هزینه های زندگی در هندوستان
بروزنمایی: یکشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۵
حتما هزينه هاي تحصيل و زندگي در كشور هندوستان را از قبل مطالعه نماييد و در صورتي كه امكان تامين هزينه ها را نداريد از تصمیم خود صرف نظر کنید.

RSمخفف روپيه هند ميباشد و تقريباَ معادل ۵۰ تا ۵۵ تومان است و هر دلار تقريباَ ۶۶ تا ۶۸ روپيه ميباشد.

واحد پول: روپیه هند است که به یکصد پیسه تقسیم می‌شود.( ضمنا هر لک نیز برابر یکصد هزار روپیه میباشد)

آیا به کمک و راهنمایی احتیاج دارید؟

ما با افتخار در خدمت شما هستیم
یکی از مشکلات متقاضیان تحصیل در هندوستان نداشتن اطلاعات کافی پیرامون هزینه ها ونحوه اقدام میباشد. مشاوران ما با داشتن سال ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی برای متقاضیان به شما کمک خواهند نمود تا بهترین دانشگاه را با توجه به میزان هزینه و سطح علمی انتخاب نمائید. گزینه های مورد نظر ما دانشگاه های مورد قبول وزارت علوم و وزارت بهداشت در ایران میباشند و دانشجویان میتوانند جهت دریافت ارز دانشجویی و تبدیل مدرک اقدام نمایند.
دانشجویان به روشهای مختلفی زندگی می کنن. به راحتی نمیشه گفت که هزینه های زندگی در یک شهر یا کشور چقدره.
با این حال بد نیست یک دید تقریبی نسبت به هزینه ها داشت.

توجه بفرمایید: این ارقام تخمینی برای زندگی دانشجویی در شرایط خوب می باشد و در صورتی که دانشجو تصمیم داشته باشد در شرایط دیگری زندگی کند هزینه ها متفاوت خواهد بود.

شما ممکنه برای مواردی که در اینجا اومده خیلی بیشتر یا خیلی کمتر هزینه کنین. مثلا در مورد اجاره خونه میشه یک خونه رو با ماهی ۱۵۰ دلار اجاره کرد - یا اینکه یه آپارتمان اجاره کرد به قیمت ۵۰۰ دلار در ماه یا بیشتر.
در زمان تحصیل در  هندوستان منطقی است که دانشجو بتواند در مورد هزینه های خود برنامه ریزی صحیحی نماید و از توانائی خود در پرداخت هزینه های زندگی درهندوستان تا پایان دوره تحصیلی اطمینان داشته باشد.


هزینه های اولیه :

هزینه هایی که قبل از ورود به بنگلور باید در نظر بگیرید، هزینه های حمل و نقل و اقامت در هتل تا پیدا کردن محل اقامتتان در هفته اول است.  برای اجاره یک آپارتمان، معمولاٌ ۱۰ ماه اجاره به عنوان پول پیش و اجاره آخر هر ماه پرداخت می شود.


برآورد تقریبی هزینه های زندگی در هندوستان

درجدول زیر به صورت تقریبی هزینه های ضروری زندگی در مدت یک سال را وارد کنید. هزینه های تقریبی و برآورد شده در مدت زمان یک سال تحصیلی در زیر اعلام شده. که بر مبنای متوسط هزینه های پرداخت شده توسط دانشجویان در سال ۲۰۱۵ - ۲۰۱۶ در هندوستان تهیه شده است.


برآورد هزینه های تحصیلی در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در هندوستان بر اساس روپیه هزینه ها
هزینه های مسکن ----------RS
غذا ----------RS
کتاب و لوازم التحریر ----------RS
لباس شامل تهیه لباس گرم و کفش ----------RS
مسافرت داخل شهری ----------RS
متفرقه: شامل فتوکپی, پرینت , خ شکشوئی ,تلفن , لوازم مصرفی , تفریحی ,ورزشی , لوازم تهیه غذا ----------RS
جمع کل ----------RS

هزینه های دانشجوئی در هندوستان

برای اینکه بدانید در ابتدای ورود به هندوستان چه میزان پول باید با خود بیاورید و در مجموع برای تحصیل چه هزینه هائی را باید در نظر داشته باشید مستلزم محاسبه هزینه های زندگی و هزینه های تحصیلی است. به این منظور ما هزینه ها را به 3 دسته مختلف تقسیم کرده ایم .


