سوالات متداول متقاضیان داروسازی و شرایط ادامه تحصیل آن در هندوستان و ایران

در این صفحه سوالات متداول متقاضیان داروسازی و شرایط ادامه تحصیل آن در هندوستان و ایران توسط مشاور رسمی موسسه شیوه نوین در دفتر هندوستان پاسخ داده شده اند.

جامع ترین اطلاعات مربوط به ادامه تحصیل در رشته داروسازی را که توسط تیم مشاورین پذیرش و ویزای هند گردآوری شده را در سایت جامع شیوه نوین، در بخش داروسازی مطالعه کنید.

لازم به ذکر است از جواب دادن به سوالات تکراری پرهیز شده است. اما شما می توانید پاسخ سوال خود را در صفحات دیگر وب سایت بیابید.

آیا بعد از اتمام دوره کارشناسی شیمی ، می توانم در رشته کارشناسی ارشد داروسازی ادامه تحصیل دهم؟
• خیر نمی توانید، چون یک سری دروس پایه ای داروشناسی Pharmacology و علم داروییPharmaceutics در دوره کارشناسی داروسازی تدریس می شود. بنابراین فقط دانشجویان فارغ التحصیل از کارشناسی داروسازی می توانند برای دوره کارشناسی ارشد داروسازی در هر مؤسسه مورد نظر در هند ثبت نام کنند. مؤسساتی در خارج از کشور وجود دارند که به شما این اجازه را می دهند علاقه مندی های خود را دنبال کنید . می توانید آن ها را انتخاب کنید.
ارزیابی شرکت های دارویی برای جذب فارغ التحصیلان داروسازی چگونه خواهد بود؟
بگذارید بگوییم که اعداد و نمرات به شما کمک چندانی نخواهند کرد ، باید مصاحبه خوبی داشته باشید. هیچ گاه چنین رقابت تنگاتنگی را از دست ندهید.
سعی کنید صحبت کنید ! مسئولان استخدام به دنبال متقاضیان ساده و از خود گذشته هستند.
در ابتدا این طور به نظر می رسد که پیدا کردن کاری با حقوق مناسب بسیار سخت است . ولی به شما تضمین می دهیم که در صورت ارتقاء در این کار ، درآمد مناسبی کسب خواهید کرد، فقط کمی صبر داشته باشید.
با توجه به سوال شما :
• به اطلاعات پایه ای خود تکیه کنید و توانایی های خود را پررنگ کنید. روی اطلاعات خود پافشاری کنید، اما مراقب باشید که آن ها را با هم اشتباه نگیرید.
• به اطلاعات پایه ای خود تکیه کنید و توانایی های خود را پررنگ کنید. روی اطلاعات خود پافشاری کنید، اما مراقب باشید که آن ها را با هم اشتباه نگیرید.
• باهوش باشید، آنها را به سوی موضوعاتی که بر آنها اشراف دارید هدایت کنید.
• اگر فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستید ، پایان نامه خود را بخوانید و برای توضیح درباره آن آماده باشید.
• درباره شرکتی که می خواهید با آن مصاحبه داشته باشید به طور دقیق مطالعه کنید.
• راحت باشید ، این موضوع باعث می شود که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
برای دانشجویان تازه فارغ التحصیل امکان کاریابی، کمی مشکل می باشد ولی در لحظه اولی که وارد کار شوید پشیمان نخواهید شد. همه چیز عالی است.
وضعیت زندگی فارغ التحصیل کارشناسی داروسازی چگونه خواهد بود؟
زندگی برای دانشجوی کارشناسی خوب است فقط اگر به طور جدی دنبال شود و از یک مؤسسه معروف فارغ التحصیل شده باشد. مثل دیگر رشته ها، کارشناسی داروسازی یک رشته درحال توسعه است، اگر کسی این موضوع را به طور جدی و با پشتکار دنبال کند، موفقیتش را تضمین خواهد کرد. انتخاب های بسیاری برای ادامه تحصیل بعد از دوره ی کارشناسی وجود دارد.
1. دوره دکترای داروسازی بعد از لیسانس (Post Baccalaureate)
2. کارشناسی ارشد داروسازی
3. مدیریت داروسازی Pharma.MBA
4. تحقیقات بالینی
5. شغل (اگر کسی علاقه مند باشد)
6. دوره های مراقبت دارویی Pharmacovigilance
7. همچنین برای امتحان بازرس دارویی می تواند آماده شود.
فرصت های تحصیلی بعد از دوره لیسانس داروسازی چیست؟
بعد از اتمام دوره کارشناسی داروسازی ، فرصت های شغلی مناسبی وجود دارد:

1. دکترای داروسازی : دوره ۳ ساله مدرک دکترای ناپیوسته داروسازی که معادل دکترای پیوسته داروسازی در ایران ارزشیابی می شود. به این معنی که فارغ‌التحصیلان کارشناسی داروسازی ایرانی در هند حق انتخاب دارند که بجای دوره ۲ ساله کارشناسی ارشد (M.Pharm) یا LLB یا Pharma.MBA یا Nano medical Sciences یا Molecular Medicine دوره ۳ ساله (Pharm.D (post baccalaureate دکترای ناپیوسته داروسازی را انتخاب کنند.

