اخذ پذیرش و معرفی فرصتهای ادامه تحصیل بعد از اتمام ‌ لیسانس داروسازی در هند

دوره کارشناسی داروسازی (B.Pharm یا B-Pharm) و دیپلم داروسازی (D.Pharm یا D-Pharm) برنامه های متداول آموزشی در رشته داروسازی هستند . دوره کارشناسی داروسازی باید توسط انجمن کل آموزش فنی هند ALCTE یا انجمن داروسازی هند (PCI) تأیید شود. مدت دوره لیسانس با 6 ماه کارآموزی (انترنی) 4 ساله است.

دوره ناپیوسته تحصیل داروسازی در هند شامل یک دوره ۴ ساله لیسانس داروسازی موسوم به B. Pharm و پس از آن دانشجو می تواند دوره ۲ ساله فوق لیسانس داروسازی (M. Pharm) یا یک دوره ۳ ساله دکترای ناپیوسته Pharm. D بگذرانند. پس از طی کردن دوره ۴ ساله B. Pharm و سپس دوره ۳ ساله Pharm. D دانشجو مدرک دکترای ناپیوسته داروسازی را دریافت می‌کند که معادل دکترای پیوسته داروسازی در ایران است.

در دوره ۴ ساله B. Pharm دروس تئوری و عملی در دو بخش دروس عمومی و اختصاصی به دانشجویان ارائه می‌شود. دروس عمومی، مفاهیم اولیه مانند آناتومی انسان، ریاضی، بیولوژی، کامپیوتر و آمار، شیمی آلی، فیزیولوژی و شیمی تجزیه را شامل می‌شود که برای آماده‌سازی دانشجو در سال اول تدریس می‌شوند. در ۳ سال بعد دانشجویان باید دروس اختصاصی مانند شیمی دارویی، مقدمات داروسازی، مدیریت در داروسازی، داروسازی صنعتی، سم‌شناسی، اشکال دارویی و فارماکولوژی را پاس کنند. بیشتر دروس اختصاصی در آزمایشگاه تدریس می‌شوند.

لیسانس داروسازی

پذیرش دوره لیسانس داروسازی نیازمند موارد زیر می باشد :

سن متقاضیان حداقل 17 سال و فارغ التحصیل دوره پیش دانشگاهی دبیرستان(ریاضی یا تجربی) و یا با تطبیق واحد دروس علوم سال تحصیلی پیش دانشگاهی را قبول شده باشند. دروس مهم و لازم برای پذیرش عبارت اند از: زیست شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک. موارد لازم برای پذیرش در بسیاری از مؤسسات آموزشی متفاوت هستند ولی به طور کلی متقاضیان نیازمند نمرات بالای 50 درصد در دروس پیش دانشگاهی هستند.

فرصت های تحصیلی بعد از دوره لیسانس داروسازی

بعد از اتمام دوره کارشناسی داروسازی ، فرصت های تحصیلی مناسبی وجود دارد:

1. دکترای داروسازی :

دوره ۳ ساله Pharm.D مدرک دکترای ناپیوسته که معادل دکترای پیوسته داروسازی در ایران است, فارغ‌التحصیلان کارشناسی داروسازی می‌توانند بجای دوره ۲ ساله M. Pharm ، دوره ۳ ساله Pharm.D (post baccalaureate) دکترای ناپیوسته (معادل دکترای پیوسته داروسازی ایران ) را انتخاب کنند.

این دوره، شامل دو دوره آکادمیک و کلاسی (۲ سال اول) و دوره اینترنشیپ و کارآموزی (سال سوم) در بیمارستان است. دارندگان مدرک Pharm.D در ایران، با قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک می‌توانند بعنوان دکتر داروساز فعالیت کنند.

برای کسب پذیرش در دوره ۳ سالهPharm.D ، شما باید حداقل دروس سال سوم کارشناسی داروسازی را به اتمام رسانده باشید تا در پایان سال چهارم بتوانید بلافاصله در دوره ۳ ساله دکترای داروسازی ادامه تحصیل دهد.

