بررسی دلایل انتخاب، شرایط تحصیلی و آینده شغلی در رشته پزشکی
در هنگام تحصیل در این رشته، چنین شرایطی خواهید داشت:

 باید درس بخوانید، شوخی هم نداریم. چون حجم درسها بالاست.
در مقاطع مختلف امتحانات متفاوتی خواهید داشت:
فقط سر کلاس می روید و گاه به آزمایشگاههای مختلف عملی سر می زنید. درسها بصورت سالی واحدی هستند و امتحان پایان ترم و اینجور چیزها…

اگر پزشکی را انتخاب کنید:

جزو علاقمندان “ز گهواره تا گور دانش بجوی” هستید و برای ماراتون تحصیلی آماده اید.
حس انسان دوستی و اجتماعی بالایی دارید و از کمک به دیگران در بدترین شرایط زندگی شان لذت می برید.
می توانید (یا می خواهید) با اقشار مختلف مردم از اقشار فرهیخته تا اقشار کم سواد ارتباط برقرار کنید.
دانش آموختن برای شما بسیار مهم است و فکر می کنید علم بهتر از ثروت است.
دوست دارید مورد اعتماد مردم باشید و در مقابل سبک زندگی خود را به زندگی خاص پزشکان با استرسها و فراز و نشیبهایش تغییر دهید.

آینده شغلی

اول از همه بهتر است بدانید که آینده شغلی در همه رشته ها کاملا وابسته به سیاستگذاری های کلان کشوری دارد. همانطور که می دانید، وضع شغلی این رشته ها در سالیان گذشته تغییر کرده و ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشد. آنچه که ما می گوییم فقط برآوردی است با فرض تداوم شرایط فعلی

آینده شغلی در پزشکی بصورت واضحی در دو دسته قابل بررسی است:

آینده شغلی کسانی که ادامه تحصیل می دهند و به مقطع تخصصی وارد می شوند. آینده شغلی کسانی که به هر دلیل در مقطع دکترای پزشکی می مانند.

گروه اول در حال حاضر تفاوت واضحی از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و شغلی با دیگر مشاغل دارند و نیازی هم به بحث در این مورد نیست. هرچند در بین رشته های مختلف تخصصی هم وضع درآمد و سختی کار متفاوت است.

در مورد گروه دوم، متاسفانه در سالهای اخیر به دنبال عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان، شرایط شغلی قدری سخت تر شده است. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی عرصه درمان تجربه می کنند.

البته ممکن است در آینده طرحهایی نظیر پزشک خانواده و سیستم ملی سلامت و یا اعطای مجوزهایی از قبیل تاسیس مراکز درمان اعتیاد و مراکز پوست و زیبایی، تاثیراتی در این وضع داشته باشند. تاثیراتی که مطمئن نیستیم مثبت خواهند بود یا منفی.

معرفی دانشگاه راجیو گاندی

دانشگاه راجيو گاندي متولي کليه رشته هاي پزشکي و پيراپزشکي بوده و داراي دانشکده هاي وابسته زيادي است. کليه دانشکده هاي وابسته به آن از لحاظ ايران ارزشيابي شده است. تمرکز این دانشگاه بر روی رشته های پزشکی و پیراپزشکی باعث شده است کیفیت این رشته ها بسیار بالا بوده و عملاً این دانشگاه در رده بهترین دانشگاه های فعال در رشته های علوم پزشکی قرار گیرد.رشته های پزشکی این دانشگاه شامل عصب شناسی ، شفابخشی طبیعی ، تکنولوژی لابراتوار پزشکی ، پزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، فیزیوتراپی ، هومئوپاتی (دارودرمانی) ، پزشکی یونانی ، دندانپزشکی و پيراپزشكي شامل :آناتومي، چشم پزشكي، ارتوپدي، پاتولوژي، فارموكولوژي، داروشناسي، ميكروبيولوژي، سلامتي عمومي ،بيهوشي ، پزشكي،فيزيولوژي، بيوشيمي،روانپزشكي، راديولوژي ،پرستاري ، مامايي،مراقبتهای قلبی ،مدیریت بیمارستان ، تکنولوژی اپراتوری اتاق عمل ، توانبخشی فیزیوتراپی تکنولوژی تزریقات ، رادیو گرافی ، تکنولوژی مراقبتهای تنفسی می باشد. هر سال دانشجویان ایرانی زیادی برای دریافت پذیرش در مقاطع علوم پزشکی (هندوستان) اقدام می کنند و ازآنجایی که دانشگاههای زیر نظر دانشگاه علوم سلامت راجیو گاندی از کیفیت بهتری برخودار است و به همین دلیل تقریبا بیشتر افراد برای شهر بنگلور اقدام می کنند. و همچنین شما می توانید از تجربیات دانشجویان ایرانی سالهای گذشته در پیشرفت درسهای خودتون استفاده کنید.

