اخذ پذیرش و شرایط تحصیل در رشته دکترای داروسازی پیوسته و ناپیوسته

شرایط تحصیل دکترای داروسازی در هند

با نگاهی به شرایط کشورهای مختلف و دانشگاههای آنها به نظر میآید تحصیل در هند بهترین پیشنهاد برای کسانی است که قصد تحصیل در رشته داروسازی را دارند. همانند دندانپزشکی، تحصیل داروسازی در هند هم در سالهای اخیر متقاضیان زیادی میان ایرانیان داشته است. در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل داروسازی در هند میپردازیم:

علاوه بر کیفیت و اعتبار نسبی دانشگاههای هند و هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی در این کشور، نکته مهم درباره تحصیل در هند در رشته های زیرشاخه پزشکی، مانند داروسازی این است که دانشگاههای هند مورد تأیید غیرمشروط وزارت بهداشت کشورمان هستند و فارغالتحصیلان ایرانی این دانشگاهها مشکلی برای تأیید مدارکشان در بازگشت به کشور ندارند.

دکترای داروسازی در هند به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می شود.

دوره ناپیوسته تحصیل داروسازی در هند شامل یک دوره ۴ ساله لیسانس داروسازی موسوم به B. Pharm و پس از آن دانشجو می تواند دوره ۲ ساله فوق لیسانس داروسازی (M. Pharm) یا یک دوره ۳ ساله دکترای ناپیوسته Pharm. D بگذرانند. پس از طی کردن دوره ۴ ساله B. Pharm و سپس دوره ۳ ساله Pharm. D دانشجو مدرک دکترای ناپیوسته داروسازی را دریافت می‌کند که معادل دکترای پیوسته داروسازی در ایران است.

در دوره ۴ ساله B. Pharm دروس تئوری و عملی در دو بخش دروس عمومی و اختصاصی به دانشجویان ارائه می‌شود. دروس عمومی، مفاهیم اولیه مانند آناتومی انسان، ریاضی، بیولوژی، کامپیوتر و آمار، شیمی آلی، فیزیولوژی و شیمی تجزیه را شامل می‌شود که برای آماده‌سازی دانشجو در سال اول تدریس می‌شوند. در ۳ سال بعد دانشجویان باید دروس اختصاصی مانند شیمی دارویی، مقدمات داروسازی، مدیریت در داروسازی، داروسازی صنعتی، سم‌شناسی، اشکال دارویی و فارماکولوژی را پاس کنند. بیشتر دروس اختصاصی در آزمایشگاه تدریس می‌شوند.

دوره ۲ ساله M. Pharm به ۴ شاخه تخصصی تقسیم می‌شود و فارغ‌التحصیلان آن مدرک فوق لیسانس داروسازی را دریافت می‌کنند. مدرک M. Pharm از دانشگاههای هند، در ایران هم مشروط به تطابق طول دوره و گذراندن پایان‌نامه تحقیقاتی، بعنوان فوق لیسانس داروسازی ارزیابی می‌شود.

فارغ‌التحصیلان B. Pharm می‌توانند بجای دوره ۲ ساله M. Pharm با گذراندن دوره ۳ ساله Pharm.D مدرک دکترای ناپیوسته (معادل دکترای پیوسته) داروسازی را دریافت کنند. این دوره، شامل دو دوره آکادمیک و کلاسی (۲ سال اول) و دوره اینترنشیپ و کارآموزی (سال سوم) در بیمارستان است. دارندگان مدرک Pharm.D در ایران، با قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک می‌توانند بعنوان دکتر داروساز فعالیت کنند.

دوره های Pharm.D و B.Pharm این دو انتخاب ، شرایط بسیار عالی برای دانشجویان خواهان تحصیل در رشته داروسازی است.

دوره (Pharm.D (Doctor که نباید با دوره (D.Pharm (Diplima اشتباه گرفته شود ، مدرک دکتری از یک دوره یکپارچه از دروس داروسازی بالینی است. این دوره به خصوص برای دانشجویانی که علاقه دارند در بیمارستان های بزرگ و صنایع سلامتی و مراقبتی به عنوان داروساز تجربی کار کنند ، طراحی شده است. این دوره بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ارائه شده است.

دکترای داروسازی پیوسته ( 6 ساله ) در هندوستان

حدود ۱۰ سال پیش و با تأیید مجلس هند، دانشگاههای این کشور دوره تحصیلی دکترای پیوسته داروسازی را ارائه می‌کنند. هدف از این کار ایجاد فرصت تحصیل دکترای داروسازی در یک دوره یکپارچه بوده است.