این دوره، شامل دو دوره آکادمیک و کلاسی (۲ سال اول) و دوره اینترنشیپ و کارآموزی (سال سوم) در بیمارستان است. دارندگان مدرک Pharm.D در ایران، با قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک می‌توانند بعنوان دکتر داروساز فعالیت کنند.

برای کسب پذیرش در دوره ۳ سالهPharm.D ، شما باید حداقل دروس سال سوم کارشناسی داروسازی را به اتمام رسانده باشید تا در پایان سال چهارم بتوانید بلافاصله در دوره ۳ ساله دکترای داروسازی ادامه تحصیل دهد.

MBA .2 بعد از کارشناسی داروسازی : بعضی از دانشجویان بلافاصله پس از اتمام دوره خود MBA می خوانند، بعضی ها هم ترجیح می دهند که بعد از کسب تجربه کاری ، دوره MBA را بگذراند. (معمولا در بازاریابی و فروش) براساس توانایی ها، مدارک و میزان کیفیت مؤسسه MBA ، دانشجویان پیشنهادهای شغلی متفاوتی در مدیریت سطح بالا در شرکت های داروسازی دریافت می کنند. مدیریت داروسازی Pharma MBA در بعضی از کالج های هند تدریس می شود.

3. دوره کارشناسی ارشد داروسازی بعد از دوره کارشناسی : دانشجویانی که به شدت به مطالعه و تحقیق علاقه مند هستند باید به طور کلی آن را دنبال کنند. کارشناسی ارشد داروسازی می تواند در شاخه های مختلفی مانند داروشناسی Pharmacology، علوم دارویی Pharmaceutics، و شیمی دارو Pharmaceutical Chemistry و غیره ادامه تحصیل دهد. شما همچنین می توانید پس از آن دوره Ph.D. را بگذرانید. کارشناسی ارشد در بسیاری از رشته ها مانند علوم دارویی، داروشناسی ، شیمی دارو، داروشناسی بالینی، مبحث داروشناسی ، بیوتکنولوژی و غیره وجود دارد.

فارغ التحصیلان می توانند به عنوان پژوهشگر در بخش صنعتی یا به عنوان سخنران (مدرس) وارد دانشگاه شوند. بعضی از دانشجویان کارشناسی ارشد ، درس خود را در دوره Ph.D ادامه می دهند که لازم است به عنوان یک پروفسور خوب در دانشگاه های خوب مشغول شوند. بسیاری از دانشجویان Ph.D هم وارد بخش صنعتی می شوند. ( بین سخنران و پروفسور تفاوت وجود دارد)

مدرک M. Pharm از دانشگاههای هند، در ایران هم مشروط به تطابق طول دوره و گذراندن پایان‌نامه تحقیقاتی، بعنوان فوق لیسانس داروسازی ارزیابی می‌شود.

Nano medical Sciences.4 بعد از کارشناسی داروسازی : با تمرکز بر فناوری نانو پزشکی

Molecular Medicine.5 پزشکی مولکولی بعد از کارشناسی داروسازی : شناسایی نشانگرهای مولکولی در تشخیص و درمان در سطح مولکولی

LLB.6 بعد از دوره کارشناسی: یکی از راه های نامعمول است . بعضی از فارغ التحصیلان کارشناسی داروسازی LLB را انتخاب می کنند و در آخر مشاور حقوقی (وکیل) می شوند. آن ها بعدها در زمینه های فقه دارویی، حقوق مالکیت فکری، و غیره تخصص پیدا می کنند.
فرصت های شغلی بعد از دوره کارشناسی داروسازی چه مواردی هستند؟

اگر علاقه به ادامه تحصیل ندارید می توانید وارد بازار کار شوید. اما کار های اصلی و هسته ای به ندرت پیشنهاد می شوند. شما می توانید در کار های بخش های فرعی مانند شرکت های مشاوره ، بازاریابی و فروش شغل مناسبی پیدا کنید.

1. تولید ، کنترل و تضمین کیفیت QC & QA و تحقیق و توسعه R&D
2. دوره های مراقبت دارویی Pharmacovigilance
3. فروش و تولید دارویی
4.مدیر فروش یا مجری فروش در تیم مرکزی فروش (PMT) بعد از دوره MBA
5. مأمور پروژه همراه با شرکت های دارویی
6. مشاور حقوقی بعد از LLB
7.متخصص دارو بعد از دوره کارشناسی ارشد در داروشناسی
8. مدرس، مدیر تدریس یا مدیر یادگیری و توسعه در شرکت های دارویی
9. سخنران، خواننده، پروفسور کمکی یا پروفسور در آموزش پس از دوره کارشناسی ارشد و Ph.D
و بسیاری موارد دیگر وجود دارد که دانشجو براساس علاقه می توانید آن ها را دنبال کند.
چگونه می توانم دوره کارشناسی ارشد داروسازی خود را با مدرک کارشناسی از هند در آلمان ادامه دهم؟

شما باید در ابتدا برای امتحان GRE برای تمام دوره های بین المللی ، آماده شوید. با توجه به نمره کسب شده از این آزمون می توانید دانشگاه مورد نظر خود را بیابید. به این منظور شما باید به دانشگاه های آلمان دسترسی داشته باشید. کمیته پذیرش این دانشگاهها در صورت نیاز به سوالات شما پاسخ می دهند و همچنین آنها شما را در انتخاب قدم های بعدی راهنمایی می کنند.

