شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی
دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هندوستان

در هنگام تحصیل در این رشته، چنین شرایطی خواهید داشت:

 باید درس بخوانید، شوخی هم نداریم. چون حجم درسها بالاست.
در مقاطع مختلف امتحانات متفاوتی خواهید داشت:
فقط سر کلاس می روید و گاه به آزمایشگاههای مختلف عملی سر می زنید. درسها بصورت سالی واحدی هستند و امتحان پایان ترم و اینجور چیزها…

رشته پزشکی عمومی هندوستان

اگر پزشکی را انتخاب کنید:

جزو علاقمندان ز گهواره تا گور دانش بجویهستید و برای ماراتون تحصیلی آماده اید.
حس انسان دوستی و اجتماعی بالایی دارید و از کمک به دیگران در بدترین شرایط زندگی شان لذت می برید.
می توانید (یا می خواهید) با اقشار مختلف مردم از اقشار فرهیخته تا اقشار کم سواد ارتباط برقرار کنید.
دانش آموختن برای شما بسیار مهم است و فکر می کنید علم بهتر از ثروت است.
دوست دارید مورد اعتماد مردم باشید و در مقابل سبک زندگی خود را به زندگی خاص پزشکان با استرسها و فراز و نشیبهایش تغییر دهید.

آینده شغلی

اول از همه بهتر است بدانید که آینده شغلی در همه رشته ها کاملا وابسته به سیاستگذاری های کلان کشوری دارد. همانطور که می دانید، وضع شغلی این رشته ها در سالیان گذشته تغییر کرده و ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشد. آنچه که ما می گوییم فقط برآوردی است با فرض تداوم شرایط فعلی

آینده شغلی در پزشکی بصورت واضحی در دو دسته قابل بررسی است:

آینده شغلی کسانی که ادامه تحصیل می دهند و به مقطع تخصصی وارد می شوند. آینده شغلی کسانی که به هر دلیل در مقطع دکترای پزشکی می مانند.

گروه اول در حال حاضر تفاوت واضحی از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و شغلی با دیگر مشاغل دارند و نیازی هم به بحث در این مورد نیست. هرچند در بین رشته های مختلف تخصصی هم وضع درآمد و سختی کار متفاوت است.

در مورد گروه دوم، متاسفانه در سالهای اخیر به دنبال عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان، شرایط شغلی قدری سخت تر شده است. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی عرصه درمان تجربه می کنند.

البته ممکن است در آینده طرحهایی نظیر پزشک خانواده و سیستم ملی سلامت و یا اعطای مجوزهایی از قبیل تاسیس مراکز درمان اعتیاد و مراکز پوست و زیبایی، تاثیراتی در این وضع داشته باشند. تاثیراتی که مطمئن نیستیم مثبت خواهند بود یا منفی.

رشته پزشکی عمومی هندوستان

شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی در هندوستان

متقاضیان ایرانی ابتدا باید در آزمون NEET شرکت کرده و نمره لازم را کسب نمایند. آزمون ورودی که تا قبل از سال 2015-2016 به صورت اختصاصی توسط بعضی از دانشگاه ها برگزار می شد و متقاضیان می توانستند با انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در آزمون و مصاحبه مربوطه شرکت نمایند و فقط شامل دانشجویان هندی می شد ولی از سال 2016-2017به بعد با توجه به تصمیم دادگاه دیوان عالی هند این آزمون به صورت سراسری برگزار می شود و این قانون شامل دانشجویان خارجی نیز می شود. این آزمون سالی یک بار و در تاریخ 7th May هر سال در شهر های مختلف هند برگزار و نتیجه آن در تاریخ 8th June اعلام می گردد.

پیش دانشگاهی در رشته تجربی و قبولی در آزمون ورودی NEETاز شروط مهم برای ورود به تحصیل در رشته پزشکی بعد از سال 2015-2016 در کشور هند می باشد. آزمون ورودی نیت به صورت تستی و به زبان انگلیسی میباشد و از بین دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی و ریاضی سوالات انتخاب می گردد. نمونه سوالات سال های گذشته و سر فصل های آزمون از طرف موسسه در اختیار متقاضیان قرار میگیرد که سوالات آزمون از بین این نمونه سوالات انتخاب میگردد.

