تحصیل در رشته دندانپزشکی هندوستان و
بررسی دلایل انتخاب، شرایط تحصیلی و آینده شغلی رشته‌ دندانپزشکی

موقعیت شغلی فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی، آن را به یکی از رشته‌های پرطرفدار تبدیل کرده و حجم تقاضا برای تحصیل در این رشته را بالا برده است. هر ساله علاوه بر دانشگاههای داخل کشور عده زیادی برای تحصیل دندانپزشکی، عازم کشورهای دیگر می‌شوند که بین آنها، هند یکی از جذابترین مقاصد محسوب می‌شود.

گرفتن پذیرش از دانشگاههای اروپا، آمریکا و کانادا سخت است؛ این دانشگاهها برای پذیرش دانشجو شروطی مثل معدل بالا، مدرک زبان (و برخی مدارک دیگر) و همچنین قبولی در آزمون ورودی دارند. ضمن اینکه هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشورها هم بالاست.

در مقابل، برخی کشورهای آسیایی مانند هند شرایط مناسب‌تری دارند. دانشگاههای هند از اعتبار کافی برخوردارند و مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان نیز هستند. در واقع با درنظرگرفتن همه جوانب، دندانپزشکی در هند یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقمندان این رشته تحصیلی است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در هند

دوره تحصیلی دندانپزشکی در هند Bachelor of Dental Surgery یا BDS یک دوره ۴٫۵ تا ۵٫۵ ساله است. دانشجویان در طول این دوره، دروسی مانند جراحی دندان، آناتومی دندان و مواد دندانپزشکی را می گذرانند و در پایان با گذراندن یک دوره یک ساله کارآموزی، فارغ‌التحصیل می‌شوند.

دوره تحصیل دندانپزشکی در هند شامل یک دوره عمومی و یک دوره تخصصی است:

دوره عمومی: یک دوره ۲ ساله، در آغاز تحصیل دندانپزشکی است و طی آن واحدهای کلاسی و دانشگاهی مانند آناتومی دندان، پاتولوژی و مواد دندانپزشکی برای آماده‌سازی دانشجو تدریس می‌شود.

دوره تخصصی: در این دوره ۳ ساله، واحدهای اصلی مانند بیماریهای دهان و دندان، پروتز دندان و جراحی عمومی ارائه می شود. پس از این که دانشجویان این دوره ۵ساله را با موفقیت به پایان رساندند باید یک دوره یک‌ساله را هم بعنوان کارآموز (انترن) در بیمارستان وابسته به دانشگاه بگذرانند تا بتوانند مدرک دندانپزشکی خود را دریافت کنند.

وزارت بهداشت کشورمان در سال ۲۰۱۶ نام دانشگاه راجیوگاندی را که در آن زمان محبوب‌ترین مقصد متقاضیان ایرانی تحصیل در رشته دندانپزشکی بود را از لیست دانشگاههای مورد تأیید خود خارج کرد و در حاضر دانشگاههایی مانند علیگر ، آمریتا و پنجاب این رشته را ارائه می‌دهند و مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان هم هستند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در هند

متقاضیان ایرانی ابتدا باید در آزمون NEET شرکت کرده و نمره لازم را کسب نمایند. آزمون ورودی که تا قبل از سال 2015-2016 به صورت اختصاصی توسط بعضی از دانشگاه ها برگزار می شد و متقاضیان می توانستند با انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در آزمون و مصاحبه مربوطه شرکت نمایند و فقط شامل دانشجویان هندی می شد ولی از سال 2016-2017به بعد با توجه به تصمیم دادگاه دیوان عالی هند این آزمون به صورت سراسری برگزار می شود و این قانون شامل دانشجویان خارجی نیز می شود. این آزمون سالی یک بار و در تاریخ 7th May هر سال در شهر های مختلف هند برگزار و نتیجه آن در تاریخ 8th June اعلام می گردد.

داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته تجربی و شرکت و قبولی در آزمون ورودی NEETاز شروط مهم برای ورود به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی (بعد از سال 2016-2017) در کشور هند می باشد. آزمون ورودی نیت به صورت تستی و به زبان انگلیسی میباشد و از بین دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی و ریاضی که هر کدام 100 سوال میباشد سوالات انتخاب می گردد. نمونه سوالات سال های گذشته و صرفصل های آزمون از طرف موسسه در اختیار متقاضیان قرار میگیرد که سوالات آزمون از بین این نمونه سوالات انتخاب میگردد.

پیش دانشگاهی در رشته تجربی و قبولی در آزمون ورودی NEETاز شروط مهم برای ورود به تحصیل در رشته دندانپزشکی بعد از سال 2015-2016 در کشور هند می باشد. آزمون ورودی نیت به صورت تستی و به زبان انگلیسی میباشد و از بین دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی و ریاضی سوالات انتخاب می گردد. نمونه سوالات سال های گذشته و سر فصل های آزمون از طرف موسسه در اختیار متقاضیان قرار میگیرد که سوالات آزمون از بین این نمونه سوالات انتخاب میگردد.

علاوه بر آزمون ورودی سراسری نیت شما نیاز به گذراندن دوره زبان دارید. یعنی متقاضیان ابتدا با ویزای زبان وارد کشور هندوستان شده و همزمان با دوره زبان در کلاسهای آمادگی آزمون عمومی سراسری (NEET ) که همانند کنکور ایران است شرکت می نمایند و در صورتی که امتیاز لازم را کسب نمایند، مجاز به ورود به دانشکده های دندانپزشکی می باشند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی فقط به زبان انگلیسی است و دانشجویان می بایست قبل از شروع ترم های تحصیلی دانشگاه، در ایران و یا در کالج های زبان در هندوستان فرا گیرند. دوره های مختلف زبان انگلیسی همراه با ویزا معمولا” 6 ماه هستند. یعنی در واقع حداکثر دوره زبان انگلیسی و همچنین دوره آمادگی آزمون ورودی نیت نیز شش ماهه است.

قبولی در این آزمون نیز آسانتر از برخی کشورهای دیگر مانند مجارستان و ترکیه می باشد. علاقمندان به تحصیل در رشته دندانپزشکی و تخصص می توانند در دانشگاه های معتبر هندوستان که مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران نیز هستند، اقدام به ادامه تحصیل نمایند.

پایگاه موسسه در هند امکانات خوبی را جهت برگزاری کلاسهای آمادگی آزمونNEET برای متقاضیان ورودی 2017- 2018 مهیا کرده است و دانشجویان می توانند با شرکت در این کلاسها و قبولی در آزمون ورودی NEET به تحصیل خود در رشته دندانپزشکی ادامه دهند.

شروع مراحل اخذ پذیرش دانشجو بر اساس قبولی بدست آمده در آزمون ورودی نیت انجام می شود و در مرحله بعد واجد الشرایط بودن و پذیرش دانشجو در دانشگاههای هند نیز بر اساس کارنامه تحصیلی پیش دانشگاهی متقاضی و نمره قبولی دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی (نمره بالای 10 یا 50 درصد) می باشد.

در هر حال موسسه شیوه نوین با توجه به تفاهم نامه ای که با کالج زبان کمبریج و مرکز برگزاری دوره های آمادگی آزمون NEET دارد ، شرایط را برای پذیرش قطعی متقاضیان فراهم نموده و شانس افراد را در قبولی آزمون نیت بسیار بالا می برد.

خدمات موسسه شیوه نوین برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های هندوستان توسط دفتر موسسه در هندوستان در تمامی مقاطع.
 • مشاوره عمومی رایگان در زمینه تحصیل و زندگی در هندوستان و مشاوره تخصصی آنلاین یا حضوری با دفتر موسسه در هندوستان.
 • برگزاری کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی
 • با بهره گیری از جدید ترین متد از سطح مبتدی تا پیشرفته
 • برگزاری کلاسهای آمادگی آزمون NEET
 • برگزاری ازمونهای منظم آزمایشی همراه با رفع اشکال آزمونها
 • برگزاری تورهای علمی دانشجویی جهت بازدید از دانشگاههای هند و همچنین ارائه کتابها و جزوات و نمونه سوالات کلیه سرفصل های آزمون NEET
 • برنامه ریزی و پشتیبانی تحصیلی و انگیزشی در طول دوره
 • انجام مراحل ثبت نام و اخذ کارت ورود به جلسه و انتخاب رشته آزمونها و ارسال مدارک
 • ترجمه مدارک تحصیلی درکوتاه ترین زمان ممکن