توصیه شخصی : توجه داشته باشید که در دانشگاه های سطح بالا اقدام کنید نه کالج های سطح پایین. چون اروپا در حال حاضر در شرایط مناسب کاری قرار ندارد. قطعا شما راضی به کار سطح پایین و کم درآمد بعد از پایان دو دوره نیستید. پس بنابراین قبل از هر گونه اقدام درست تصمیم بگیرید.

ولی درخواست پذیرش برای همه دانشگاه های آلمان فقط در صورت داشتن GRE امکان پذیر است.

آیا کارشناسی داروسازی دوره مناسبی است؟

کارشناسی داروسازی می تواند یکی از شانس های ورود به نوبل پزشکی و مقام اولی برای رشته پزشکی باشد.

بنابراین توجه کنید که داروسازها به جز تشخیص ، اطلاعات کامل تری از BHMS, BDS,BAMS,BUMS B, MS دارند ، در واقع این فرصت تحصیلی در آینده شغلی شما مؤثرتر از دانش علمی است.

این دوره شامل :
• مدت: 4سال
• 9-4 LACS ( کمترین و بیشترش به مؤسسه بستگی دارد)
• دشواری :
o شرکت در سخنرانی ها:آسان
o مطالعه سخنرانی های از دست رفته :آسان
o مطالعات تجربی (عملی) از دست رفته :توصیه نمی شود.
o تکالیف نوشتنی : در مقایسه با رشته مهندسی نیست .
o مطالعه از یک ماه قبل از امتحانات : آسان
o مطالعه یک هفته قبل از امتحان : متوسط
o مطالعه 12 ساعت قبل از امتحان :ریسکی (سخت)
o برنامه های درسی فوق برنامه : موارد بسیاری شامل : ورزش ها، مناظرات، ارائه ها (پرزنتیشین)، سخنرانی برای مهمانان، سمینارها (بین دانشکده ها متفاوت است) – قبل از انتخاب دانشکده حتما به فرصت و آینده شغلی آن توجه کنید.
o مهمترین مسئله این است که شما از زمان نوجوانی وارد کالج می شوید و وقتی بزرگسال هستید آن را ترک می کنید پس سعی کنید لحظات خوبی را رقم بزنید.
آیا کارشناسی داروسازی چشم انداز شغلی مناسبی دارد؟
فروش و بازاریابی :
• تقریبا پر درآمدترین انتخاب است.
• تقریبا به طور سالانه 3.30 -1.50 lacs به هر فارغ التحصیل داده می شود.
• مناسب برای علاقه مندان به ادامه تجربه شغلی خود در بازاریابی دارو یا فروش دارو ( دو انتخاب متفاوت هستند ولی در ابتدای جفتشان باید به عنوان نماینده پزشکی فعالیت کنید)
• مشاغل پیشرفته : شغل پویا که برای متقاضیان بسیار با ارزش است.
• گروه آموزشی تربیتی
• HR آمار
• راهبرد
• همچنین شما می توانید به عنوان مدیر بازاریابی در مدت کمتر از 2سال و یا مدیر فروش محلی در همان زمان فعالیت کنید. درآمد شما معمولا دوبرابر ترفیع دریافتی شماست.
تنظیمی Regulatory :
• شما می توانید در برخی از شرکت هایی که گروه آموزشی تنظیمی دارند و یا در بخش مشاوره فعالیت کنید.
• این شغل در باره فقه و قوانین ناظر بر فروش است و نقش شما تضمین عدم رخداد هرگونه حادثه بد و سهل انگاری از طرف شرکت یا ارباب رجوع است.
• درآمد در حد متوسط است ولی ظرفیت رشد دارد.
• مشاغل پیشرفته : اگر به حقوق و قوانین علاقه دارید بهتر است که به درآمد آن فکر نکنید.
• ترفیع ها و طراح های مستقل، چشم انداز آینده شغلی هستند.
خرده فروشی :
• آسان ترین زمینه شغلی این رشته است.
• درآمد در حد قابل قبول
• شما در این بخش تجارت را بسیار سریع ولی نه در حد بازاریابی و فروش یاد می گیرید همچنین توزیع نسخه هایی با داروهای متفاوت می تواند جالب باشد.
• شغل های پیشرفته : در مقایسه با مشاغل با ساعات ثابت ،استرس شغلی کمتر و مسئولیت کمتری دارد. بعد از کسب تجربیات لازم می توانید در بیمارستان ها به عنوان دکتر داروساز ، شیمیدان زنجیره ای استخدام شوید یا فروشگاه خودتان را داشته باشد.
مراقبت دارویی Pharmacovigilance :
• بسیار از مشاغل سطح پایین را شامل می شود ولی این روند در حال تغییر است؛ فردTCS در بخش مشاوره می تواند فعالیت کند.
• درآمدش در حد داروساز خرده فروش (داروخانه دار) است.
آموزشی :
• به عنوان استاد یا معلم (به طور ویژه توصیه می شود.)
• می توانید در کالج دیپلم داروسازی ، کالج علوم پایه و دبیرستان کار کنید.
• درآمد شما فقط از طریق صحبت و گفتگو با دبیران مشخص می شود.
دیگر انتخاب ها :
• کد نویسی پزشکی - درآمد کم در مقایسه با GEBBS , WNS
• جمع آوری اطلاعات – درآمد خوب مانند IKS
• تحقیقات بازاری – درآمد خوب مانند Mintel