علاوه بر آزمون ورودی سراسری نیت شما نیاز به گذراندن دوره زبان دارید. یعنی متقاضیان ابتدا با ویزای زبان وارد کشور هندوستان شده و همزمان با دوره زبان در کلاسهای آمادگی آزمون عمومی سراسری (NEET ) که همانند کنکور ایران است شرکت می نمایند و در صورتی که امتیاز لازم را کسب نمایند، مجاز به ورود به دانشکده های دندانپزشکی می باشند.

تحصیل در رشته پزشکی فقط به زبان انگلیسی است و دانشجویان می بایست قبل از شروع ترم های تحصیلی دانشگاه، در ایران و یا در کالج های زبان در هندوستان فرا گیرند. دوره های مختلف زبان انگلیسی همراه با ویزا معمولا” 6 ماه هستند. یعنی در واقع حداکثر دوره زبان انگلیسی و همچنین دوره آمادگی آزمون ورودی نیت نیز شش ماهه است.

قبولی در این آزمون نیز آسانتر از برخی کشورهای دیگر مانند مجارستان و ترکیه می باشد. علاقمندان به تحصیل در رشته دندانپزشکی و تخصص می توانند در دانشگاه های معتبر هندوستان که مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران نیز هستند، اقدام به ادامه تحصیل نمایند.

| پاسخ به بسیاری از پرسشهای متداول شما در تلگرام شیوه نوین |

پایگاه موسسه در هند امکانات خوبی را جهت برگزاری کلاسهای آمادگی آزمونNEET برای متقاضیان ورودی 2017- 2018 مهیا کرده است و دانشجویان می توانند با شرکت در این کلاسها و قبولی در آزمون ورودی NEET به تحصیل خود در رشته دندانپزشکی ادامه دهند.

شروع مراحل اخذ پذیرش دانشجو بر اساس قبولی بدست آمده در آزمون ورودی نیت انجام می شود و در مرحله بعد واجد الشرایط بودن و پذیرش دانشجو در دانشگاههای هند نیز بر اساس کارنامه تحصیلی پیش دانشگاهی متقاضی و نمره قبولی دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی (نمره بالای 10 یا 50 درصد) می باشد.

در هر حال موسسه شیوه نوین با توجه به تفاهم نامه ای که با کالج زبان کمبریج و مرکز برگزاری دوره های آمادگی آزمون NEET دارد ، شرایط را برای پذیرش قطعی متقاضیان فراهم نموده و شانس افراد را در قبولی آزمون نیت بسیار بالا می برد.

رشته پزشکی عمومی هندوستان

خدمات موسسه شیوه نوین برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه های هندوستان توسط دفتر موسسه در هندوستان در تمامی مقاطع.
 • مشاوره عمومی رایگان در زمینه تحصیل و زندگی در هندوستان و مشاوره تخصصی آنلاین یا حضوری با دفتر موسسه در هندوستان.
 • برگزاری کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی
 • با بهره گیری از جدید ترین متد از سطح مبتدی تا پیشرفته
 • برگزاری کلاسهای آمادگی آزمون NEET
 • برگزاری ازمونهای منظم آزمایشی همراه با رفع اشکال آزمونها
 • برگزاری تورهای علمی دانشجویی جهت بازدید از دانشگاههای هند و همچنین ارائه کتابها و جزوات و نمونه سوالات کلیه سرفصل های آزمون NEET
 • برنامه ریزی و پشتیبانی تحصیلی و انگیزشی در طول دوره
 • انجام مراحل ثبت نام و اخذ کارت ورود به جلسه و انتخاب رشته آزمونها و ارسال مدارک
 • ترجمه مدارک تحصیلی درکوتاه ترین زمان ممکن


آزمون نیت برای ورودی های 2017-2018 در دانشگاه های هندوستان

کلیه سوالات در آزمون NEET 2017 به صورت تستی یا به عبارت دیگر به صورت چهار جوابی بوده و تعداد سوالات 180 می باشد. مدت زمان آزمون 3 ساعت است و حداکثر نمره 720 ، دریافت آزمون NEED 2017 در تمام مراکز آزمون در تاریخ 7 مه 2017 به پایان رسید.

