Indian Institute of Science (IISc) Bangalore
جایگاه 152 جهان با رتبه بندی بین المللی QS

هندوستان

موسسه علمی هندوستان یا به اختصار IISC، دانشگاهی دولتی برای تحقیقات علمی و آموزش های علمی در بنگلور-هند واقع شده است. این دانشگاه در سال 1909 با حمایت، H.H.Sir krishnaraja و Jamsetji TATA تاسیس شد. این دانشگاه به صورت محلی به عنوان دانشگاه تاتا شناخته شده است. دانشگاه لقب تلقی (Deemed university) را در سال 1958 به دست آورد و به طور گسترده ای به عنوان بهترین نهاد علمی هند به شمار آمد و رتبه های 11 و 18 را در رتبه بندی جهانی ( و رتبه سوم و ششم در آسیا) با توجه به معیار استنادها در سال های 2014 و 2015 به دست آورد. IISC اولین موسسه هندی است که در رتبه بندی عالی جهانی در سال 2015-2016 در رتبه 99 قرار گرفت. IISC همچنین به ترتیب رتبه های 1 و 4 را در BRICS و آسیا با توجه به معیار مقالات دانشگاه به دست آورد. IISC رتبه شماره 1 را در رتبه بندی دانشگاه NIRF گرفت. این دانشگاه کمک های قابل توجهی به علوم زیستی، محاسبات پیشرفته، فضا و فناوری هسته ای داشته است.

تاریخچه

بعد از ملاقاتی تصادفی بین jamsedji N.TATA و swami در کشتی در سال 1893، تاتا از آوردن صنعت فولاد به هند صحبت کرد.

5 سال بعد تاتا در نامه ای به Vivekananda نوشت: امیدوارم من را به عنوان همسفر، در سفر خود از ژاپن به شیکاگو به یاد داشته باشی، من بسیاری از دیدگاه های تو را برای رشد روح زاهدانه درهند به خاطر دارم. به نظر من این ایده ها با طرح من از موسسات تحقیقات علوم برای هند، که شما بدون شک خوانده یا شنیده اید، در ارتباطند. تاتا که تحت تاثیر نگرش Vivekananda نسبت به توانایی های علمی و رهبری بود، از او خواست تا کمپین او را رهبری کند. Vivekananda از این پروژه با شور و اشتیاق استقبال کرد. آنها با هدف پیشبرد توانمندی کشور یک کمیته موقت، برای تهیه یک طرح برای راه اندازی موسسه آموزش های عالی و پژوهشی را، راه اندازی کردند.

کمیته پیشنهاد را در 31 دسامبر 1898 به lord Curzon ارائه داد. پس از آن پروفسور ویلیام رمزی، برنده جایزه نوبل، بهترین محل مناسب برای چنین نهادی را بنگلور پیشنهاد کرد. زمین و امکانات دیگر برای این موسسه توسط، sir. Krishnaraja و خود تاتا اهدا شدند.

371 هکتار زمین توسط krishnaraja و ساختمان های مختلف توسط تاتا.

برنامه های کارشناسی ارشد

مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد ارائه شده توسط موسسه به دو دسته طبقه بندی شده است.

دسته اول مدارک پژوهشی ( دکترای یکپارچه (PH.D) و کارشناسی تکنولوژی (M.TECH) دسته دوم مدارک با دوره های کارآموزی (M.DES, M.mgt , M.tech) برنامه های پژوهشی برای کارشناسی ارشد و دکترا محور اصلی در بسیاری از بخش ها است. این برنامه ها دوره های کاری محدود دارد، اما دانشجویان را برای انجام تحقیقات و کار آماده می سازد ولی تاکید اصلی در کار پایان نامه است. پذیرش سالانه دانشجویان پژوهش حدوداً 250 نفر است که بزرگترین گروه دانشجویان ( حدود 50% ) را تشکیل می دهند.

دوره دکترای یکپارچه برای ارائه فرصت به فارغ التحصیلان و دوره 3 ساله کارشناسی برای تحقیقات پیشرفته در زمینه های بیولوژی، شیمی، ریاضی، فیزیک و علوم طراحی شده اند. دوره دو ساله کارشناسی تکنولوژی تقریباً در تمام بخش های مهندسی موجود است. با توجه به رقابت سخت دانشجویان برای ورود به این دوره نیاز به کسب درصد بالایی در آزمون ورودی دوره تکمیلی مهندسی دارند. از ویژگی منحصر به فرد این دوره این است که به دانشجو این امکان را می دهد تا با استعداد و علاقه خود، ادامه تحصیل دهد. اکثر دوره های کارشناسی تکنولوژی شامل یک مجموعه از دوره های سخت تعیین شده است. با این حال دانشجویان می توانند موضوع پایان نامه را خود انتخاب کنند.

این دوره، دانشجویان با انگیزه، به علاوه نامزدهایی با حمایت مالی از آزمایشگاه های تحقیق و توسعه را جذب می کند.

حوزه مطالعات مدیریت یکی از قدیمی ترین دانشکده های مدیریت در کشور ( تاسیس شده در سال 1948)، کارشناسی ارشد مدیریت را منحصراً برای فارغ التحصیلان مهندسی ارائه می دهد.