دانشگاه راجیو گاندی دانشگاه معتبری در رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی می باشد. این دانشگاه در شهر بنگلور واقع شده است. تمرکز این دانشگاه بر روی رشته های پزشکی و پیراپزشکی باعث شده است کیفیت این رشته ها بسیار بالا بوده و عملاً این دانشگاه در رده بهترین دانشگاه های فعال در رشته های علوم پزشکی قرار دارد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی این دانشگاه مراجعه نمایند: www.rguhs.ac.in

مورد تایید سازمان نظام پزشکی هندوستان و وزارت بهداشت در ایران

با همکاری مستقیم با دانشگاه علوم پزشکی راجیو گاندی

۲۵۰ پذیرش در سال برای کلیه کالجهای زیر نظر دانشگاه راجیو گاندی

انتخاب داوطلبین

صندلی ها با امتحان ورودی Common Entrance Test (KRLMPCA) تخصیص داده می شود،به همراه تصمیم مدیریت. ۱۵ درصد سیت ها به دانشجویان خارجی با پرداخت روپیه اختصاص داده می شود.

مراحل‌ دانشگاهی رشته پزشکي در دانشگاه ‍‍‍ راجیو گاندی (تعداد واحد ها و درسها و طول مدت دوره و واجد شرایط بودن برای ارتقاء به سال آینده).

  Phase   Subjects of study   
Duration
  No.of terms     
Remarks
  Phase I
(Pre clinical)
   Anatomy, Physiology
 Biochemistry,
   
1 Year
  
 2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase I  examination of university, the students  become eligible to  enter the Para clinical phase.  No carryover of subjects is  permissible
  Phase II
(Para clinical)
  Pharmacology, Pathology, Microbiology
Forensic Medicine.
  1 1/2 Years    3 terms   During this period the students also learn the  basics clinical  subjects and Community medicine.  The clinical training starts  in this phase. After  successful completion of all the subjects  of Phase  II examination of university, the students become   eligible to enter the clinical phase-III (Part 1). No  carryover  of subjects is permissible
  Phase III –  
Clinical Part I
  Community Medicine, Ophthalmology ENT   
1 Year
  
2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase III (Part 1)examination of university, the  students become eligible to enter the clinical  phase. No carryover of subjects is permissible 
  Phase III –
Clinical part-II
  Medicine, Paediatrics,Surgery,   Obstetrics &  Gynaecology.   1 Year   
2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase III (Part 2)examination of university, the  students become eligible for compulsory internship  during which phase the students learn to diagnose  and treat the diseased independently

هر دانشجو باید دوره ای معادل ۵/ ۴سال از زمان ثبت نام بگزراند و بعد از قبولی در امتحانات یک سال هم دوره ی اینترنشیپ سپری کند. این دوره به سه فاز تقسیم می شود.

فاز اول- یک سال، شامل ۲ ترم شش ماهه.

فاز دوم- یک سال و نیم شامل سه ترم شش ماهه

فاز سوم - سه سال و نیم بعد از فاز اول شامل ۷ ترم شش ماهه

بعد از گذراندن پیش نیاز کلینیکی در فاز اول ، در فاز دوم این واحد ها اخذ می شود.

Pathology, Pharmacology, Microbiology, Forensic Medicine including Toxicology

رشته پزشکی عمومی:

کل شهریه این رشته بسته به نوع دانشکده در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ بین ۱۰۰.۰۰۰تا ۱۵۰۰۰۰دلار گردیده است. برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را در زمان مشاوره حضوری به روز دريافت نمايد .

نحوه پرداخت شهریه :

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند در سال گذشته دانشکده های درجه ممتاز شهر بنگلور به دلیل محدود بودن ظرفیت رشته پزشکی عمومی دانشجوی خارجی می بایست کل مبلغ را حداکثر در ۶ ماه اول تحصیل پرداخت نماید.