دانشجویان Pharm. D برای دریافت مدرک خود باید یک دوره ۶ ساله را بگذرانند که طی ۵ سال اول دروس ارائه شده را در کلاس و آزمایشگاه سپری می کنند و در سال ششم دوره کارآموزی و اینترنشیپ خود را در بیمارستان یا داروخانه می‌گذرانند. پس از پایان تحصیل و بازگشت به کشور هم، مانند فارغ‌التحصیلان دکترای پیوسته، با شرکت و قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک و بدون نیاز به گذراندن دوره تکمیلی، بعنوان دکتر داروساز پذیرفته می‌شوند.

 • طول مدت دوره : ۶ سال
 • شرایط عمومی : پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی
 • مورد تائید سازمان نظام پزشکی هندوستان
 • مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران
 • در پایان دوره، داروسازان تمامی توانمندی های مورد نیاز را بدست میاورند (اطلاعات،مهارت،اخلاق)

خدمات داروسازی سیستم درمانی، خدمات دارو و سموم، مشاوره به بیمار، شناسایی تداخل های دارویی، نظارت بر آثار سوء دارو،کارشناسی و نظارت بر دارو ها، ارائه ی کمک در تایین دوز دارو در شرایط خاص بیماران کلیوی و هپاتیتی، همکاری و هماهنگی در اجرای تحقیقات دارویی، ارتقاء سطح استفاده ی از دارو و در نهایت اهتمام به خدمات درمانی بهتر نیاز بسیار بالایی به دکترای داروسازی در کشور بزرگی همچون هند می باشد که مشکلات بزرگی در زمینه ی دارو دارد.

دکترای داروسازی برنامه ۶ ساله ای است که پیش نیاز آن پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی می باشد. این دوره ۵ سال آموزش آکادمیک میباشد و سال ششم کاملاً به صورت اینترنشیپ در بیمارستان می باشد.

برای آشنای بیشتر با مراحل دانشگاهی دکترای داروسازی برنامه ۶ ساله در دانشگاههای هندوستان بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ادامه مطلب

شرایط دریافت پذیرش دوره دکترای داروسازی ( 6 ساله )

طول مدت دوره ۶ سال
شهریه ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ دلار
شهر ----------
دانشگاه ----------
شرایط عمومی پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی و بدون نیاز به امتحان ورودی
زبان تحصیلی کلیه دروس به زبان انگلیسی میباشند
زمان شروع کلاسها اگوست یا سپتامبر
هزینه زندگی ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه
شرایط تائید مدارک مورد تایید سازمان نظام پزشکی هندوستان و وزارت بهداشت در ایران
واجد شرايط شدن دروس تخصصی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد (بررسی مدارک توسط مشاور موسسه)
توضیحات بیشتر در پایان دوره، داروسازان تمامی توانمندی های مورد نیاز را بدست میاورند(اطلاعات،مهارت،اخلاق)

دکترای داروسازی ناپیوسته ( 3 ساله ) در هندوستان

 • طول مدت دوره : ۳ سال
 • شرایط عمومی : لیسانس 4 ساله داروسازی
 • مورد تائید سازمان نظام پزشکی هندوستان
 • مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران

پس از اتمام دوره ۴ ساله و گذراندن دوره ای ۳ ساله ( Pharm.D) مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران قرار می گیرد.

دوره ۳ ساله Pharm.D مدرک دکترای ناپیوسته که معادل دکترای پیوسته داروسازی در ایران است, فارغ‌التحصیلان کارشناسی داروسازی می‌توانند بجای دوره ۲ ساله M. Pharm ، دوره ۳ ساله Pharm.D (post baccalaureate) دکترای ناپیوسته (معادل دکترای پیوسته داروسازی ایران ) را انتخاب کنند.

این دوره، شامل دو دوره آکادمیک و کلاسی (۲ سال اول) و دوره اینترنشیپ و کارآموزی (سال سوم) در بیمارستان است. دارندگان مدرک Pharm.D در ایران، با قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک می‌توانند بعنوان دکتر داروساز فعالیت کنند.

برای کسب پذیرش در دوره ۳ سالهPharm.D ، شما باید حداقل دروس سال سوم کارشناسی داروسازی را به اتمام رسانده باشید تا در پایان سال چهارم بتوانید بلافاصله در دوره ۳ ساله دکترای داروسازی ادامه تحصیل دهد.