آزمون نیت برای ورودی های 2017-2018 در دانشگاه های هندوستان

کلیه سوالات در آزمون NEET 2017 به صورت تستی یا به عبارت دیگر به صورت چهار جوابی بوده و تعداد سوالات 180 می باشد. مدت زمان آزمون 3 ساعت است و حداکثر نمره 720 ، دریافت آزمون NEED 2017 در تمام مراکز آزمون در تاریخ 7 مه 2017 به پایان رسید.

هر جواب صحیح 4 نمره و هر جواب غلط یک نمره منفی برای شما دارد. هر داوطلبی که بتواند در آزمون نیت حداقل به کمتر از نیمی از سوالات در تمامی دروس پاسخ صحیح بدهد در رشته های دانشگاهی دندانپزشکی و پزشکی پذیرفته خواهد شد.

دانلود کنید

کلیه سوالات آزمون نیت 2017

دانلود کنید

جواب سوالات آزمون نیت 2017

دلایل محبوبیت رشته دندانپزشکی در هند

با در نظر گرفتن شرایط دشوار برای تحصیل در شاخه های پزشکی در ایران، تعداد زیادی از متقاضیان که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در خارج از ایران را دارند می توانند تحصیل در هندوستان را به عنوان یکی از ایده آل ترین گزینه ها در نظر بگیرند. تعدادی از ویژگیهای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در هند عبارتند از:

 • اعتبار علمی دانشگاه های پزشکی هند
 • 7 دانشگاه پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران
 • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در مقایسه با کشورهای اروپایی
 • نزدیکی به ایران و وجود پروازهای هوایی روزانه
 • وجود جامعه بزرگ دانشجویان ایرانی که مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند هستند.

در هنگام تحصیل در این رشته، چنین شرایطی خواهید داشت:

چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید! پس از دو سال فراگیری مباحث عمومی پزشکی، کم کم دروس شما محدود به نواحی دهان و سر و گردن می‌شود.

از سال سوم وارد فعالیت‌های کلینیکی می‌شود و در سال‌های چهارم و پنجم مهارت های خود را حین کار روی دهان بیمار می‌آزمایید و بر آن می‌افزایید.

در طول تحصیل مهارت‌های ارتباط با بیماران را فرا می گیرید اما تا تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک ایده‌آل راه درازی باید طی کنید.

خطر دردهای مفصلی و عضلانی از همان دوران تحصیل شما را تهدید می‌کند.

خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار در این رشته کمتر از رشته پزشکی نیست و باید هنگام کار درمانی بسیار احتیاط کنید.


شرایط دریافت پذیرش، شهریه و برگزاری کلاسهای رشته دندانپزشکی

طول مدت دوره ۵ سال و برای تخصص ۳ سال
شهریه دندانپزشکی  ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار بسته به نوع و کیفیت کالج متغییر است
شهر ------------
دانشگاه ------------
شرایط عمومی پیش دانشگاهی تجربی
زبان تحصیلی کلیه دروس به زبان انگلیسی میباشند
زمان شروع کلاسها اگوست یا سپتامبر
هزینه زندگی ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه
شرایط تائید مدارک مورد تایید سازمان نظام پزشکی هندوستان و وزارت بهداشت در ایران
واجد شرايط شدن دروس تخصصی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد (بررسی مدارک توسط مشاور موسسه)

موضوعات لیسانس جراحی دندانپزشکی در هندوستان

 • فیزیولوژی انسان
 • مواد مورد استفاده در دندانپزشکی
 • آناتومی و فیزیولوژی دهان انسان،هیستولوژی و مورفولوژی دندان
 • پاتولوژی و میکروبیولوژی دهان
 • اورتودنتیک
 • جراحی دهان و ماکسیلوفشیال

حضور در حین دوره

حداقل ۷۵% حضور در کلاس ها (به صورت جداگانه در دروس تئوری و عملی) برای صلاحیت شرکت در امتحانات نهایی اجباری است.برای واحد هایی که امتحان نهایی ندارند حداقل حضور دانشجو ۷۰% می باشد.

