دوازده تکنیک ساده ولی مهم برای آزمون آیلتسبازگشت به صفحه دوره های زبان


دوازده تکنیک ساده ولی مهم برای آزمون آیلتس

تکنیک های فراوانی برای آمادگی آزمون آیلتس ( IELTS ) وجود دارند، که لازم است بدانید.ما در این قسمت، 12 تکنیک ساده و در عین حال مفید، برای موفقیت در آزمون آیلتس ( IELTS ) را به شما آموزش می دهیم.

1-يك دقيقه اول شروع آزمون ( زمان طلايي):

از زمان قرار گرفتن سوالات Listening در اختيار داوطلبان تا شروع حقیقی آزمون ، حدود 60 ثانیه زمان طی می شود. در ابتدا مثالی براي داوطلبان از بلندگو پخش شده تا با نحوه پاسخ دادن به سوالات اين بخش بيشتر آشنا شوند، سپس این مثال دوباره تکرار می شود، با توجه به اینکه با نحوه شرکت در آزمون آشنا هستید، در اين مدت زمان تا آنجا كه مي توانيد سوالات را جلوتر بخوانيد و با بخش های مختلف آزمون Listening ‌و اينكه در سوال ها چه مواردی مطرح شده است ، بیشتر آشنا شوید . اين پيش آمادگي مي تواند نمره شما را در حد 1 نمره افزایش دهد.

2- دقت کنید كه چه نوع اطلاعاتي را بايد پاسخ دهيد:

یکی از موارد مهم قبل از گوش کردن یا خواندن جهت جواب دادن سوال، ‌درك دقيق سوال است . سعی کنید به سوال ها خوب دقت كنيد و نوع پاسخ را تشخيص دهيد، درک دقیق سوال، موثر ترین تکنیک است.

پاسخ سوال ممکن است یك شماره ، یك اسم و یا نام يك مكان باشد.

به این نکات دقت کنید که از لحاظ گرامري پاسخ در چه گروهي قرار مي گيرد، به دنبال فاعل باید بگردیم یا صفت.

پيش بيني نوع پاسخ، به شما كمك مي كند به راحتي كلماتي را که جواب شما نیستند، کنار بگذارید.

3- از كلمات هم معنی به کار رفته در سوال ، به عنوان جواب در متن استفاده كنيد :

بیشتر مواقع سوال، مترادف عبارتي است كه مي شنويد يا مي خوانيد.

مثلا مي شنويد People who are living nearbyو مي خوانيد Neighbors، اگر دقت كنيد اين دو به معنی "همسایه" و به عبارت ساده تر Synonym هستند.

‌سعی کنید به معنای كلمات حساس باشيد ، مثلا اگر مي شنويد Neighborhood بدانيد كه هم معنی آن به جایNeighbor کلمه Environmentمی باشد ، چون Neighborhood به معني محيط همسايگي است نه شخص همسايه.

4- به تفاوت Not given و دو گزينه های False و True دقت کنید:

از اشتباهات معمول داوطلبان در آزمون Reading نحوه برخورد با سوالات گروه True-Falseو Not givenاست.

براي اینکه دچار كمبود وقت نشوید، بايد تكنيك هاي پاسخگويي سريع و دقيق Reading را بدانید كه در مورد آن توضيح می دهیم .

براي تشخيص گزينه درست در مورد True-False-Not given به مثال زير توجه كنيد:

قاضي براي حكم اعدام هرگز دلايل لازم را با دلایل كافي اشتباه نمي كند! ( به مفهوم و محدوده قدرت كلمات، حساس باشيد. فرض كنيد در حال تنظيم يك قرارداد هستيد، حتي به يك and يا Or ساده نيز دقت كنيد) به عنوان مثال اگر قاضي ببيند كه شما شاهدي ندارید که ثابت کند در شب وقوع جرم در خانه بوديد، به قاتل بودن شما حکم نمی دهد، بلکه فقط به شما مظنون خواهد شد.

(NOT GIVEN)

هرگاه دليل كافي براي اثبات چيزي وجود داشته باشد،‌ آن گزاره True است.

هرگاه دليل كافي براي رد كردن چيزي وجود داشته باشد ، آن گزاره False است.

اما هرگاه دليلي وجود نداشت يا دليلي که وجود دارد براي اثبات كافي نباشد،آن گزينه Not given است.

به مثال زير كه يك سوال واقعي آزمون بخش General Reading است توجه كنيد:

This shirt comes in many different colors.

(اين پيراهن در رنگهاي متنوع توليد مي شود)

حال شما قاضي هستيد و سوال اين است كه :

This Shirt comes in yellow too.