برای آشنای بیشتر با مراحل دانشگاهی دکترای داروسازی برنامه ۳ ساله در دانشگاههای هندوستان بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ادامه مطلب

شرایط دریافت پذیرش دوره دکترای داروسازی ( 3 ساله )

طول مدت دوره 3 سال
شهریه 10000 تا 15000 دلار
شهر ----------
دانشگاه ----------
شرایط عمومی قبولی در دوره کارشناسی داروسازی Pharm .B
زبان تحصیلی کلیه دروس به زبان انگلیسی میباشند
زمان شروع کلاسها اگوست یا سپتامبر
هزینه زندگی ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه
شرایط تائید مدارک مورد تایید سازمان نظام پزشکی هندوستان و وزارت بهداشت در ایران
واجد شرايط شدن قبولی در دوره کارشناسی داروسازی Pharm .B
توضیحات بیشتر پس از اتمام دوره ۴ ساله و گذراندن دوره ای ۳ ساله ( Pharm.D) مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران قرار می گیرد.

شهريه هاي دانشگاهها بر حسب کالجهای مختلف ‏بسيار متفاوت مي باشند يعني رشته مشابه در ‏دانشگاه هاي متفاوت هزينه هاي متفاوتی دارند.‏

در صورت اقدام به دریافت پذیرش از طریق موسسه شیوه نوین می توانید این مبلغ پیش پرداخت را هم به حداقل برسانید و مبلغ شهریه کالج را در اقساط بیشتری پرداخت نمائید.

لازم به توضیح است پذیرش در رشته دکترای داروسازی به دلیل متقاضی زیاد محدود می باشد و به سرعت کالج های با رتبه خوب تکمیل می شود .

شرایط عمومی :

 • ﺁﺷﻨﺎ ﻳﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺍﻧﮕﻠﻴﺴﻲ ﺩﺭ ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎﻱ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ (ﻣﻜﺎﻟﻤﻪ، ﻧﮕﺎﺭﺵ ﻭ ﺩﺭ ﻙ ﻣﻄﻠﺐ ) ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.
 • متقاضیان محترم توجه داشته باشند که بدون آشنایی به زبان انگلیسی نیز می توان پذیرش گرفت ولی میبایست قبل از شروع ترم تحصیلی دوره های زبان را بصورت آزاد برای آمادگی بیشتر بگذرانید.
 • دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی
 • پذيرش دانشجو بدون آزمون ورودي می باشد و متقاضيان بايد درخواست و مدارك مورد نياز را تا قبل از تاریخ: پنج‌شنبه 25 خرداد 1396 به دفتر موسسه شیوه نوین تحویل دهند.
 • متقاضیان مشمول نظام وظیفه چنانچه به مشمول شدنشان زمان باقی مانده باشد امکان تحصیل دارند. برای هماهنگی بيشتر بهتر اين است که اطلاعات مورد نظر را در زمان مشاوره حضوری به روز دريافت نمايد.

انتخاب داوطلبین

باید در دروس تخصصی پیش دانشگاهی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از سال ها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از ۲۰ ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