• بازاریابی و فروش غیر دارویی (غیر شیمیایی) – درآمدهای کلان مانند American Express ، Lifecell, Hyundai, Rolex, Maersk, Audi, Koch Fertilizers, Vet Medicines . برای انتخاب شغل از بین مشاغل بالا به شخصیت و روابط عمومی خودتان توجه کنید.
• موارد متفرقه : توزیع FMCG، توزیع دارو، محل تولید دارو (کارخانه) و غیره.
برای انتخاب شغل به شرایط خود و مخارجتان و علایقتان دقت کنید .
مقطع کارشناسی ارشد :
کارشناسی ارشد داروسازی : برپایه مقطع کارشناسی داروسازی
اگر علاقه مند هستید که در یکی از زمینه های دکتری، تحقیقات دارویی، آموزشی، تحقیقات جدید، واحد های تولید تخصصی، معلم داروسازی، داروساز بیمارستان، شریک فیزیکدان مشغول به کار شوید، یادگیری یا حتی تحصیل کارشناسی ارشد بدون هیچ دلیلی می تواند انتخاب مناسبی باشد.
شما می توانید مستقیمأ و بدون هیچ سختی مشاغلی را انتخاب کنید که فارغ التحصیلان کارشناسی داروسازی نمی توانند وارد آن ها شوند. البته به یاد داشته باشید که منتظر درآمدهای خیلی بالاتر از کارشناسان تجربی داروسازی نباشید.
بازاریابی : MBA, MMS ,PGDM
مدیریت بازرگانی داروسازی یک مؤسسه خوب می تواند رویای بازاری خوب، برای تولیدات شما را تحقق ببخشد.
شما می توانید مدرک رشته MBA را با گرایش بازاریابی دریافت کنید، همچنین بعضی از مؤسسات اجازه ورود MBA به بخش مالی را می دهند.
ادامه تحصیل در رشته MBA نیازمند یک منبع مالی مناسب است ، اگر علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید می توانید از وام های دانشجویی استفاده کنید.
دکترای داروسازی Pharm .D : متخصص در بخش داروسازی
خودتان را نگران درآمد نکنید. می تواند با مشاورین فوق تخصص در مؤسسات درمانی کار کنید ، هم چنین می توانید در تجویز دارو برای بیماران همکاری داشته باشید.
فایده گذراندن دوره کارشناسی داروسازی چیست ؟
یک سری از دروس و دوره ها (کارشناسی ارشد داروسازی ، MBA و دکترای داروسازی ) وجود دارند که می توانید بعد از دوره کارشناسی دنبال کنید .آنگاه درآمد شما افزایش خواهد یافت. علاوه برآن شما می توانید به عنوان پروفسور شیمی یا منشی آزمایشگاه یا متخصص آزمایشگاه کار کنید و در صورت علاقه می توانید آزمایش های متعددی انجام دهید و یا اینکه نماینده پزشکی یا نسخه نویس شوید.
بعد از دوره کارشناسی می توانید در بخش خصوصی کار کنید.
در بخش های دولتی می توانید مشاغل زیر را کسب کنید :
• دکتر داروساز در بیمارستان ها
• کارشناس فنی در کالج
• تحلیل گر تحقیقات
• گروه مواد مخدر در بخش پلیس و نیروی انتظامی
• بازرس دارو ( مواد مخدر)
در بخش خصوصی :
• فروش دارو به عنوان متخصص داروسازی مثل بازاریابی
• شرکت های دارویی و بیوتکنیکی
• مشاور دارویی
• صنایع دارویی و غذایی
• تضمین و مدیریت کیفیت
تعداد دیگری از فرصت های شغلی :
• سخنران
• مشاور در بخش تولید دارو
• نماینده پزشکی که نمونه های داروها را به پزشکان دیگر معرفی می کند و سفارش داروهای تأیید شده را دریافت می کند.
• می توانید در بخش های تحقیق فروش، تولید و فروش و بازاریابی شرکت های بزرگی نظیر Biocon, Himalaya, Ranbaxy کار کنید.
• توزیع کننده داروهای عمده
• درخواست برای کارهای دولتی
• تحصیلات عالیه در خارج از کشور و کسب جایگاه بین المللی
• کسب جواز داروخانه و اجاره به کسی دیگر برای اداره آن (اگر قانونی باشد)
• می توانید در بخش های مربوط به دارو در NGO ها فعالیت کنید
• مشاوره دارویی در مورد داروهای مصرفی افراد
• در این دوره دانشجویان درباره داروها و مواد ، مهندسی دارویی، شیمی دارو و غیره ،اطلاعات لازم را بدست می آورند . این دوره تعداد بسیار زیادی از فرصت های شغلی را در هر دو بخش دولتی و خصوصی فراهم می کند.
فرصت های شغلی متفاوتی برای فارغ التحصیلان کارشناسی داروسازی وجود دارد. دانشجو می تواند در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد . با توجه به افزایش روز به روز نیاز به پزشکی، این رشته یک شاخه همیشه ماندگار در بخش پزشکی است.
آیا انتخاب دوره کارشناسی بعد از پیش دانشگاهی ریاضی درست است؟