تقسیم نمرات به شرح زیر است :

Practical

Theory

Examination

70

100

University

30

60

Internal assessment

 

40

Viva

100

200

TOTAL

تصحیح داخلی بر اساس میانگین بهترین دو نمره ی کسب شده می باشد ، مدت زمان هر امتحان کتبی ۳ ساعت است.

داوطلب در صورتی پاس می شود که آقا یا خانم مورد نظر ۵۰ درصد نمره ی امتحانات تئوری و عملی را به صورت جداگانه کسب کند.


سرفصل های درسی BDS ارائه شده توسط کالج های مختلف دانشگاه های هندوستان

I BDS

 • General Human Anatomy including Embryology and Histology.
 • General Human Physiology and Biochemistry, Nutrition and Dietics.
 • Dental Anatomy, embryology and Oral Histology.
 • Dental Materials.
 • Preclinical Prosthodontics and Crown and Bridge.
II BDS
 • General Pathology and Microbiology.
 • General and Dental Pharmacology and Therapeutics.
 • Dental Materials.
 • Preclinical Conservative Dentistry.
 • Preclinical Prosthodontics and Crown & Bridge.
 • Oral Pathology & Oral Microbiology.
III BDS
 • General Medicine.
 • General Surgery.
 • Oral Pathology & Microbiology.
 • Conservative Dentistry And Endodontics.
 • Oral And Maxillofacial Surgery.
 • Oral Medicine And Radiology.
 • Orthodontics & Dentofacial Orthopaedics.
 • Pediatric & Preventive Dentistry.
 • Periodontology.
 • Prosthodontics and Crown & Bridge.
IV BDS
 • Orthodontics and Dentofacial Orthopaedics.
 • Oral Medicine and Radiology.
 • Pediatric and Preventive Dentistry.
 • Periodontology.
 • Oral and Maxillofacial Surgery.
 • Prosthodontics and crown & bridge.
 • Conservative Dentistry And Endodontics.
 • Public health dentistry.
V BDS
 • Oral & Maxillofacial Surgery.
 • Prosthodontics and crown & bridge.
 • Conservative Dentistry And Endodontics.
 • Public health dentistry.

اینترنشیپ-لازم است که هر داوطلب بعد از امتحانات نهایی دوره ی لیسانس جراحی دندانپزشکی،مدت یک سال دوره ی اینترنشیپ را در کالج دندانپزشکی بگذرانند.

خصوصیات داوطلبین لیسانس جراحی دندانپزشکی

داوطلبینی که عشق خدمت به بشریت را دارند مناسب ترین افراد برای شرکت در این دوره می باشند. این دوره برای انسانهای با انگیزه ی قوی و تحمل بالا برای صحنه ها و بوهای زننده است.

برای تشخیص بیماری دانشجویان باید به صورت فیزیکی بیمار را مورد سنجش قرار دهند که این امر آنها را در معرض بوی متعفن از سمت داروها و دهان بیمار قرار می دهد

فرد باید از نظر ذهنی آماده باشد و قبل از انتخاب این رشته این واقعیت را در پس ذهن داشته باشد.جراحی نیاز به فردی صبور و ذهنی آرام دارد.برخی جراحی ها نیازمند قدرت بدنی می باشد که در بعضی دختر ها کافی نیست.دخترها باید این قدرت بدنی را کسب کنند.

لیسانس جراحی دندانپزشکی چگونه سودمند است؟

کالج دندانپزشکی فرد را برای کار کردن در دولت، بیمارستان های خصوصی و یا کلینیک شخصی به عنوان دندانپزشک آماده می سازد تا به جامعه خدمت کند.

جدا از خدمت به بشریت، آینده ی شغلی در شاخه ی دندانپزشکی یکی از رشته های پردرآمد حال حاضر است.