(اين پيراهن در رنگ زرد نيز توليد مي شود)

پاسخ درست به نظر شما چيست؟

همانند قضاوت یک قاضی عادل ، اين موضوع كه اين پيراهن در رنگهاي متنوع توليد مي شود لزوماً به اين معني نيست كه حتما در رنگ زرد هم توليد مي شود ، بنابراين گزينه Not given صحيح است.

ولي اگر گزاره اين بود :

اين پيراهن ممكن است در رنگ زرد نيز توليد شود.‌

آن موقع می توان دقیقاً گفت که گزينه True جواب درست بود.

5-دقت داشته باشید علاوه بر اینکه به ماجرای داستان توجه می کنید پيش بيني كنيد كه چه پاسخي خواهيد شنيد :

مثلا اگر موضوع مورد بحث آزمايش تجربي براي آشنایی کودکان با پرواز باشد و شما منتظر نوشتن نام لوازم مورد نياز برای انجام این آزمایش هستيد، دقت کنید که اگر در ليست لوازم مورد نياز براي انجام آزمايش، كلمه Pepper را شنيديد، به آنچه شنيديد شك كنيد،‌ حتي اگر به طور واضح کلمه Pepper را بشنويد، باز ممكن است اشتباه كرده باشيد، لهجه هاي مختلف واقعاً می توانند باعث اشتباه شوند، سعی کنید شنیده های خود را با توجه به موضوع داستان قضاوت كنيد، احتمالاً به جای Pepper بايد Paper گفته شده باشد، چون احتمال ساختن يك هواپيماي كاغذي با استفاده از كاغذ براي نشان دادن جريان هوا و پرواز ، خيلي بيشتر از استفاده از فلفل است كه چشم همه شاگردان را خواهد سوزاند! پس در يك كلام در مورد آنچه می شنوید فکرکرده و در مورد صحت آن قضاوت كنيد.

تکنیک دیگر توجه به گرامر است، آنچه که می شنوید باید از لحاظ گرامری درست باشد، دقت کنید که در آزمون آیلتس (IELTS ) دقیقاً آنچه می شنوید، باید بر روی کاغذ نوشته شود و شما مجاز به تغییر ساختار گرامری آن نیستید، مثلاً نمی توان به جای نامی که شنیدید، صفت آن را بنویسید. بنابراین اگر آنچه می شنوید از لحاظ گرامری نمی تواند با جواب سوال هماهنگ باشد، احتمالاً یا اشتباه شنیده اید و یا آنچه شنیده اید پاسخ درست نیست.

6- لغت هاي ناآشنا را به موضوع داستان ربط دهید:

به مجموع داستان توجه كنيد، به جاي اينكه تنها به لغت ها و شنیدن پاسخ حساس باشيد ،‌ سعي كنيد كه ديد كلي نسبت به داستان داشته باشید ،‌ موضوع داستان كليد اصلی برای حدس زدن بسياري از لغت هايي است كه معني آن را نمي دانيد ، ‌اين تكنيك هم در Listening و هم در Reading به شما كمك مي كند كه معني كلماتي که درست نشنيده ايد يا نمي شناسيد را به شكل تقريبي حدس بزنيد.

مثالListening :

This cot is better, since it has larger space for your baby to sleep

حال اگر معني كلمه Cot را نمي دانيد اصلاً مضطرب نشويد و به آنچه شنيديد فكر كنيد،‌ به راحتي می توان حدس زد كه Cotمكاني براي خوابيدن كودكان است ، يعني همان تخت حفاظ دار کودک نوزاد .

7- همانطور كه گوش مي كنيد، بدانيد سوال بعدي چيست تا جا نمانيد و منتظر پاسخ سوال بعدي نيز باشيد.

خيلي مهم است كه همواره به سوال بعدي نيز توجه کنید، اين امر باعث آرامش شما خواهد شد كه سوال بعدي را از دست نداده ايد، اين یکی از حیاتی ترین تكنيك های Listening و Reading است، بنابراين توصيه مي شود كه هميشه دو سوال بعدی را در حافظه خودتان نگه داريد و منتظر جواب باشيد.

8- می تواند از پاسخ ها در بخش Listening به عنوان مکان یاب استفاده کنید.

توجه داشته باشید مطالبی که بین دو نقطه چین در بخش Listening نوشته شده اند ، می تواند به شما در ردیابی این موضوع که گوینده به چه سوالی رسیده است، کمک کند. استرس نداشته باشید و تنها به این موضوع به شکل یک نشانه دقت کنید. بهترین مثال برای این بخش، تابلوی راهنمایی است که مثلاً در جاده به شما می گوید " 20 کیلومتر تا تهران " ، شما با نگاه کردن به این نوشته ها متوجه می شوید که گوینده هنوز به سوال بعدی نرسیده است و وقت کافی برای خواندن سوالات بعدی دارید ، به این ترتیب با آرامش بیشتری پاسخ سوال قبلی را می نویسید .

