هشدار به علاقه‌مندان تحصیل در خارج ازکشور و خانواده‌های محترم آنان

با توجه به اینکه تحصیل در خارج از کشور یکی از تصمیمات مهم، حیاتی و سرنوشت ساز هر دانشجو می‌باشد، لازم است قبل از هر اقدام، راه‌ها و روش‌های دریافت پذیرش و شرایط اعزام مورد بررسی و مطالعه دقیق قرارگیرد تا بتوان، به‌موقع از مخاطرات و خسارت های مالی، روحی، وقت تلف شده و بعضاً جسمی و جانی خود و خانواده پیشگیری نمود.

روش‌های دریافت پذیرش، مزایا و معایب آنها

۱. از طریق موسسات غیرمجاز

۲. از طریق دفاتر امور مهاجرت

۳. از طریق اقوام، دوستان و آشنایان و یا خود به صورت مستقل

۴. موسسات دارای مجوز از وزارت علوم

۱. از طریق موسسات غیرمجاز

اینگونه موسسات که متاسفانه امروزه به تعداد بسیار زیاد در فضاهای مجازی، نشریات و.... تبلیغات دارند، از بی‌اطلاعی و احساسات دانشجویان سوءاستفاده کرده، با وعده و وعیدهای پوچ و کاذب و دریافت بدون ضابطه مبالغ گزاف اقدام به دریافت پذیرش‌های اکثراً جعلی نموده و دانشجویان را در ابتدا یا اواسط راه رها می‌کنند. اینها موسساتی هستند که به دلیل عدم صلاحیت فردی و شغلی و عدم تجربه و امکانات کافی توان دریافت مجوز از وزارت علوم نداشته و بدون پاسخگویی به هیچ مرجعی به کار غیرقانونی خود ادامه می‌دهند و در صورت بروز مشکل، احساس خطر و یا تحت تعقیب قرارگرفتن، اگر آدرس مشخصی داشته باشند بلافاصله تغییر داده در نتیجه دانشجویان امکان هیچگونه پیگیری و اعاده حقوق از دست رفته خود را ندارند.

این موسسات به جهت جلب نظر و فریب دانشجویان و خانواده آنها در تبلیغات خود فعالیت «در کلیه کشورهای دنیا و کلیه رشته‌های تحصیلی» را پیشنهاد می دهند (در صورتی که موسسات مجاز فقط امکان فعالیت در یک یا دو کشور را دارند) دانشجویان و خانواده‌های باتجربه از طرح همین «دامنه فعالیت» متوجه کذب تبلیغات و نیت سوءاستفاده آنها می‌شوند ولی بعضاً بدلیل بی اطلاعی در دام آنان گرفتار می‌گردند.

در حال حاضر تعدادی از دانشجویان بدلیل «پذیرش جعلی» و عدم امکان دریافت ویزا و یا حتی با گرفتن ویزا در هند و ایران سرگردان هستند.

۲. از طریق دفاتر امور مهاجرت

فعالیت اصلی این دفاتر عموماً مربوط به سرمایه‌گذاری‌های خارجی، اخذ ویزاهای تجاری و کار و امور مهاجرت می‌باشد و در ایران نیز اجازه فعالیت ندارند.

این دفاتر چون مورد تایید وزارت علوم و بهداشت نیستند، از آئین‌نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌های روز آن دو وزارتخانه نیز بی‌اطلاعند و چون با دانشگاه‌ها نیز غیرمستقیم و با چند واسطه در ارتباط هستند، امکان انتقال شرایط واقعی پذیرش آنها را ندارند. ولی متاسفانه بر خلاف اخلاق حرفه‌ای و بعضاً برخلاف متن سوگندنامه و کلاً با تبلیغات تحریک‌کننده و وسوسه‌انگیز و وعده و وعیدهای سهل و ساده و غیرواقعی و نشدنی بخصوص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره دانشجویان را به دام انداخته و اخاذی می‌نمایند.