2. MBA بعد از کارشناسی داروسازی :

بعضی از دانشجویان بلافاصله پس از اتمام دوره خود MBA می خوانند، بعضی ها هم ترجیح می دهند که بعد از کسب تجربه کاری ، دوره MBA را بگذراند. (معمولا در بازاریابی و فروش) براساس توانایی ها، مدارک و میزان کیفیت مؤسسه MBA ، دانشجویان پیشنهادهای شغلی متفاوتی در مدیریت سطح بالا در شرکت های داروسازی دریافت می کنند. مدیریت داروسازی Pharma MBA در بعضی از کالج های هند تدریس می شود.

3. دوره کارشناسی ارشد داروسازی بعد از دوره کارشناسی :

دانشجویانی که به شدت به مطالعه و تحقیق علاقه مند هستند باید به طور کلی آن را دنبال کنند. کارشناسی ارشد داروسازی می تواند در شاخه های مختلفی مانند داروشناسی Pharmacology، علوم دارویی Pharmaceutics، و شیمی دارو Pharmaceutical Chemistry و غیره ادامه تحصیل دهد. شما همچنین می توانید پس از آن دوره Ph.D. را بگذرانید. کارشناسی ارشد در بسیاری از رشته ها مانند علوم دارویی، داروشناسی ، شیمی دارو، داروشناسی بالینی، مبحث داروشناسی ، بیوتکنولوژی و غیره وجود دارد.

فارغ التحصیلان می توانند به عنوان پژوهشگر در بخش صنعتی یا به عنوان سخنران (مدرس) وارد دانشگاه شوند. بعضی از دانشجویان کارشناسی ارشد ، درس خود را در دوره Ph.D ادامه می دهند که لازم است به عنوان یک پروفسور خوب در دانشگاه های خوب مشغول شوند. بسیاری از دانشجویان Ph.D هم وارد بخش صنعتی می شوند. ( بین سخنران و پروفسور تفاوت وجود دارد) مدرک M. Pharm از دانشگاههای هند، در ایران هم مشروط به تطابق طول دوره و گذراندن پایان‌نامه تحقیقاتی، بعنوان فوق لیسانس داروسازی ارزیابی می‌شود.

4. LLB بعد از دوره کارشناسی:

یکی از راه های نامعمول است . بعضی از فارغ التحصیلان کارشناسی داروسازی LLB را انتخاب می کنند و در آخر مشاور حقوقی (وکیل) می شوند. آن ها بعدها در زمینه های فقه دارویی، حقوق مالکیت فکری، و غیره تخصص پیدا می کنند.

5. به طور مستقیم وارد بازار کار شدن:

اگر علاقه به ادامه تحصیل ندارید می توانید وارد بازار کار شوید. اما کار های اصلی و هسته ای به ندرت پیشنهاد می شوند. شما می توانید در کار های بخش های فرعی مانند شرکت های مشاوره ، بازاریابی و فروش شغل مناسبی پیدا کنید.

معرفی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت متولي تعدادی از رشته هاي پزشکي و پيراپزشکي بوده و داراي دانشکده هاي وابسته است. کليه دانشکده هاي وابسته به آنها از لحاظ ايران ارزشيابي شده است. تمرکز این دانشگاهها بر روی رشته های پزشکی و پیراپزشکی بوده و عملاً این دانشگاهها در رده دانشگاه های فعال در رشته های علوم پزشکی قرار دارند.