  • هزینه های مسکن
  • هزینه ای زندگی
  • هزینه های تحصیلی

به طور کلی هزینه های زندگی در شهرهای مختلف هندوستان متفاوت است. در اینجا سعی کرده ایم تا حدود این هزینه ها را جهت آشنائی شما بنویسیم ولی بهترین راه برای اینکه اطلاعات دقیقتری بدست آورید  تماس با مشاور ما در هندوستان (شهر بنگلور) می باشد.


هزینه های مسکن

هزينه محل سكونت دركشور هندوستان و در شهر بنگلور در قياس با شهر تهران بسیار پايين تر مي باشد.
دانشجویان امکان انتخاب انواع متفاوتی از مسکن را در هندوستان دارند که هر کدام شرایط , ویژگی و هزینه های مخصوص به خود را دارد.
هزینه اجاره مسکن در شهر بنگلور همانند شهرستان های دیگر بستگی به شرایط زیادی از جمله مساحت،تعداد خواب های آن، نوع طبقه( طبقه اول، دوم و یا همکف )، محله، نوع مسکن از لحاظ این که ویلایی است یا آپارتمانی می باشد. ( لازم به ذکر است که به دلیل رطوبت و مسایل بهداشتی معمولاً ایرانیان مقیم تمایلی به اجاره کردن طبقه همکف ندارند و توصیه نیز نمی شود ). در این بخش فقط به هزینه اجاره یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه پرداخته می شود.
سه خوابه، بسته به نوع محله به ترتیب متوسط، خوب و عالی متغیر بوده به طوری که یک خانه سه خوابه در منطقه متوسط، بین ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ روپیه متغیر می باشد و در منطقه خوب مبلغ اجاره برای سه خوابه از ۲۵۰۰۰ روپیه شروع و تا ۳۰۰۰۰ روپیه نیز افزایش می یابد.
دو خوابه، نیز بترتیب متوسط، خوب و عالی بشرح ,از ۸۵۰۰ شروع شده و در منطقه عالی ممکن است به ۲۵۰۰۰ نیز افزایش یابد اما به طور متوسط هزینه اجاره دو خوابه در منطقه نسبتاً خوب ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ روپیه است. اجاره منزل یک خوابه حدود   ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ روپیه میباشد.
نکته :لازم به ذکر است که در همه موارد هزینه اجاره منازل آپارتمانی حدود ۲۰ تا 50 درصد از منزل های معمولی بیشتر می باشد.
نکته مهم در خصوص اجاره کردن یک منزل برای سکونت توجه به میزان پیش پرداختی است که مستاجر باید در ابتدای عقد اجاره نامه بپردازد. میزان ودیعه یا پول پیش عبارت از 10 ماه اجاره مورد توافق بوده و مبلغ مذکور پس از پایان دوره اجاره نامه عینا به مستاجر مسترد می گردد.
به غیر از اجاره کردن، امکان رهن نیز وجود دارد اما از آنجا که باز پس گرفتن مبلغ کلان از موجر بعضاً کاری ساده نبوده لذا رهن کامل توصیه نمی گردد.
نکته قابل توجه: نظر به این که نرخ بهره بانکی در این کشور بسیار پایین( حداکثر ۵.۵ درصد ) لذا صاحبان مسکن تمایل چندانی به ودیعه بالاتر و اجاره کمتر ندارند مگر در مواردی که فرد مشکل مالی داشته باشد که در این صورت نیز پس گرفتن ودیعه در پایان دوره می تواند با مشکل مواجه گردد.


هزینه های زندگی :

تعیین و مشخص کردن هزینه های زندگی بسته به چند عامل دارد. برای مثال اگر میخواهید زندگی داشته باشید که مشابه زندگی شما با والدینتان در کشور خود باشد به مراتب گرانتر خواهد بود. به صورت تقریبی هزینه های محاسبه شده برای زندگی در هندوستان به صورت زیر است.