BDS یک دندانپزشک مورد قبول جامعه را پرورش می دهد که به صورت امن و موثر در تشخیص،پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان برای بیماران فعال باشد.

انواع مشاغل برای فارغ التحصیلان رشته ی لیسانس جراحی دندانپزشکی
 • مشاوره
 • دستیار دندانپزشک
 • هایژنیست دندان
 • جراح دندان
 • تکنسین/سرامیست لابراتوار دندانپزشکی
 • پزشکی قانونی
 • پاتولوژیست دهان
 • رپرزنتر پزشکی/رپرزنتر فروش
 • تاسیس کلینیک خصوصی
 • متخصص سلامت عمومی
 • استاد دانشگاه
استخدام برای فارغ التحصیلان لیسانس جراحی دندانپزشکی
 • کلینیک دندانپزشکی
 • کارخانجات تجهیزات دندانپزشکی
 • کارخانجات محصولات دندانپزشکی
 • موسسات آموزشی
 • بیمارستان ها
 • کمپانی های داروسازی
 • کلینیک های خصوصی
 • موسسات تحقیقاتی

ضوابط و مراحل ارزشيابي مدارك‌تحصيلي دانش‌آموختگان رشته دكتراي دندانپزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور (منبع: وزارت بهداشت)

الف) معيارهاي ارزشيابي:

 • معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي
 • داشتن ديپلم كامل متوسطه
 • شرايط ورود به دوره دندانپزشكي عمومي
 • طول و محتواي برنامه تحصيلي

ب) مراحل ارزشيابي :

 • مدارك تحصيلي دانش آموختگان متقاضي ارزشيابي ابتدا توسط كارشناسان اداره كل امور دانش آموختگان از نظر صحت صدور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بررسي و در صورت تاييد جهت تعيين ارزش به كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي اداره كل امور دانش آموختگان ارجاع مي گردد.
 • مدارك تحصيلي متقاضيان در كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي از نظر معتبربودن دانشگاه محل تحصيل و طول دوره تحصيلي بررسي ميگردد و در صورت تاييد تحصيلات گذرانده شده ارزشيابي لازم بعمل آمده و متقاضيان واجد شرايط شركت در دوره تكميلي شناخته مي گردند.تبصره 1: تعيين تعداد واحدهاي درسي ضروري در دوره تكميلي و لزوم تدوين پايان نامه بر اساس دانشگاه محل تحصيل، طول دوره آموزشي و واحدهاي درسي گذرانده شده، توسط كميسيون دندانپزشكي صورت مي گيرد.
 • پس از ارزشيابي اوليه، چنانچه متقاضي واجد شرايط شركت در دوره تكميلي گردد، جهت گذراندن دوره تكميلي (با ذكر تعداد و نوع واحدهاي ضروري) به دبيرخانه شوراي آموزشي دندانپزشكي و تخصصي معرفي ميگردد.
 • كليه افراد معرفي شده به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي طبق ضوابط آن دبيرخانه به دانشگاههاي علوم پزشكي كشور معرفي مي گردند.
 • مدارك تحصيلي متقاضيانيكه با موفقيت دوره تكميلي تعيين شده را گذرانده اند، همراه با گواهي و ريز نمرات رسمي طي دوره تكميلي توسط دانشگاه محل تحصيل كه به تاييد دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي رسيده است در كميسيون ارزشيابي دندانپزشكي مطرح و تعيين ارزش ميگردد.كليه دانش آموختگان رشته دندانپزشكي پس از قبولي در امتحانات مربوطه و طي دوره هاي تكميلي و اخذ عنوان دكتري دندانپزشكي مي توانند خدمات درماني خود را ارائه نمايند.
 • مدارك تحصيلي رشته دندانپزشكي عمومي از كشور ايتاليا پس از شركت و قبولي در امتحان علوم پايه و سپس طي دوره تكميلي لازم به عنوان دكتراي دندانپزشكي عمومي قابل ارزشيابي مي باشد.

برای آشنایی با فرآيند ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته دندانپزشکی عمومي دانشگاههاي خارج از كشور اینجا کلیک کنید.