوق و مزایای بالای متخصصین پزشک از دلایل پرطرفدار بودن این دوره است. ‍

مزایای انتخاب و ادامه تحصیل در تخصص های پزشکی هندوستان

یک پزشک متخصص با کسب این مدرک جایگاه خود را به عنوان یک متخصص تثبیت می کند. تخصص در زمینه ی مورد علاقه ی پزشک هم منفعت اقتصادی دارد وهم نام و مقام پزشک را تثبیت می کند.

دانشجویانی که دوره ی MD را با موفقیت پشت سر بگزارند امکان ادامه در زیر شاخه های تخصصی مرتبط با گرایش خود را دارند. ادامه تحصیل بعد از MD با نام D.M و یا Doctorate of Medicine) DNB) ، یا M.Ch و یا (DNB (Master of chirurgery/surgery شناخته می شود که همانند MD سه سال است.

حقوق پزشکان و تمامی شاغلین بخش درمان با گسترش نگران کننده ی بیماری ها در حال افزایش است. امکانات جدید در فناوری اطلاعات و همه گیر شدن اینترنت این امکان را برای پزشکان فراهم ساخته تا درآمد خود را با مشاوره پزشکی آنلاین ، افزایش دهند. هر فرد امکان فعالیت در بیمارستان های متعدد را دارد و در صورت تمایل امکان تاسیس مطب مستقل را دارد.

مراحل‌ دانشگاهی دوره‌های تخصصی پزشکی در هندوستان (تعداد واحد ها و درسها و طول مدت دوره و واجد شرایط بودن برای ارتقاء به سال آینده) را می توانید بصورت فایلPDF دریافت کنید.

دانلود کنید

تخصص ارتوپدی

دانلود کنید

تخصص آزمایشگاهی

دانلود کنید

تخصص بیهوشی

دانلود کنید

تخصص بیوشیمی

دانلود کنید

تخصص بیوفیزیک

دانلود کنید

تخصص اطفال

دانلود کنید

تخصص پاتولوژی

دانلود کنید

تخصص پزشکی هسته ای

دانلود کنید

تخصص پوست

دانلود کنید

تخصص چشم پزشکی

دانلود کنید

تخصص رادیولوژی

دانلود کنید

تخصص زنان و زایمان

دانلود کنید

تخصص عمومی

دانلود کنید

تخصص فارماکولوژی

دانلود کنید

تخصص میکروبیولوژی

هزینه های زندگی در هند

برای محاسبه هزینه زندگی در هندوستان می توان اینگونه در نظر گرفت که هزینه ها تقریباً مشابه با ایران است. برای اسکان می توانید یک واحد آپارتمان اجاره کنید و باید هزینه 200 الی 300 دلار برای اجار بها اختصاص بدهید، همچنین برای هزینه های خورد و خوراک میتوان ماهی 200 تا 300 دلار در نظر گرفت.

به طور کلی می توان گفت هزینه های یک زندگی معمول در کشور هند برای یک دانشجو 400 تا 500 دلار است. شایان ذکر است اجازه کار قانونی برای دانشجو تعریف نشده است.

ضوابط ومراحل ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي مختلف تخصصي پزشكي خارج از كشور (منبع: وزارت بهداشت)

معيارهاي ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي تخصصي خارج از كشور:

اعتبار دانشگاه محل تحصيل دوره دكتراي پزشكي عمومي و دوره تخصصي در خارج از كشور بر اساس ضوابط وزارت متبوع

طول دوره رشته تحصيلي و محتواي برنامه هاي دوره آموزشي و سمت متقاضي در طي دوره تخصصي مشخصات و نحوه اخذ مدرك تخصصي و نوع امتحانات گذرانده شده كه منجر به اخذ مدرك گرديده است.

طول دوره رشته تحصيلي و محتواي برنامه هاي دوره آموزشي و سمت متقاضي در طي دوره تخصصي مشخصات و نحوه اخذ مدرك تخصصي و نوع امتحانات گذرانده شده كه منجر به اخذ مدرك گرديده است.

اصل مهم: بررسي وا رزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي تخصصي پزشكي منوط به انجام ارزشيابي و تائيد مقطع دوره دكتراي پزشكي عمومي متقاضي و در نتيجه ارائه گواهي فراغت از تحصيل در مقطع دكتراي حرفه اي پزشكي مي باشد.

برای آشنایی با فرآيند مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي مختلف تخصصي پزشكي خارج از كشور اینجا کلیک کنید.

ضوابط و مراحل ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي فوق تخصصي خارج از كشور(منبع: وزارت بهداشت)

چگونگي ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي فوق تخصصي دانشگاههاي خارج از كشور بر اساس معيارهاي ارزشيابي زير انجام مي پذيرد.

معتبر بودن دانشگاه و مركز آموزشي محل تحصيل دوره فوق تخصصي بر اساس ضوابط قانوني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

طول و محتواي برنامه آموزشي رشته فوق تخصصي و سمت متقاضي در طي دوره فوق تخصصي در خارج از كشور.

اصل مهم: بررسي و ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته هاي فوق تخصصي خارج از كشور منوط به انجام ارزشيابي و تائيد مقطع تخصصي (دانشنامه تخصصي) و در نتيجه ارائه گواهي فراغت از تحصيل در مقطع تخصصي (بورد) رشته گذرانده شده مي باشد.

برای آشنایی با فرآيند مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي فوق تخصصي خارج از كشور اینجا کلیک کنید.

ضوابط ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي تكميلي تخصص پزشكي (فلوشيپ ) خارج از كشور(منبع: وزارت بهداشت)

معيارهاي ارزشيابي :

معتبر بودن دانشگاه و مركز آموزشي محل تحصيل دوره آموزش تكميلي تخصصي پزشكي (فلوشيپ) بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

مرتبط بودن عنوان رشته تكميلي تخصص پزشكي (فلوشيپ ) طي شده با عنوان مقطع تحصيلي (رشته تخصصي –بورد) قبلي متقاضي، طبق ضوابط و مقررات دبيرخانه شوراي آموزش پزشكي و تخصصي

طول و محتواي برنامه هاي آموزشي رشته تحصيلي

سمت متقاضي در طي دوره تكميلي تخصصي (فلوشيپ)

اصل مهم: بررسي و ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي تكميلي تخصصي پزشكي (فلوشيپ) منوط به انجام ارزشيابي مقطع دوره تخصصي پزشكي متقاضي و در نتيجه ارائه گواهي فراغت از تحصيل در مقطع تخصصي (بورد) بعنوان پيش نياز رشته مربوطه مي باشد. طول مدت دوره تكميلي مورد قبول حداقل 12 ماه آموزش تمام وقت مي باشد.

برای آشنایی با فرآيند مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره هاي تكميلي تخصصص پزشكي (فلوشيپ ) خارج از كشور اینجا کلیک کنید.