رشته های پزشکی این دانشگاهها شامل عصب شناسی ، شفابخشی طبیعی ، تکنولوژی لابراتوار پزشکی ، پزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، فیزیوتراپی ، هومئوپاتی (دارودرمانی) ، پزشکی یونانی ، دندانپزشکی و پيراپزشكي شامل :آناتومي، چشم پزشكي، ارتوپدي، پاتولوژي، فارموكولوژي، داروشناسي، ميكروبيولوژي، سلامتي عمومي ،بيهوشي ، پزشكي،فيزيولوژي، بيوشيمي،روانپزشكي، راديولوژي ،پرستاري ، مامايي،مراقبتهای قلبی ،مدیریت بیمارستان ، تکنولوژی اپراتوری اتاق عمل ، توانبخشی فیزیوتراپی تکنولوژی تزریقات ، رادیو گرافی ، تکنولوژی مراقبتهای تنفسی می باشد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابط با دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران به ادامه مطلب مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

شرایط دریافت پذیرش، شهریه و برگزاری کلاسهای دوره لیسانس داروسازی

طول مدت دوره ۴ سال
شهریه 6000 تا 8000 دلار برای سال اول و سالهای بعد 1500 تا 2500 دلار
شهر پونا / چندیگر /کوچین /وایزک
دانشگاه ----------
شرایط عمومی پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی و بدون نیاز به امتحان ورودی
زبان تحصیلی کلیه دروس به زبان انگلیسی میباشند و برای پذیرش نیازی به مدرک زبان نیست.
زمان شروع کلاسها اگوست یا سپتامبر
هزینه زندگی ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه
شرایط تائید مدارک مورد تایید سازمان نظام پزشکی هندوستان
واجد شرايط شدن دروس تخصصی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد (بررسی مدارک توسط مشاور موسسه)
توضیحات بیشتر پس از اتمام دوره ۴ ساله و گذراندن دوره ای ۳ ساله ( Pharm.D) مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران قرار می گیرد.

شهريه هاي دانشگاهها بر حسب کالجهای مختلف ‏بسيار متفاوت مي باشند يعني رشته مشابه در ‏دانشگاه هاي متفاوت هزينه هاي متفاوتی دارند.‏

در صورت اقدام به دریافت پذیرش از طریق موسسه شیوه نوین می توانید این مبلغ پیش پرداخت را هم به حداقل برسانید و مبلغ شهریه کالج را در اقساط بیشتری پرداخت نمائید.

لازم به توضیح است پذیرش در رشته لیسانس داروسازی به دلیل متقاضی زیاد هندی و خارجی به سرعت دانشگاههایی که رتبه خوب و کیفیت مناسب دارند تکمیل می شود .