دوره های مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی برای دانش آموزانی که کلاس دوازدهم را در سال 2009 به اتمام رسانده بودند، برنامه ریزی شد و اولین دسته دانش آموزان در سال 2011 پذیرفته شدند. این برنامه، دوره چهارساله کارشناسی علوم( پژوهش) را در شش رشته زیست شناسی، شیمی، علوم محیط زیست، علم مواد، ریاضیات و فیزیک ارائه می دهد.

هدف از این دوره، در معرض قرار دادن دانشجویان به طبیعتی که در آن تحقیقات علمی در بسیاری از زمینه های آینده انجام می شود، است. اهمیت آموزش در این زمان از مقطع کارشناسی تاکید شده است و چند مشوق از طرف دولت این برنامه را ترویج می دهند. این برنامه دوره 5 ساله را ( 3 سال مدرک لیسانس و 2سال فوق لیسانس ) به4 سال کاهش می دهد. همچنین فارغ التحصیلانی را که نیاز به 16 سال تحصیلات برای ورود به دانشگاه های خارج از کشور ( برای تحصیلات تکمیلی ) دارند را واجد شرایط می کند. همینطور در هند فارغ التحصیلان لیسانس علوم ( تحقیقات) برای ورود به آزمون NET-CSIR که آزمونی ملی برای ورود به دوره دکترا در بسیاری از دانشگاه ها از جمله IISC هست، را نیز واجد شرایط می کنند. به غیر از آموزش های فشرده در زمینه های علوم، دوره های مهندسی و علوم انسانی نیز برای توانمند سازی دانشجویان و کسب مهارت های فنی مورد نیاز برای یک دانشمند، برای درک بهتر از زمینه های اجتماعی و محدودیت های علمی، نیز ارائه می شوند. دوره های مهندسی و علوم توسط بخش های مربوطه در دانشگاه عرضه می شوند. علوم انسانی توسط مرکز مطالعات معاصر (CCS) با همکاری با مرکز مطالعه فرهنگ و اجتماع (CSCS) در بنگلور ارائه می شوند. تمام دانشجویانی که برای این دوره ثبت نام کرده اند، درس های مشترک و اجباری زیست شناسی، شیمی، مهندسی، علوم انسانی، ریاضی و فیزیک را برای سه ترم دنبال می کنند. در چهار ترم بعدی دانشجویان رشته تحصیل خود را انتخاب کرده و ترم آخر به پروژه نهایی اختصاص داده می شود. به علاوه تمام دانشجویان چند ماه را در موسسات تحقیقاتی مختلف در سراسر کشور سپری کرده و یک موضوع تحقیقاتی را به انتخاب خود بررسی می کنند.

دانشگاه

IISC، درشمال بنگلور واقع شده است. 4 کیلومتر از ایستگاه راه آهن و اتوبوس فاصله دارد و در محله Yashwatpur قرار گرفته است. از فرودگاه بین المللی 35 کیلومتر فاصله دارد. تعدادی دیگر از سایر موسسات تحقیقاتی از قبیل سازمان تحقیقاتی فضایی هند(ISRO)، موسسه تحقیقاتی چوب (CPRI) در نزدیکی این دانشگاه می باشند. تمامی این موسسات با اتوبوس به IISC متصل هستند.

خانه های دانشگاه بیش از چهار بخش اند که با راه های مختلف مشخص شده اند. موسسه به طور کامل قابل سکونت است و بیش از400 هکتار زمین در قلب شهر بنگلور را در بر می گیرد. دانشگاه شامل 6 سالن غذاخوری، باشگاه ورزشی، زمین فوتبال، یک رستوران بزرگ، 9 خوابگاه مردانه و 5 خوابگاه زنانه، کتابخانه، 2 مرکز خرید، خوابگاه اعضای میئت علمی و کارکنان دیگر و غیره است.

IISC حدود 110 گونه از گیاهان مختلف بومی را در خود جای داده و جاده های دانشگاه به نام گونه های مختلف این گیاهان نامگذاری شده اند.

معماری ساختمان اصلی که امروزه ساختمان مدیریت است، برج خاکستری بلندیست به سبک کلاسیک، که در مقابل آن کار هنری گیلبرت بیز به یادگاری از تاتا قرار گرفته. در زیر آن نوشته ایست برای نسل های آینده. از سخاوتمندی و پایداری تاتا برای رفاه هندوستان.

ساختمان یکی از برجسته ترین بناهای بنگلور است که به دست C.F.Stevens و شرکت بمبئی 13-1912 طراحی شده است.

امکانات مرکز کامپیوتر

مرکز کامپیوتر در سال 1970 به عنوان مرکز محسبات تاسیس شد و در سال 1990 به مرکز آموزش و تحقیقات ابر کامپیوتری (SERC) تبدیل شد و برای دانشجویان و اساتید تسهیلات هنر محاسبات را فراهم کرد.

SERC توسط وزارت منابع انسانی به مناسبت گرامیداشت سالگرد دانشگاه تاسیس شد و خانه اولین و سریعترین ابر کامپیوتر هند شد. به غیر از عملکرد به عنوان ابر کامپیوتر مرکزی، IISC در آموزش و برنامه های تحقیقاتی در زمینه های مربوط به توسعه ابر کامپیوتر ها مشغول است. این مرکز همچنین در چندین پروژه تحقیقاتی با سایر دولت ها و سازمان های خصوصی سهیم می باشد.