دانشجویان نیز پس از پرداخت وجه و صرف زمان زیاد بدنبال آنان کشیده‌شده و ناچارند که شرایط واقعی دانشگاه‌ها را بپذیرند و در صورت مواجه شدن با مشکل امکان دریافت وجوه پرداخت شده و خسارات مربوطه از طریق هیچ مرجعی هم ندارند.

۳. از طریق اقوام، دوستان و آشنایان و یا خود به صورت مستقل

بعضی از دانشجویان از تجربه یا زندگی دوستان و آشنایان خود در کشور مورد نظر استفاده می‌کنند. اگرچه این روش ممکن است که ریسک کمتری نسبت به موسسات غیرمجاز داشته باشد ولی با توجه به اینکه فرآیند تحصیل یک دانشجو در فواصل زمانی حدود ۵ سال یا بیشتر از ابتدا تا انتها شامل مراحل مختلفی «قبل از ورود» (تهیه و ترجمه مدارک، دریافت پذیرش، دریافت ویزا و...) «مرحله بعد از ورود» استقبال در فرودگاه ثبت‌نام، تطبیق مدارک، پلیس و اجاره مسکن، تهیه لوازم زندگی، اتفاقات غیرمترقبه و ... ) دارد و چون دانشجویان در حال تحصیل و یا آشنایان مقیم فاقد تجربه‌های لازم و همه جانبه در مراحل مختلف می‌باشند، نمی‌توان این روش را بدون ریسک تلقی کرد و این گروه بی‌نیاز از مشورت با موسسات مجاز نمی‌باشند.

۴. موسسات دارای مجوز از وزارت علوم

این موسسات، تحت شرایط و ضوابط خاص وزارت علوم در یک پروسه زمانی حداقل یکسال مورد بررسی و ارزیابی قرارگرفته و پس از تایید صلاحیت اخلاقی و حرفه‌ای انتخاب و پس از صدور مجوز متعهد به انجام و اجرای دقیق آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و ضوابط وزارت علوم و وزارت بهداشت می‌باشند و همواره عملکرد آن‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرد، و همچنین مورد تایید وزارت بهداشت و کنسولگری‌های ایران نیز می‌باشند.

موسسات مجاز الزاماً باید نماینده‌ای در کشور حوزه فعالیت خود جهت انجام کارها و ارتباطات با دانشگاه‌ها و سایر ارگان‌ها داشته ‌باشند، و عموماً با توجه به فقدان امکانات ناچارند از وجود دانشجویان درحال تحصیل استفاده نمایند که بعضاً بدلیل تجربه کم و نداشتن فرصت کافی برای حل و فصل مسائل و مشکلات دانشجویان جدید مواجه با مشکل می‌گردند.

دفتر مركزى موسسه شیوه نوین رهجویان عصر دانش(با مجوز رسمی وزارت علوم )واقع در تهران می باشد. این موسسه با شناسایی نیازهای دانشجویان ایرانی در هند، به جهت افزایش کیفیت خدمات خود از جمله تمدید ویزا، انجام الزامات قانونی و در نهایت رضایت دانشجویان، دفتر نمایندگی خود را با مدیریت نيروى ایرانی مقيم در هندوستان تاسیس نموده است. از امتیازات دیگر این موسسه می توان، اخذ نمایندگی انحصاری آکادمی زبان کمبریج با امتیاز دریافت ویزا و سرویس اسکان در هند را بر شمرد.

این موسسه افتخار دارد که در طول دوره فعالیت بیش از ده ساله خود در حوضه اعزام دانشجو، رسالت و وظیفه خود را با صداقت کامل به گواهی کل دانشجویان اعزامی و وزارت علوم انجام داده و همواره یار و یاور و مشاور صدیق دانشجویان از ابتدای اعزام تا خاتمه تحصیل در همه‌ی زمینه‌های تحصیل و زندگی و تکیه‌گاه مطمئنی برای خانواده‌های آنان در ایران بوده، هست و خواهد بود.