سوالات متداول درباره لیسانس داروسازی

دوره کارشناسی B.Pharm
دوره کارشناسی داروسازی (B.Pharm یا B-Pharm) و دیپلم داروسازی (D.Pharm یا D-Pharm) برنامه های متداول آموزشی در رشته داروسازی هستند . دوره کارشناسی داروسازی باید توسط انجمن کل آموزش فنی هند ALCTE یا انجمن داروسازی هند (PCI) تأیید شود. مدت دوره لیسانس 4 ساله است، در حالی که مدت دوره دیپلم 2ساله می باشد و هر دو دوره نیازمند 6 ماه کارآموزی (انترنی) هستند.
دوره کارشناسی ارشد داروسازی M.Pharm
دوره کارشناسی ارشد داروسازی 2 ساله است. برای کسب پذیرش در دوره کارشناسی ارشد داروسازی ، شما باید مدرک دوره کارشناسی داروسازی را از مؤسسه IPC کسب کرده باشید و 55درصد دروس این دوره را در طول 4 ساله کارشناسی گذرانده باشید.
رشته هایی که در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های هند ارائه می گردند:
1. علوم دارویی
2. داروسازی صنعتی
3. تکنولوزی دارویی
4. شیمی دارویی
5. آنالیز دارویی
6. ضمانت کیفیت دارویی
7. امور تنظیمی
8. بیوتکنولوژی دارویی
9. ورزش و داروسازی
10. داروشناسی
11. مبحث داروشناسی (گیاهان دارویی)
12. گیاهان دارویی و طب سنتی
13. هرگونه تخصصی که تحت عنوان داروسازی در طول زمان توسط انجمن داروسازی هند معرفی می شود.
دکترای داروسازی پیوسته Pharm.D
دروس دکترای داروسازی Pharm.D در سال 2008 در هند توسط PCI ارائه شد. مدت تحصیل دوره دکترای داروسازی 6 سال ( 5 سال تحصیل و 1 سال برای کارآموزی / انترنی) است. این مقطع در واقع فوق لیسانس (تحصیلات عالیه) PG است و هم چنین فارغ التحصیلان دکترای داروسازی می توانند مستقیما برای دوره دکترا Ph.D ثبت نام کنند. تمام متقاضیان می توانند پس از دوره دکترای داروسازی از پیشوند Dr. قبل از اسم خود استفاده کنند و این عنوان در مدرک ارائه شده از طرف مؤسسه PCI آورده خواهد شد.
دوره دکترای داروسازی ناپیوسته Pharm.D(Post Baccalaureate)
این دوره، شامل دو دوره آکادمیک و کلاسی (۲ سال اول) و دوره اینترنشیپ و کارآموزی (سال سوم) در بیمارستان است. دارندگان مدرک Pharm.D در ایران، با قبولی در آزمون ارزشیابی مدارک می‌توانند بعنوان دکتر داروساز فعالیت کنند.
مدت این دوره 3سال (2سال تحصیلی و 1 سال کارآموزی است). برای ادامه این دوره لازم است که دوره کارشناسی داروسازی را در یکی از مؤسسات مورد قبول PCI تمام کرده باشید. تمام متقاضیان می توانند پس از دوره دکترای ناپیوسته داروسازی از پیشوند Dr. قبل از اسم خود استفاده کنند و این عنوان در مدرک ارائه شده از طرف مؤسسه PCI آورده خواهد شد.
شروط شرکت در دوره دکترای داروسازی ناپیوسته :
1. مدرک پیش دانشگاهی همراه با دروس فیزیک، شیمی، ریاضی، زیست شناسی
2. اتمام دوره کارشناسی داروسازی زیر نظر مؤسسه PCI هندوستان
تفاوت نحوه آموزش بین دکترای داروسازی با کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی چیست؟
دکترای داروسازی با دوره های معمول داروسازی مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. تفاوت اصلی آن در نحوه آموزش بالینی (کلینیکی) داروسازی است. دانشجویان برای مشاوره با بیمار و هم چنین اطلاع رسانی در مورد میزان دوز داروها ، زمان مصرف و نحوه استفاده از آن ها، آموزش می بینند. این دوره بر مکانیزم تاثیر دارو ، عوارض جانبی، واکنش دارو های متضاد بر بدن، علت اصلی بروز بیماری و مشکلات پیچیده ای که در صورت ترک دارو ممکن است اتفاق بیفتد، تمرکز دارد. هم چنین دوره دکترای داروسازی Pharm.D. بر تغییر شیوه زندگی بیمار به جهت ارتقای سلامتی خود متمرکز است. دانشجویان دوره Pharm.D. به طور کلی تخصص "علوم دارویی بالینی" را آموزش می بینند.
از طرفی دیگر، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی دارای اهداف صنعتی هستند. شما می توانید درباره فرمول ساخت داروها، مطالعه درباره منابع دارویی متفاوت، ساختار مولکولی آنها، روش های ترکیب و ساخت داروها، واکنش های دارویی و غیره آموزش ببینید.
تفاوت دوره کارشناسی داروسازی با دکترای داروسازی در چیست؟
این دو انتخاب ، شرایط بسیار عالی برای دانشجویان خواهان تحصیل در رشته داروسازی است.
دوره Pharm.D.(Doctor) که نباید با دوره D.Pharm (Diplima) اشتباه گرفته شود ، مدرک دکتری از یک دوره یکپارچه از دروس داروسازی بالینی است. این دوره به خصوص برای دانشجویانی که علاقه دارند در بیمارستان های بزرگ و صنایع سلامتی و مراقبتی به عنوان داروساز تجربی کار کنند ، طراحی شده است. این دوره بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ارائه شده است.
کارشناسی داروسازی B.Pharm ، در واقع مطالعات تحقیقاتی هستند که شامل کشف داروها ، کنترل و تضمین کیفیت و غیره هستند.
کارشناسی داروسازی یا دکترای داروسازی کدام بهتر است؟
دانشجویانی که قصد فارغ التحصیلی در رشته داروسازی را دارند دارای 2 انتخاب هستند:
این انتخاب ها دارای عناوین : کارشناسی و دکترای داروسازی هستند. ما در اینجا هر دو دوره را مورد ارزیابی قرار می دهیم.
به عنوان یک دکتر داروساز : دکترای داروسازی شامل یک دوره داروسازی بالینی است که به طور جزئی می توان گفت که دانشجویان را از نظر توزیع و آماده سازی دارو ها به طور پیشرفته آماده می کند .اما دوره کارشناسی داروسازی به تولید دارو ها مربوط است همان طور که شامل دروسی مانند تضمین کیفیت و کنترل و همچنین کشف دارو ها می شود.
تفاوت بین این دو دوره در زیر آورده شده تا شما به راحتی بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