9- مراقب باشيد !! امكان دارد گوینده یا نویسنده تغییر عقیده دهد:

معمولا از Section2 به بعد، امكان تغيير نظر چه در Listening و چه در Reading وجود دارد. بايد صبور باشيد و مطلب را تا آخر بخوانید و بشنوید و سپس پاسخ نهايي را كه به نظر شما درست است، يادداشت كنيد. مبادا از هيجان پيدا كردن جواب درست، باقي مكالمه را گوش نکرده و فقط شروع به نوشتن كنيد و يا از خواندن مابقی متن صرف نظر كنيد. معمولاً هنگامی که داوطلب با خوشحالی در حال نوشتن پاسخ است، گوینده ممکن است نظرش را تغییر دهد و با عبارتی مانندHold on! نظر جدیدی را به عنوان پاسخ پیشنهاد کند.

10- برای خلاصه نويسي سوال هایي كه پشت سر هم آمده، آمادگی داشته باشید:

يكي ازعلل اصلي جاماندن در آزمون Listening ، غفلت در مورد سوالاتي است كه درست پشت سر هم عنوان مي شوند. بزرگترین اشتباهی که داوطلبان مرتکب می شوند، این است که هنگام نوشتن پاسخ اولين سوال ، تمركز براي شنيدن پاسخ سوال بعدي از بین می رود. توصيه مي شود كه در آغاز آزمون، سوالات بخش Listening را كه در يك سطر و بدون فاصله قرارداده شده اند، با يك نگاه سريع شناسايي كنيد و منتظر نوشتن هر دو جواب بمانيد ، لازم نيست كه جواب ها را كامل يادداشت كنيد، در پایان آزمون به شما ده دقيقه وقت داده خواهد شد كه پاسخ هايتان را پاك نويس كنيد، فراموش نكنيد كه اين زمان اضافی فقط براي آزمون Listening است و براي مابقی بخش های آزمون آیلتس نمی باشد.

11 –برای بالا رفتن سرعت عملتان در تست هاي چند گزينه اي ،فقط سوالات را بخوانيد.

جواب هاي طولاني را فقط اگر وقت اضافی داشتید، نگاه كنيد. ‌پاسخ هر سوال را به شكل خلاصه يادداشت کرده و در 10 دقيقه پايانی، جواب هاي يادداشت شده را با گزينه ها تطبيق داده و انتخاب كنيد. چون زمان کافی براي يادداشت كردن جواب در حين شنيدن تست نخواهید داشت.

سوالات چند گزينه اي كه پاسخ آنها كوتاه است را مي توانيد سريع بخوانيد، ولي وقتي پاسخ ها طولاني است، خواندن تمامي پاسخ ها غير ممكن می شود. به خاطر داشته باشید که پاسخ ها مهم نيستند، بلکه درك شما از سوال مهم است. اگر سرگرم خواندن سوالات شويد ، ‌احتمال دارد كه تمركزتان را نسبت به آنچه مي شنويد از دست بدهید.

راهکار زیرکانه این است که سوال ها را با دقت بخوانيد و آنچه به عنوان پاسخ تشخيص مي دهيد، به طور خلاصه به زبان انگليسي يا فارسي در كنار سوال، با يك يا دو كلمه يادداشت كنيد، ‌در 10 دقيقه پاياني بخش Listening وقت کافي خواهيد داشت تا آنچه نوشته ايد را با پاسخ هاي چند گزينه ای مطابقت داده و پاسخ درست را انتخاب نماييد. اين حرفه اي ترين روش پاسخ به سوالات چند گزينه اي است، كه البته باید گفت داوطلباني كه استرس زياد دارند از انجام این کار باز می مانند ، زيرا براين باورند كه ممكن است قدرت تطبيق پاسخ خودشان را با پاسخ هاي اصلي نداشته باشند و شايد همين استرس باعث شود كه اين گروه از داوطلبان هميشه نمره اي پايين تر از میزان شايستگي شان کسب كنند.

12- Writing را از Task2 شروع کنید:

آیا می دانید Task 2 امتیازی به مراتب بیشتر از Task 1 دارد و با این حال اکثر داوطلبان وقت کافی برای کامل کردنTask 2 در نظر نمی گیرند؟ با توجه به اینکه Task2 دشوارتر است و ذهن شما را بیشتر خسته خواهد کرد، بهترین استراتژی این است که اول Task2 را انجام دهید.

40 دقیقه زمان برای انجام Task2 در نظر بگیرید و سپس در 20 دقیقه باقی مانده ، Task 1 را انجام دهید و یادتان باشد، هرگز زمان را برای چک نویس و پاک نویس هدر ندهید، بلکه از مداد نرم جهت ویرایش راحت و مجدد متن استفاده کنید.

این 12 تکنیک ساده کمک می کند که داوطلبان از نتیجه آزمونشان بیشتر راضی باشند.