شرایط عمومی :

ﺁﺷﻨﺎ ﻳﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺍﻧﮕﻠﻴﺴﻲ ﺩﺭ ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎﻱ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ (ﻣﻜﺎﻟﻤﻪ، ﻧﮕﺎﺭﺵ ﻭ ﺩﺭ ﻙ ﻣﻄﻠﺐ ) ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. متقاضیان محترم توجه داشته باشند که بدون آشنایی به زبان انگلیسی نیز می توان پذیرش گرفت ولی می بایست قبل از شروع ترم تحصیلی دوره های زبان را بصورت آزاد برای آمادگی بیشتر در زمان شروع کلاسها را بگذرانید.

دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی

پذيرش دانشجو بدون آزمون ورودي می باشد و متقاضيان بايد درخواست و مدارك مورد نياز را در مهلت تعيين شده به دفتر موسسه تحویل دهند.

طول مدت دوره :

مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی ۵/۵ سال می باشد.

دانشگاه :

دانشکده های زیر شاخه دانشگاه راجیو گندی در شهر بنگلور (مورد تائید وزارت بهداشت و درمان)

برای دریافت نمونه برنامه امتحانی که هر ترم از طرف دانشگاه راجیو گاندی به کلیه ‍کالجها اعلام میشود اینجا کلیک کنید.

واجد شرايط شدن (Eligibility)

باید در دروس تخصصی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از سال ها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از ۲۰ ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

فرم مربوط به واجد شرایط بودن یا Eligibility را می توانید از اینجا دریافت کنید.

(منبع: سایت دانشگاه راجیو گاندی)

قابل توجه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی عمومی را دارند.

در صورت دارا بودن پیش دانشگاهی ریاضی بدلیل نگذراندن درس زیست شناسی شما قادر نخواهید بود در این رشته ادامه تحصیل دهید و دانشگاه راجیو گاندی شما را واجد شرایط (Eligible) نخواهد کرد ولی با تطبیق واحد و تغییر رشته امکان پذیر می باشد. برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را در زمان مشاوره حضوری به روز دريافت نمايد. ‍

از پرداخت هرگونه هزینه به افرادی که خود را واسط و دلال معرفی مینمایند و در جهت رفع این مشکل به شما پیشنهاداتی را می دهند خودداری کنید .در صورت ثبت نام و گذر از فیلتر دانشگاه راجیو گاندی شما در آینده جهت تائید مدرک تحصیلی در ایران (وزارت بهداشت) به مشکل خواهید خورد.

نکته : افرادی که دیپلم ریاضی دارند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی مشکلی وجود ندارد.

ضوابط و مراحل ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور (منبع: وزارت بهداشت)

الف ) معيارهاي ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره دكتراي پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور بر اساس معيارهاي زير انجام مي گردد:

معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بر اساس ضوابط قانوني وزارت متبوع

طول مدت دوره تحصيلي و محتواي برنامه دوره هاي آموزشي

نوع امتحانات گذرانده شده كه منجر به اخذ مدرك گرديده است

قبولي در امتحانات داخلي مورد نظر (در ايران)

برای آشنایی با فرآيند ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور اینجا کلیک کنید.

دوره های تخصصی پزشکی:

وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودتری از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است. بیشترین توصیه برای تحصیل در رشته های تخصصی شهرهای، بنگلور و منگلور است.

به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند. البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقيت به پايان برساند اين مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دليل حجم زياد شرکت کنندگان و درصد کم پذيرش دولتی تقريبا همه خارجی ها از طريق آزاد اقدام به اخذ پذيرش می کنند.

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر و به روز را در هنگام مراجعه حضوری، موسسه شیوه نوین در اختیار شما قرار می دهد.

Postgraduate Courses

Name of the Course Number of Seats Duration (Years)
M.D. Anaesthesia 3 3
M.D. Anatomy 2 3
M.D. Biochemistry 2 3
M.D. Community Medicine 2 3
M.D. Dermatology/Venerology/Leprology 1 3
M.D. General Medicine 5 3
M.D. Microbiology 2 3
M.D. Paediatrics 2 3
M.D. Pathology 2 3
M.D. Pharmacology 2 3
M.D. Physiology 2 3
M.D. Psychiatry 2 3
M.D. Radio-diagnosis 1 3
M.S. General Surgery 5 3
M.S. Obstetrics & Gynaecology 3 3
M.S. Ophthalmology 2 3
M.S. Orthopaedics 2 3
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Biochemistry)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Hematology & Transfusion Medicine)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology                   
(Microbiology & Immunology)
10 2