سال های تحصیلی و شرایط ورود

Pharm.D

دروس یکپارچه – 6سال ( 5سال تحصیلی PCM   یا PCB ، یا D.Pharm. )
بعد لیسانسPost Baccalaureate - 3سال ( کارشناسی داروسازی)

B.Pharm

4 سال – (12 سال تحصیلی علوم پایه )

 

تمرکز تدریس

Pharm D.

تمرینات بالینی (کلینیکی)

B.Pharm

تحقیق محور

 

صنایع به جهت فرصت های شغلی

Pharm.D

 • بیمارستان ها
 • صنایع مراقبت سلامتی
 • فروشگاه های خرده فروشی
 • مشاوره

B.Pharm

 • داروها و تولیدات دارویی
 • صنایع بیوتک
 • ساخت ابزار پزشکی
 • FDA

 

زمینه های کارآمد شغلی

Pharm.D

 • توزیع دارو
 • مشاوره بیمار
 • مشاوره
 • پیش زمینه های بیمار و نگهداری آن
 • ثبت دارو و تاثیرات بعد از آن
 • توصیه استفاده  از دارو و نظارت بر آن

B.Pharm.

 • کشف داروهای جدید
 • آنالیز و بررسی
 • کنترل کیفیت
 • تضمین کیفیت
 • بازاریابی و فروش
 • تحقیقات بالینی
 • خدمات مشاوره ای

 

انتخاب دوره

Pharm.D

دانشجویانی که قصد کار به عنوان داروساز در بیمارستان های بزرگ و صنایع  مراقبت سلامتی در داخل و خارج کشور (ایالات متحده یا بریتانیا) دارند.

B.Pharm

تحقیق درباره راه های جدید درمان و داروهای جدید، کار در صنایع شیمیایی و بیوتک (که با کارشناسی ارشد ادامه می یابد)

 

تحصیلات عالیه/ ترکیب مدارک

Pharm.D

ادامه در سطح Ph.D.

B.Pharm

ابتدا در سطح کارشناسی ارشد و بعد از آن Ph.D.

نکته: در هر دو مورد، فرد ممکن است بعد از دوره تحصیلی خود در رشته مدیریت مثل MBA ادامه تحصیل دهد.

آیا امکان انتقال دانشجو از خارج به داخل از مقطع لیسانس داروسازی به دکترای داروسازی وجود داد؟
خیر ، دانشجویان رشته لیسانس صرفا می توانند برای ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در داخل کشور هندوستان تقاضا نمایند. پس از اتمام دوره ۴ ساله و طی کردن دوره ۳ ساله دکترای داروسازی ( Pharm.D) مدرک شما مورد تائید وزارت بهداشت و درمان در ایران قرار می گیرد.
در غیر این صورت پس اتمام مقطع کارشناسی و گذراندن یک سال تحصیلی در دوره ۳ ساله ( Pharm.D) معادل 36 واحد درسی در مقطع دکترا می توانند تقاضای خود را به مرکز خدمات آموزشی ارائه دهند.