غذا :

در صورتی که خودتان غذا تهیه کنید حدودا هفته ای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ روپیه برای خرید مواد غذائی نیاز دارید که در صورتی که دقت بیشتری کنید میتوانید صرفه جوئی نمائید.در بنگلور با پرداخت ۲۵۰۰ روپیه در ماه هر روز یک وعده غذای ایرانی به آدرس منزل شما فرستاده می شود.دانشجویانی که به آشپزی آشنا نیستند می توانند از این سرویس استفاده کنند.


در این بخش قیمت برخی اقلام عمده جهت برآورد نسبی از میزان هزینه ها به شرح ذیل ارائه می گردد :

در این بخش قیمت برخی اقلام عمده جهت برآورد نسبی از میزان هزینه ها به شرح ذیل ارائه می گردد.
برنج با سماتی درجه یک ۸۰ تا ۱۲۰ روپیه - روغن مایع ۹۰ تا ۱۲۰ روپیه - روغن جامد ۹۰ روپیه - گوشت گوسفند و بز با استخوان ۵۰۰ روپیه - گوشت مرغ زنده ۱۵۰تا ۱۷۰ روپیه - گوشت گوساله بدون استخوان ۱۴۰ روپیه شکر ۲۰ تا ۲۵ روپیه - سیب زمینی ۱۵ تا ۲۵ روپیه - پیاز ۲۰ تا ۳۰ روپیه - گوجه فرنگی ۱۰ تا ۲۵ روپیه


تلفن و اینترنت :

هزینه های ثابت ماهانه شارج موبایل و اینترنت ( از طریق کابل مستقیم ) به ترتیب ۴۵۰ روپیه، ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ روپیه می باشد. هزینه متغیر تلفن تابع میزان مکالمات اضافی است که مشترک از آن استفاده می نماید. ( هر دقیقه مکالمه با ایران بستگی به زمان مکالمه، ۱۰ روپیه در زمان پرترافیک و ۹ روپیه از ساعت 11 شب به بعد می باشد ). توصیه می گردد که مشترک از خط ثابت موبایل جهت تماس با ایران استفاده نکنند و با امکانات مکالمه اینترتی از طریق وایبر یا ... استفاده نمایند.


هزینه های آب و برق :

به طور متوسط در یک واحد سه خوابه، دو خوابه و یک خوابه به ترتیب بالغ بر ۱۲۰۰، ۸۰۰ و ۶۰۰ می گردد.


هزینه تهیه یک سیلندر گاز:

بسته به نوع آن از ۱۲۰۰تا ۱۴۰۰ روپیه متفاوت می باشد و متوسط عمر یک سیلندر از ۶۰ روز تا ۹۰ روز متغیر است ( بسته به تعداد خانوار و میزان استفاده).


ایاب ذهاب روزانه :

با توجه به بالا بودن هزینه بنزین ( لیتری ۴۰۰۰ تومان )، هزینه حمل و نقل بالا بوده، به گونه ای که حداقل هزینه یک آتو ریکشا در ابتدای سوار شدن ۱۳۰۰ تومان(۲۵ Rs) می باشد و بعد از طی ۳ کیلومتر به ازای هر کیلومتر اضافی 100 تومان محسوب می گردد.


نکته :از زمان ورود دانشجو به شهر بنگلور تا اتمام کلیه مراحل خدمات (فرودگاه- منزل-لوازم منزل و ... ) مشاورین ما بدون محاسبه هزینه بنزین و با اتومبیل موسسه کلیه مراحل را انجام می دهند.