اگر شما علاقه ای به زیست شناسی یا علوم مربوط به آناتومی انسان نداشته باشید وضعیت متفاوت خواهد بود. در سال اول شما دروس فیزیک آناتومی و آسیب شناسی فیزولوژی (APP) را فرا می گیرید که سطحش از درس زیست شناسی مقاطع 11 و 12 دبیرستان فراتر است. APP پیش زمینه ای برای دروس داروشناسی ، علوم دارویی، و زیست دارویی (تعداد کمی از رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی) فراهم می کند. بنابراین اگر شما علاقه مند هستید یا می توانید این علاقه را در خود ایجاد کنید ، ممکن نیست که در این راه اذیت بشوید.

چگونه می توان به عنوان داروساز وارد امریکا و کانادا شد؟

داروساز های ثبت نام شده در کانادا و امریکا می توانند در یک شغل ثابت با درآمد خوب کار کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد مایل به مهارجرت به کانادا و آمریکا به عنوان داروساز هستند. اما در سال های اخیر قوانین امریکا اجازه ورود داروساز های فارغ التحصیل از کشورهای دیگر را نمی دهد. اما باید بدانید دوره دکترای داروسازی مورد قبول این کشور می باشد. بنابراین دوره دکترای داروسازی به جای دو دوره تحصیلی داروسازی در نظر گرفته می شود .

قوانین کشور کانادا متفاوت هستند و هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد قبول این کشور می باشد. بنابراین دانشجویان مقاطع کارشناسی داروسازی فقط می توانند به عنوان داروساز به کشور کانادا وارد شوند. ولی دانشجویان دکترای داروسازی به عنوان داروساز می توانند به هر2 کشور وارد شوند.

موارد مورد ارزیابی جهت ورود به آمریکا به عنوان داروساز :

1. FPGE: معادل خارجی کارشناسی ارشد داروسازی Foreign Pharmacy Graduate Equivalence

2.TOEFL :Test of English as a Foreign Language امتحان تافل ( انگلیسی به عنوان زبان خارجی)

3. 6 ماه انترنی (کارآموزی) دانشجو تحت عنوان داروساز تمرینی ثبت نام می شود.

4.NAPLEX: آزمون پروانه داروساز از آمریکای شمالی The north American pharmacist licensure examination

5.MPJE: آزمون فقه داروسازی چند ایالتی The Multistate Pharmacy Jurisprudence Examination

این ها لیستی از آزمون های ورودی لازم برای ورود به آمریکا به عنوان داروساز است .

همه این آزمون ها به صورت حضوری در خود آمریکا انجام می شوند و زمان لازم برای این فرآیند 6 ماه تا 1سال است.

دانشجویان برای ورود به آمریکا می توانند ویزا بگیرند و به محض اینکه پیشنهاد انترنی(کارآموزی) دریافت کردند، می توانند ویزای خود را به مدت 6 ماه تمدید کنند.

دانشجویان باید تمام مخارج و هزینه های این مدت را تا موفقیت کامل متحمل شوند ، ممکن است لازم باشد تا زمان آمادگی برای امتحانات در سطح عالی در کشور خود بمانند.

NAPLEX: این امتحان توسط انجمن ملی گروه داروسازی برگزار می گردد. امتحان بسیار سختی است که اطلاعات داروسازی شما را می سنجد و به شما لقب داروساز در آمریکا اهدا خواهد شد. شما می توانید تمام اطلاعات جزئی و ساختار آن را در لینک زیر بیابید:

nabp.pharmacy/programs/naplex

درمورد امتحان FPGE می توانید از این لینک اطلاعات کسب کنید :

nabp.pharmacy/programs/fpgec/

امتحان MPJE آزمونی است که اطلاعات شما را درباره ی قوانین تمرین داروسازی در هر ایالت که می خواهید در آن کار کنید می سنجد . برای کسب اطلاعات بیشتر :

nabp.pharmacy/programs/mpje

آزمون تافل در این بخش بر امتحانGRE ارجحیت دارد. محتوای آزمون FOGE یک بار بر اساس معیار های آزمون GRE سنجیده شده است . امتحانTOFEL در مراکز برگزار کننده این آزمون در آمریکا جهت کسب نمرات در همین کشور، برگزار می شود .

انجام آزمون در کشور خودتان هم در صورت یکسان سازی نمرات امکان پذیر است، ولی در آمریکا برای این رده مورد قبول نیست. پس بنابراین متقاضیان باید در داخل آمریکا امتحان تافل را بدهند.

برای ورود به کانادا به عنوان داروساز :

فرد باید توسط انجمن ارزیابی داروسازی کانادا PEBC مورد ارزیابی قرار بگیرد.