هر جواب صحیح 4 نمره و هر جواب غلط یک نمره منفی برای شما دارد. هر داوطلبی که بتواند در آزمون نیت حداقل به کمتر از نیمی از سوالات در تمامی دروس پاسخ صحیح بدهد در رشته های دانشگاهی دندانپزشکی و پزشکی پذیرفته خواهد شد.

دانلود کنید

کلیه سوالات آزمون نیت 2017

دانلود کنید

جواب سوالات آزمون نیت 2017

انتخاب داوطلبین

صندلی ها با امتحان ورودی NEET تخصیص داده می شود، ,و در کالج های هندوستان فقط ۱۵ درصد سیت ها به دانشجویان خارجی اختصاص داده می شود.

مراحل‌ دانشگاهی رشته پزشکي در دانشگاههای هندوستان (تعداد واحد ها و درسها و طول مدت دوره و واجد شرایط بودن برای ارتقاء به سال آینده).

  Phase   Subjects of study   
Duration
  No.of terms     
Remarks
  Phase I
(Pre clinical)
   Anatomy, Physiology
 Biochemistry,
   
1 Year
  
 2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase I  examination of university, the students  become eligible to  enter the Para clinical phase.  No carryover of subjects is  permissible
  Phase II
(Para clinical)
  Pharmacology, Pathology, Microbiology
Forensic Medicine.
  1 1/2 Years    3 terms   During this period the students also learn the  basics clinical  subjects and Community medicine.  The clinical training starts  in this phase. After  successful completion of all the subjects  of Phase  II examination of university, the students become   eligible to enter the clinical phase-III (Part 1). No  carryover  of subjects is permissible
  Phase III –  
Clinical Part I
  Community Medicine, Ophthalmology ENT   
1 Year
  
2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase III (Part 1)examination of university, the  students become eligible to enter the clinical  phase. No carryover of subjects is permissible 
  Phase III –
Clinical part-II
  Medicine, Paediatrics,Surgery,   Obstetrics &  Gynaecology.   1 Year   
2 terms
  After successful completion of all the subjects of  Phase III (Part 2)examination of university, the  students become eligible for compulsory internship  during which phase the students learn to diagnose  and treat the diseased independently

 

هر دانشجو باید دوره ای معادل ۵/ ۴سال از زمان ثبت نام بگزراند و بعد از قبولی در امتحانات یک سال هم دوره ی اینترنشیپ سپری کند. این دوره به سه فاز تقسیم می شود.

فاز اول- یک سال، شامل ۲ ترم شش ماهه.

فاز دوم- یک سال و نیم شامل سه ترم شش ماهه

فاز سوم - سه سال و نیم بعد از فاز اول شامل ۷ ترم شش ماهه

بعد از گذراندن پیش نیاز کلینیکی در فاز اول ، در فاز دوم این واحد ها اخذ می شود.

Pathology, Pharmacology, Microbiology, Forensic Medicine including Toxicology

 

شرایط عمومی متقاضیان رشته پزشکی در هند

ﺁﺷﻨﺎ ﻳﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺍﻧﮕﻠﻴﺴﻲ ﺩﺭ ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎﻱ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ (ﻣﻜﺎﻟﻤﻪ، ﻧﮕﺎﺭﺵ ﻭ ﺩﺭ ﻙ ﻣﻄﻠﺐ ) ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. متقاضیان محترم توجه داشته باشند که بدون آشنایی به زبان انگلیسی نیز می توان پذیرش گرفت ولی می بایست قبل از شروع ترم تحصیلی دوره های زبان را بصورت آزاد برای آمادگی بیشتر در زمان شروع کلاسها را بگذرانید.

دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی

باید در دروس تخصصی برای ۴ سال نباید از ۵۰ درصد کمتر باشد. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی در یکی از سال ها از تکماده استفاده کرده باشد ولی میانگین کل وی در درس مورد نظر به ۵۰ درصد ( ۱۰ از ۲۰ ) برسد، مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهد داشت و قادر به ادامه تحصیل می باشد.

نکته مهم : پذيرش دانشجو به شرط قبولی در آزمون ورودي نیت می باشد و متقاضيان بايد درخواست و مدارك مورد نياز را تا قبل ازآذر ماه جهت شرکت در آزمون نیت که در دی ماه برگزار می شود به دفتر موسسه تحویل دهند.

 

طول مدت دوره

مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی ۵/۵ سال می باشد.

 

قابل توجه متقاضیانی که مدرک پیش دانشگاهی ریاضی دارند

در صورت دارا بودن پیش دانشگاهی ریاضی با تطبیق واحد و تغییر رشته امکان پذیر می باشد. برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را در زمان مشاوره حضوری به روز دريافت نمايد. ‍

از پرداخت هرگونه هزینه به افرادی که خود را واسط و دلال معرفی مینمایند و در جهت رفع این مشکل به شما پیشنهاداتی را می دهند خودداری کنید .

نکته : افرادی که دیپلم ریاضی دارند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی مشکلی وجود ندارد.

 

دوره های تخصصی پزشکی

وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودتری از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است.

به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند. البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقيت به پايان برساند اين مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دليل حجم زياد شرکت کنندگان و درصد کم پذيرش دولتی تقريبا همه خارجی ها از طريق آزاد اقدام به اخذ پذيرش می کنند.

به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر و به روز را در هنگام مراجعه حضوری، موسسه شیوه نوین در اختیار شما قرار می دهد.

Postgraduate Courses

Name of the Course Number of Seats Duration (Years)
M.D. Anaesthesia 3 3
M.D. Anatomy 2 3
M.D. Biochemistry 2 3
M.D. Community Medicine 2 3
M.D. Dermatology/Venerology/Leprology 1 3
M.D. General Medicine 5 3
M.D. Microbiology 2 3
M.D. Paediatrics 2 3
M.D. Pathology 2 3
M.D. Pharmacology 2 3
M.D. Physiology 2 3
M.D. Psychiatry 2 3
M.D. Radio-diagnosis 1 3
M.S. General Surgery 5 3
M.S. Obstetrics & Gynaecology 3 3
M.S. Ophthalmology 2 3
M.S. Orthopaedics 2 3
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Biochemistry)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology
(Hematology & Transfusion Medicine)
10 2
M.Sc. Medical Laboratory Technology                   
(Microbiology & Immunology)
10 2

ضوابط و مراحل ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور (منبع: وزارت بهداشت)

الف ) معيارهاي ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان دوره دكتراي پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور بر اساس معيارهاي زير انجام مي گردد:

معتبر بودن دانشگاه محل تحصيل بر اساس ضوابط قانوني وزارت متبوع

طول مدت دوره تحصيلي و محتواي برنامه دوره هاي آموزشي

نوع امتحانات گذرانده شده كه منجر به اخذ مدرك گرديده است

قبولي در امتحانات داخلي مورد نظر (در ايران)

برای آشنایی با فرآيند ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان رشته پزشكي عمومي دانشگاههاي خارج از كشور اینجا کلیک کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 • برای مشاهده اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص ارزیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور اینجا کلیک نمایید متن نامه
 • برای دانلود فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اینجا را کلیک کنید
 • برای دانلود آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به داخل اینجا را کلیک کنید
 • ثبت نام سی امین آزمون جایابی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور سال 1396
 • ثبت نام هفتمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان دندان پزشکی خارج از کشور -مرحله نظری سال 1396