سوالات متداول درباره دکترای داروسازی

1. منظور از دوره دکترای داروسازی پیوسته Pharm.D چیست؟
دکترای پیوسته داروسازی یک دوره 6 ساله است شامل 5 سال تحصیلی و 1 سال کارآموزی (انترنی) است.
( بعد ازقبولی درامتحانات پیش دانشگاهی (علوم آکادمیک)
2. منظور از دکترای داروسازی ناپیوسته (دوره 3 ساله ) چیست؟
برابر با دوره پیشرفته دکترای داروسازی است که فارغ التحصیلان دوره B.Pharm می توانند در سال چهارم متقاضی این دوره باشند و مدت آن 3 سال تحصیلی ( 2سال تحصیلی و 1 سال کارآموزی انترنی ) می باشد.
3. معیارهای پذیرش در دوره های دکترای داروسازی چیست؟
دوره Pharm .D (دکترای پیوسته):
قبولی در امتحانات پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی همراه با نمره بالای 50 درصد برای دروس ثابت فیزیک و شیمی و یکی از دروس انتخابی ریاضی یا زیست شناسی
دوره (Pharm .D (Post Baccalaureate (دکترای ناپیوسته):
قبولی در دوره کارشناسی داروسازی Pharm .B از موسسه مورد قبول انجمن داروسازی هند تحت نظر بخش 12 اصلاحیه داروسازی Pharmacy Act .
4. ظرفیت پذیرش برای دوره های Pharm .D و(Pharm .D (Post Baccalaureate به چه میزان است؟
تعداد پذیرش برای دوره Pharm .D در طول زمان، توسط انجمن داروسازی هند بررسی می شود ولی در حال حاضر 15 دانشجو برای دوره Pharm.D و 10 دانشجو برای دوره Pharm .D (Post Baccalaureate) در هر دانشگاه مورد تایید به همراه کالجهای زیر شاخه امکان پذیر است.
5. محتوای دروس دوره Pharm .D (دوره 6 ساله ) و یا (دوره 3 ساله ) چیست؟
برای مشاهده ی جزئیات دقیق برنامه درسی این دوره به وب سایت زیر مراجعه کنید: www.pci.nic.in
بعد ازقبولی درامتحانات پیش دانشگاهی (علوم آکادمیک) و یا قبولی در دوره کارشناسی داروسازی Pharm .B
6. در چه شرایطی دکترای داروسازی Pharm.D با کارشناسی داروسازی Pharm.B تفاوت خواهد داشت؟
هر دو مدرک B.Pharm و Pharm .D ، صلاحیت شرکت در شغل داروسازی کاربردی را دارند . B.Pharm یک دوره 4 ساله و Pharm.D یک دوره 5 ساله به همراه یک دوره 1 ساله کارآموزی است.
مؤلفه های عملی داروسازی در تمام حوزه های خدمات پیشرفته دارویی مانند بیمارستان و کلینیک دارویی، جامعه داروسازی ، تحقیقات کلینیکی، تنظیم، توسعه و تدوین صورت بندی و کنترل کیفیت در دوره Pharm .D مورد تأکید هستند.
7. بعد از اتمام دوره B.Pharm ( دوره 4 ساله ) آیا می توانم برای دوره Pharm .D (دوره 3 ساله ) متقاضی شوم؟
بله، پس از اتمام دوره ۴ ساله و گذراندن دوره ای ۳ ساله ( Pharm.D) مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران قرار می گیرد.
8. بعد از اتمام دوره B.Pharm ( دوره 4 ساله ) و (Pharm .D (Post Baccalaureate (دوره 3 ساله ) آیا می توانم برای دوره Ph. D متقاضی شوم؟
بله، بعد از اتمام این دوره داوطلب می تواند برای دوره Ph. D ( دوره 2 ساله ) ثبت نام کند.
9. بعد از اتمام دوره Pharm .D ( دوره 6 ساله ) آیا داوطلب می تواند برای دوره Ph. D متقاضی شود؟
بله، بعد از اتمام این دوره داوطلب می تواند برای دوره Ph. D ( دوره 2 ساله ) ثبت نام کند.
10. بعد از اتمام دوره B.Pharm ( دوره 4 ساله ) و M.pharm ( دوره 2 ساله ) آیا می توان برای دوره Ph. D ( دوره 2 ساله ) متقاضی شد؟
بله، بعد از اتمام این دوره داوطلب می تواند برای دوره Ph. D ( دوره 2 ساله ) ثبت نام کند.
11. آیا می توان از پیشوند .Dr برای اسم استفاده کرد؟
بله، برای مشاغل مورد تأیید سازمان داروسازی امکان پذیر است.
12. فرصت‌هاي شغلي رشته‌ ي داروسازی در ایران چيست؟
حدود ۹۰ درصد فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ جذب‌ بازار کار مي‌شوند که‌ از اين‌ ميان‌ بيش‌ از ۸۰ درصد جذب‌ داروخانه‌ها و مابقي‌ در صنايع‌ داروسازي‌ (صنعت‌ ساخت‌ و کنترل‌ دارو) و کارخانه‌هاي‌ آرايشي- بهداشتي‌ مشغول‌ به‌ کار مي‌شوند يا در کارهاي‌ اجرايي‌ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکي‌ فعاليت‌ مي‌کنند. از سوي‌ ديگر در حال‌ حاضر حدود ۹۷ درصد داروهاي‌ مورد نياز کشور (از نظر عددي‌) در کارخانه‌هاي‌ متعدد داروسازي‌ داخل‌ کشور ساخته‌ مي‌شود و بدون‌ شک‌ اين کارخانه‌ها به‌ کارشناسان‌ داروسازي‌ نياز دارند.
اين‌ در حالي‌ است‌ که‌ اکثر کارخانه‌هاي‌ داروسازي‌ کشور داراي‌ واحدي‌ به‌ نام‌ واحد تحقيقات‌ هستند و امکان‌ فعاليت‌هاي‌ تحقيقاتي‌ براي‌ فارغ‌ التحصيلان‌ علاقه‌مند مهياست.
13. توانمندي‌هاي لازم براي موفقيت در اين رشته‌ي دانشگاهي چيست؟
داروساز بايد مشاور خوبي باشد و با ارائه‌ي اطلاعات صحيح به پزشک و بيمار باعث کاهش عوارض سمي و جانبي داروها شود.