1. آزمون ارزیابی داروساز : قسمت 1 و 2

2. آزمون کیفی داروساز : قسمت 1 (MCQ) و قیمت 2 (OSCE)

قبل از این موارد دانشجو باید تمام مدارک تحصیلی و مدارک ارزیابی شده توسط PEBC را همراه داشته باشد.

بعد از موفقیت در تمام این مراحل : ارزیابی مدارک و ارزیابی سالم و صحیح و آزمون توصیفی ، فرد می تواند مدرک داروسازی خود را از انجمن PEBC دریافت کند.

این امتحان به نظر سخت تر از امتحان NAPLEX می آید ولی فرد دیگر احتیاج به گذراندن امتحان تافل ندارد.

دانشجویان هر دو مقطع کارشناسی و دکترا می توانند وارد آزمون ارزیابی کانادا شوند ، ولی برای آزمون NAPLEX فقط دانشجویان دکترا حق نام نویسی دارند.

لیست دانشگاه های ارائه دهنده تحصیلات داروسازی در امریکا

چگونه میشود در امریکا یک داروساز شد؟ ( راهنمایی دانشجویان خارجی با مدرک کارشناسی )

برای دانشجویان خارجی که مدرک کارشناسی خود را در کشور های خارج از ایالات متحده اخذ کرده اند باید ابتدا امتحان FPGEE (Foreign Pharmacy Graduate Equivalency Examination) و به دنبال آن آزمون (North American Pharmacist Licensure Examination) را بدهند.

دانشجویان خارجی که سال چهارم دوره کارشناسی خود را قبل ازژانویه سال 2003 تمام کرده اند می توانند در آزمون های FPGEE و TSE ثبت نام کنند.

کسانی که بعد از ژانویه سال 2003 فارغ التحصیل شده اند نیازمند اتمام سال پنجم کارشناسی خود جهت نام نویسی در امتحان FPGEE هستند ، این شرایط به جهت تعادل استانداردهای داروسازهای جهانی با معیارهای آمریکا است و راه دیگری وجود ندارد.

اگر بعد از ژانویه سال 2003 از سال چهارم کارشناسی خود فارغ التحصیل شده اید متأسفانه نمی توانید برای این آزمون ثبت نام کنید. شما باید دوره دکترای داروسازی و یا دوره 5 ساله کارشناسی را گذرانده باشید تا در آمریکا داروساز شوید. همچنین با 2سال دوره کارشناسی ارشد خود نمی توانید این شرایط را بگذرانید.

مدت دکترای داروسازی در آمریکا چقدر است؟
به مدت 3 تا 6سال می باشد. به علت اینکه شما بعضی از دروس را در دوره کارشناسی گذرانده اید ، از بعضی از دروس دکترا در این مقطع چشم پوشی می شود.
آیا ارزش این را دارد که در آمریکا دوره ی دکترا را بگذرانم؟
این به شما بستگی دارد. این دوره 3 تا 6 سال زمان می برد و بعد از آن باید دو آزمون ذکر شده را بدهید و این نیازمند زمان ، پول و تلاش است. اگرچه بتوانید تمام این زحمت ها و سختی ها را بگذرانید، شرکت های بزرگ داروسازی آمریکا مانند CVS, Walgreens اولویتشان با شهروندان آمریکایی و کسانی است که گرین کارت دارند.
دانشگاه های برجسته داروسازی در امریکا :
1. دانشگاه Illinois-Chicago
2. دانشگاه Purdue
3. دانشگاه ایالتی Ohio
4. دانشگاه California
5. دانشگاه Cincinnati
6. دانشگاه Kentucky
7. دانشگاه ایالتی Ferris
8. دانشگاه Minnesota - Twin Cities
9. دانشگاه North Carolina
10. دانشگاه Tennessee
11. دانشگاه Oklahoma
12. دانشگاه Utah
داروسازی به عنوان یک فرصت شغلی در بریتانیا است چطور میتوان به عنوان داروساز وارد آنجا شد؟

جامعه سلطنتی داروشناسی کمیته داوری بیریتانیا، پذیرش هایی را برای داروسازهای دیگر جاهای دنیا در نظر دارند. داروسازها متخصصان اصلی در زمینه پزشکی یک کشور هستند و داروسازی یکی از زمینه های پر رونق علم مراقبت سلامتی است.

داروسازها تعهدات عادی را با جامعه ها درمیان می گذارند تا سطح زندگی آنها را به وسیله داروها و مراقبت ، سلامتی ملت را ارتقاء دهند. فرصت های شغلی خیلی سریع توسعه می یابند و داروساز ها امروزه می توانند تشکیلات متفاوتی را شامل داروخانه های داخل شهر ، اتاق های بیمارستان ها، جراحی های GP ، حضور در مرکزشهر، دانشگاه ها و صنایع، بیابند.

ورود به عنوان داروساز (فارغ التحصیل خارجی) :

اگر شما مدرک داروسازی را در خارج از محدوده اقتصادی اروپا EEA گرفته اید یا شهروند EEA نیستید ولی مدرک خود را از EEA گرفته اید ( به جز مدرک مورد قبول بریتانیا ) ، مجموعه اطلاعات لازم دانشجویان خارجی را مطالعه بفرمایید.

