تافل و آیلتس جهت پذیرش در دانشگاه‌های خارجیبازگشت به صفحه دوره های زبان


نمره مورد قبول آزمون تافل و آیلتس جهت پذیرش در دانشگاه‌های خارجی

نمره زبان انگلیسی نقش مهمی در دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های خارجی دارد و در رابطه با اهمیت این موضوع، بهتر است بدانید، نداشتن حداقل نمره آزمون های معتبر زبان، به طور خودکار منجر به رد درخواست پذیرش شما از دانشگاه مورد نظر خواهد شد. این نمره می‌تواند از طریق شرکت در یکی از آزمون‌های تافل (TOEFL iBT) یا آیلتس (IELTS) کسب گردد که هر دو آزمون جزو آزمون‌های مطرح بین المللی برای سنجش زبان انگلیسی هستند.

بنابراین پیش از درخواست پذیرش از یک دانشگاه خارجی، لازم است با مراجعه به وب سایت آن دانشگاه از حداقل‌ نمره قبولی زبان مورد نیاز (Minimum Requirements) در هر یک از این آزمون‌ها اطلاع پیدا کنید.

یکی از سوالات متداولی که برای متقاضیان پذیرش دانشگاه های خارجی مطرح می‌شود، این است که اگر بخواهیم نمرات مورد قبول آزمون TOEFL و IELTS را برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای آمریکا و کانادا سطح بندی کنیم، چه نمراتی باید کسب گردد و هر یک از این سطوح تا چه میزان برای درخواست پذیرش مناسب هستند.

در این مقاله چهار دسته بندی کلی را برای نمره‌های این دو آزمون در نظر می‌گیریم. این چهار سطح به شرح زیر است:

1. سطح نمره نامناسب :

نمره 78 یا پایین تر در تافل iBT و نمره 6 یا پایین تر در IELTS، در این دسته قرار دارند. با کسب نمره در این سطح شاید بتوان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و یا مهاجرت اقدام نمود، اما این نمره در شرایط رقابتی فعلی برای دانشگاه‌های با سطح متوسط و بالا در کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا مناسب نیستند و اگر شما چنین نمره ای را به دست آورده‌اید، احتمالاً لازم است تا دوباره در آزمون شرکت کرده تا نمره قبولی مناسب را کسب کنید.

2. سطح نمره پایین :

منظور از این سطح، حداقل نمره تافل یا آیلتسی است که با آن بتوانید برای پذیرش بعضی از دانشگاه‌های ایالات متحده اقدام کنید، که این نمره برای آزمون تافل iBT نمره کل 79 (نمره Speaking 20 یا بالاتر) و برای آزمون IELTS نمره کل 6 (نمره Speaking 6 یا بالاتر)می باشد.

لازم به ذکر است که نمرات این سطح به هیچ عنوان برای دانشگاه‌های کشورکانادا قابل قبول نیست و در واقع می توان گفت که به طور کلی شانس اخذ پذیرش با چنین نمره‌ای را از دست خواهید داد . هر چند در بعضی موارد به صورت استثنا، برخی افراد با نمره‌های پایین تر از 79 در iBT که معادل 6.5 در IELTS است، نیز به صورت مشروط پذیرش گرفته‌اند.

3. سطح نمره متوسط :

نمرات این سطح شامل نمره کل 92 تا 100 به همراه نمره 20 یا بالاتر در Speaking برای آزمون تافل iBT می باشد که می توان گفت معادل نمره کل 6.5 و نمره 6.5 در Speaking برای آزمون IELTS است.

این نمره، حداقل نمره مورد نیاز برای بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا می‌باشد، اما در مورد کانادا احتمالا تعداد کمی از دانشگاه‌ها را شامل می‌شود، یا بهتر است بدانید با این نمره، شانس پذیرش در بعضی از دانشگاه‌های ایالات متحده و شاید اکثر دانشگاه‌های کانادا را از دست می‌دهید.

توجه داشته باشید که این نمره در سطح متوسط قرار دارد، شاید بتوان با این نمره اقدام به اخذ پذیرش نمود، اما از آنجا که شما رقیبان زیادی پیش رو دارید، چنین نمره‌ ای کار را برای شما سخت خواهد کرد. کسانی که در این سطح، متقاضی پذیرش هستند، باید بتوانند بر روی مواردی همچون نمره GRE، معدل کارشناسی یا کارشناسی ارشد و رزومه یا مقالات خود تمرکز کنند تا بتوانند جایگاه خود را نسبت به دیگر متقاضیان ارتقاء دهند.

4. سطح نمره قابل قبول:

نمره کل 100 یا بالاتر با نمره 23 به بالا در Speaking برای آزمون تافل iBT که معادل نمره کل 7 به همراه نمره 7 یا بالاتر در Speaking برای آزمون IELTS می باشد، را می‌توان نمرات قابل قبولی برای اخذ پذیرش و به عبارت دیگر نمرات سطح بالا دانست.

این نمره‌ها تقریبا برای تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مناسب هستند و با این سطح از دانش زبان، متقاضی اخذ پذیرش می‌تواند بدون هیچ گونه نگرانی جهت پذیرش اقدام کند. طبیعی است که نمرات بالاتر از 110 برای iBT و بالاتر از 7.5 برای آیلتس، شانس پذیرش را برای دانشگاه‌های خوب دنیا افزایش می‌دهد.

جدول زیر نیز این چهار سطح را نشان می‌دهد:
نتیجه گیری کلی:

در این قسمت سعی کردیم تا با توجه به مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، تصویری کلی از سطوح نمرات قابل قبول آزمون‌های تافلiBT و آیلتس ارائه کنیم.

برخی نکات مهم:
  • بدیهی است که این سطح بندی به صورت تقریبی می باشد و بر مبنای حداقل نمره‌ قبولی مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تهیه شده و در آن موضوع رقابت مطرح نشده و ممکن است کاملا دقیق نباشد.


    لذا به دانشجویان عزیز توصیه می شود علاوه بر پرسش از مسئولین دانشگاه مورد نظر، در مورد حداقل نمره‌های مورد نیاز قبولی، میانگین نمرات پذیرفته شدگان سال‌های گذشته را سوال نمایند. به عنوان مثال دانشگاه MIT حداقل نمره‌ای را برای آزمون زبان تعیین نکرده است، اما اگر میانگین نمرات پذیرفته شدگان سال‌های گذشته را در نظر بگیرید، می بینید که میانگین نمره پذیرفته شدگان در این دانشگاه معمولا برای تافل iBT بالاتر از 110 و برای IELTS بالاتر از 7.5 می‌باشد.

  • هدف از کسب آگاهی از نمره مناسب برای پذیرش، این است که بتوانیم برای شرکت در این آزمونها بهتر و جدی‌تر برنامه ریزی کنیم. یادتان باشد می‌توانید با تمرین مناسب و برنامه ریزی دقیق در مدت زمان حدودأ 3 تا 4 ماه، نمره ایده آل خود را کسب کنید.