وسایل حمل و نقل عمومی در بنگلور شامل مترو و تاکسی و اتوبوس و آتو ریکشا میباشد.
هزینه پوشاک : کاغذ – پرینت – فتوکپی . جوهر پرینتر بایستی حدودا هفته ای ۵۰۰ روپیه در نظر گرفت.
هزینه های تفریحی و سرگرمی: هر دانشجو نیاز به سرگرمی نیز دارد .برای مثال بلیط سینما در هندوستان۱۷۰روپیه تا ۲۵۰روپیه است .
هزینه های کتاب و لوازم التحریر: در شهر بنگلور نسبت به شهرهای دهلی و بمبئی گران تر اما نسبت به ایران ارزان تر می باشد،و در مقایسه با ایران از کیفیت مناسبتری برخوردار است.
هزینه درمان : دارو و درمان هرینه ویزیت دکتر متخصص در بیمارستان از حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ روپیه بسته به نوع بیمارستان (همان دکتر !) و هزینه دارو تقریبا  برابر ایران و در بعضی موارد گرانتر از ایران ولی همانطور که در بازار داروی ایران هم شاهد هستید دارای کیفیتی تا چندین و چند برابر داروهای ساخت داخل ایران هستند.
قابل ذکر است در هندوستان در %۹۰ موارد شما برای ویزیت باید به بیمارستان مراجعه کنید. ولی پزشکان عمومی در کوچه ها و نزدیک مناطق مسکونی دارای مطب بوده و ویزیتشان از ۱۵۰ تا ۳۰۰ روپیه است. و اکثرا پزشکانی هستند که صبحها به تدریس در دانشگاه مشغولند.
اگر چه لیست بالا کامل نیست اما برای اطلاع از هزینه های زندگی در هندوستان در زمان تحصیل بسیار کمک کننده است.


چگونه هزینه های زندگی در هندوستان را به حداقل برسانیم:

۱) برای تهیه پوشاک بعد از اتمام هر فصل و یا به مناسبتهای مختلف کلیه فروشگاهها تخفیفات ویزهای حتی تا %۵۰ تخفیف در نظر می گیرند که شما می توانید از این فرصت استفاده کنید.
۲) محل خرید خود را انتخاب نمائید. اگر در یک آپارتمان زندگی میکنید که خود مسئول تهیه غذای خود هستید باید در نظر داشت اجناس در سوپر مارکتهائی مانند فوت ورد یا ایزی دی و بیگ بازار از سوپرمارکتهای دیگر ارزانترند.
۳) هزینه های تلفن خود را کمتر کنید. تلفنهای بین المللی گران هستند.اگر اینترنت دی اس ال دارید میتوانید از اسکایپ یا وایبر برای تماسهای بین المللی استفاده کنید چون رایگان یا بسیار ارزان هستند.


چگونه بودجه خود را تنظیم کنید:

در اینجا تلاش شده زمان تحصیل دانشجو با نشان دادن هزینه های مختلف زندگی ,دانشجو را در انتخاب بهترین راه بودجه بندی یاری نماییم.
قلم و کاغذ خود را بردارید و شروع به نوشتن کنید. یا میتوانید از اکسل استفاده نمائید و لیست هزینه ای خود را بنویسید.

قدم اول:

هزینه ها را لیست کنید. آنچه را که فکر میکنید به عنوان هزینه است بنویسید.
هزینه های بالا را در نظر داشته هفتگی یا ماهیانه آنها را بنویسید. به نیازهای خاصی که خود دارید نیز فکر کنید و در صورت هزینه دیگر به لیست بالا اضافه کنید.


قدم دوم :

اعدادی را که در لیست بالا به عنوان هزینه است تهیه و در هر هفته یا هر ماه اضافه نمائید تا رقم کلی برای هزینه های خود داشته باشید .


قدم سوم :

بعد از بدست آوردن رقم کلی هزینه ها ,به لسیت هزینه ها برگردید تا ببینید در کدام یک از هزینه ها میتوانید صرفه جوئی کنید. حتما بنویسید چگونه میخواهید در مورد یک هزینه خاص صرفه جوئی نمائید.
توجه نمائید که اگر در کنترل هزینه ها سختگیر نباشید نمیتواند صرفه جوئی کنید.
نکته : درهندوستان دانشجويان اجازه كار ندارند ولذا مي بايست كليه هزينه هاي تحصيل و زندگي را از ايران تامين نمايند .
متقاضیات محترم توجه کنند تنها در صورتی که ساپورت مالی مناسبی دارند و امکان تامین هزینه ها در طول تحصیل برایشان فراهم است نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند .
دانشگاه های هندوستان شهریه دریافت می نمایند و میزان این شهریه به رشته و دانشگاهی که شما انتخاب می نمایید دارد. به طور تخمینی می توان میزان شهریه های عنوان شده را از اینجا دریافت کرد و به عنوان یک بر آورد بسیار کلی در نظر گرفت اما توجه داشته باشید که میزان شهریه دانشگاه ها متغیر است .