قبل از نام نویسی شما باید این موارد را تمام کرده باشید:

• برنامه ارزیابی داروسازهای خارجی (OSPAP)

• آموزش 52 هفته ای پیش ثبت نام توسط GPhC

• آزمون RPSGB و ارزیابی ثبت نام

داشتن این معیار ها به معنای دریافت اجازه ی ورود به بریتانیا یا استخدام نیست. قبل از شروع فرآیند ثبت نام اطلاعات لازم برای نمایندگی مرزهای بریتانیا UK Borders Agency (UKBA) به جهت دریافت ویزا و اجازه کار، کسب کنید.

برنامه ی ارزیابی داروساز های خارجی:

این برنامه (به اختصار OSPAP) دیپلم تحصیلات تکمیلی است که به عنوان اولین قسمت مسیر ثبت نام ارزیابی داروساز های خارج از EEA است .

این برنامه یک دوره 1 ساله است که برای تضمین تحصیلات آموزش مناسب و کافی برای کار در بریتانیا و ورود به مرحله ی آموزش پیش ثبت نام طراحی شده است.

شرایط لازم برای ورود:

دوره OSPAP تنها برای کسانی فراهم است که در خارج از کشور مدرک داروسازی را دریافت کرده اند و به عنوان داروساز ثبت نام کرده اند یا واجد شرایط در کشور خودشان هستند.

فراهم کنندگان GPhC که دوره OSPAP را معتبر می دانند:

• دانشگاه Aston (بیرمنگام)

• دانشگاه Brighton

• دانشگاه Kingston

• دانشگاه Robert Gordon

• دانشگاه Sunderland

• دانشگاه Hertfordshire ( اعتبار مشروط)

اگر می خواهید در بریتانیا به عنوان داروساز کار کنید باید دوره OSPAP را بگذرانید و موارد لازم از نظر GPhC را فراهم کنید که شامل یک دوره یادگیری تجربی و امتحان ورودی است. شما نمی توانید بدون ثبت نام در GPhC خود را داروساز بدانید.

به منظور کار در مدرسه های داروسازی بریتانیا چه راه هایی وجود دارد؟

1. گذراندن دوره Ph.D. به شما اجازه کار در تحقیقات آموزشی بریتانیا را می دهد. اما اگر شما به عنوان داروساز در برتانیا ثبت نام نکرده باشید، انگاه نمی توانید درس های تمرینی داروسازی را تدریس کنید همچنین ممکن است در وظایف کارشناسی در طول کلاس ها دچار مشکل شوید. بدون وضعیت (موقعیت) داروسازی، شما می توانید دیگر دروس شامل داروشناسی، علوم دارویی و غیره را تدریس کنید. پس شما نمی توانید بدون دوره OSPAP وارد حیطه آموزشی شوید

2. انجام نقش های انشعابی بین بیمارستان و جامعه - به عنوان معلم یا دبیر؛ احتیاجی به گذراندن دوره Ph.D نیست فقط لازم است که به عنوان داروساز ثبت نام کنید و دارای چند سال سابقه کاری در بخش بیمارستانی باشید.

درآمد داروساز در بریتانیا:

به عنوان داروساز برجسته شما می توانید با درآمد اولیه حدود 20.000 تا 30.000 پوند (بر اساس پول امروزی) براساس منطقه انتخابی خود شروع کنید. بعد از 10 سال می توانید در هر جایی حدود 35.000 تا 60.000 پوند را انتظار داشته باشید. کارشناسان داروسازی می توانند از درآمد انتظاری حدود 13.000 تا 15.000 و رشد بعد از 10 سال به حدود 25.000 تا 30.000 به دست بیاورند.

بهترین فرصت شغل در کانادا بعد از اتمام کارشناسی در هند چیست؟

شغل های علوم دارویی Pharmaceutical

داروسازی با مطالعات سیستم های شیمیایی و زیستی به منظور به کارگیری اطلاعات کسب شده در ساخت داروهای درمانی جدید در بخش علوم سلامت سر و کار دارد. داروسازی شامل بسیاری از بخش های مختلف می شود که به فرآیند توسعه داروها به اندازه اطلاعات درمانی و پزشکی کمک می کند.

یک بخش پایدار، چون که انسان ها همیشه نیازمند داروها برای مقابله با بیماری ها بدون توجه به هزینه اش هستند . کارشناسی ارشد داروسازی ، معمولا فرصت های شغلی کافی را بعد از فارغ التحصیلی فراهم می کند.

کانادا از طریق بخش داروسازی درحال رشد خود، اقتصاد قوی و استانداردهای بالای امنیت و زندگی، بهترین مقصد برای فارغ التحصیلان است. به علاوه دانشگاه های کانادایی روابط خوبی را با صنایع ترویج می دهند و فرصت های کارآموزی (انترنی) وسیعی را در طول برنامه های آموزشی فراهم می کنند.

درواقع ضمانت می کنند پولی که در طول تحصیل سرمایه گذاری می شود بلافاصله بعد از اتمام دروس ، دوباره پوشش داده می شوند.

چشم انداز های شغلی رشته داروسازی در کانادا چیست؟

• فرصت های شغلی وسیعی به خصوص در زمینه دارویی در کانادا به علت کمبود داروساز های ماهر در مناطق British Columbia, Saskatchewan, Alberta, Manitoba, Nova Scotia, New Brunswick, Ontario and Prince Edward Island وجود دارد.

• داروساز ها نقش بسیار مهم و مختلفی در محیط کاری خود دارند.

• جامعه داروسازان در فراهم سازی نوع دارو ، دوز مورد نیاز و ذخیره آن نقش مهمی دارند. شما می توانید با دولت یا بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی کار کنید یا حتی داروخانه خودتان را داشته باشید.

• داروسازان بیمارستان به طور کلی در محیط بیمارستانی کار میکنند که نقش مهمی از جمله اطمینان از دوز لازم برای داروها که به بیماران داده میشوند و در موارد بسیار حساس نظارت مستقیم بر بیمار را دارند. در صورت لزوم نیازمند ترکیب داروها هستند.

• داروسازان صنعتی در تحقیقات و آزمایش های هدایت کننده فعالیت میکنند. آن ها در امنیت دارویی و ارتقای مناسب آن ها مسئول هستند.

• داروسازان مشاور در خدمات مشاوره ای به بیماران و جمع آوری اطلاعات درباره ی داروهای لازم فعالیت می کنند.

• داروسازان دامپزشکی در حوزه ی بیماری های حیوانات فعالیت میکنند.

• فرصت شغلی در اطلاعات دارویی با مدیریت و بهینه سازی سیستم سلامتی باعث رشد داروسازی میشوند.

• هم چنین فرصت های شغلی در بخش آموزشی به جهت فراهم سازی تحصیل با کیفیت و تربیت در علوم دارویی برای دانشجویان آینده است.

حداقل نیازمندی ها برای اشتغال به کار در کانادا چیست؟

• مدرک کارشناسی در داروسازی و یا رشته مرتبط با آن که شامل نمرات خوب در دروس داروسازی است.

• تربیت و تجربه خوب

• باید در طول سپری کردن آموزش های بالینی و شیمی دارویی ، مهارت های خوب ارتباطی در جامعه و حل مشکلات را داشته باشد.

• جواز فعالیت ازمرجع قانونی داروسازان

امتیازات کارهای مرتبط با داروسازی در کانادا :

• داروسازان به طور کل درآمد های بالایی دارند که زندگی لوکسی را تضمین می کند.

• داروسازان در همه جای دنیا می توانند شغل مناسب خود را پیدا کنند .

• همراه با افزایش بیماری ها نیاز به دارو ها و درمان های جدید نیز افزایش می یابد. بنابراین به داروساز های کار آمد نیاز است.

• این دوره ها خیلی گران نیستند هم چنین دانشجویان از طرف کمک های مالی مثل بورسیه ها و شغل موقت حمایت می شوند.

• فرصت های شغلی در علوم دارویی بسیار چالش برانگیز و مادی می باشند.

• کانادا از نظر امکانات تحقیقاتی همراه با فن آوری پیشرفته که برای این منظور لازم است، کشور توسعه یافته ای است .

مورد برجسته ی دوره ی دیپلمی داروسازی در هند چیست؟
اگرچه دوره ی دیپلم (دوره 2 ساله) حداقل شروط لازم برای نام نویسی داروسازی در هند است ولی بسیاری از دانشجویان دوره 4ساله کارشناسی را به آن ترجیح می دهند.
انجمن داروسای هند - نظر اجمالی
انجمن داروسای هند - نظر اجمالی
تحصیلات داروسازی در هند هنوز در دوره های ابتدایی خود است، برخلاف اینکه یکی از رهبران علوم سلامت در دوران باستان بوده اند. اما تحصیلات داروسازی در مقایسه با علوم کامپیوتر وشکوفایی IT پیشرفت چندانی نداشته است و انفجار صنعت داروسازی در منطقه به طور ثابتی و به آرامی جلو می رود. به طور واضح معیار پیش برنده این حرکت ، انجمن داروسازی هند PCI است .
انجمن داروسازی هند کنترل صنعت داروسازی و تحصیلات داروسازی را در دست دارد. به طور کلی تحصیلات داروسازی در این کشور در 3 سطح مجزا در دسترس است : الف ) دیپلم / ب) مدرک کارشناسی / ج) مدرک تحصیلات تکمیلی. علاوه بر این بعضی از مؤسسات تحقیقات و مطالعات فوق دکترا را فراهم می کنند.
هر مؤسسه داروسازی کشور نیازمند ثبت نام در این انجمن است. انجمن رابطه نزدیکی با زیرساخت ها و کیفیت آموزش این مؤسسات را عهده دار است و بررسی های منظمی برکار مؤسسات دارد. انجمن هم چنین وظیفه بروزرسانی تشکیلات دولت را درباره دوره ها و وضعیت های این مؤسسات بر عهده دارد. هر داوطلبی که قصد ادامه تحصیل داروسازی جهت موقعیت های بالای کاری در هر کدام از مقاطع : دیپلم و کارشناسی و غیره را دارد ، باید از تأیید این مؤسسات توسط انجمن داروی هند اطمینان کسب کند. تشخیص مدرک مؤسسات هم الزامی است.
انجمن داروسازی هند بدنه رأسی دولت برای تنظیم تحصیلات داروسازی و بخش صنعتی کشور می باشد.