استخدام داروساز و درآمد آن در ایران و سایر کشورها


استخدام داروساز و درآمد آن در ایران و سایر کشورها

بازارکار و وضعیت شغلی داروساز

فارغ التحصیلان داروسازی می توانند در کارخانه‌ داروسازی‌ (صنعت‌ ساخت‌ و کنترل‌ دارو)، واحدهای‌ تهیه‌ و تولید لوازم‌ آرایشی‌ و بهداشتی‌ و یا در کارهای‌ اجرایی‌ وزارت‌ بهداشت‌ درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ فعالیت‌ کنند.

از کارهای دیگری که می توانند انجام دهند، ارائه خدمات‌ دارویی‌ در سطح‌ داروخانه‌ها و بیمارستانها، فعالیت‌ در مراکز خدمات‌ بهداشتی‌ و درمانی‌ دولتی‌ در بخشهای‌ معاونت‌ دارو و غذا، بخش‌ تدوین‌ قوانین‌، مدیریت‌ بازرسی‌، سیاست‌ گذاریهای‌ دارویی‌ و نظایر آن‌ و فعالیت‌ در مراکز دانشگاهی‌ و تحقیقاتی‌، مؤسسات‌ پژوهشی ( مثل موسسه‌ رازی‌، انستیتوپاستور و…) و شرکتهای‌ پخش‌ و توزیع‌ دارو می باشد.

با داشتن تجربه و سرمایه کافی نیز می توانند به طور مستقل کار کرده و برای خود داروخانه تاسیس کنند. برای آگاهی از شرایط تاسیس داروخانه روی لینک زیر کلیک کنید :

شرایط و ضوابط تاسیس داروخانه

متأسفانه در ایران آمار و ارقام دقیقی از میزان اشتغال متخصصین داروسازی تاکنون منتشر نشده است. البته ما بخشی از اطلاعات موجود را در این مقاله برای شما ارایه کرده ایم. برای تأسیس داروخانه به سرمایه کافی و مجوز از سازمان های مربوطه نیاز است. مسلم است که همه فارغ التحصیلان داروسازی به راحتی نمی توانند نسبت به راه اندازی داروخانه اقدام کنند. همچنین با توجه به اینکه بخش های خصوصی در حوزه پژوهشی در کشور ما تقریبا فعالیت خاصی ندارند، تنها فرصت های شغلی تحقیقاتی و پژوهشی محدودی در بخش دولتی به خصوص برای داروسازان دارنده دکترای تخصصی وجود دارد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام داروسازان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۲۵ درصدی خواهد داشت.در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۳۰.۶ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد داروساز

آمار دقیقی از میزان درآمد داروسازان در کشور در دسترس نمی باشد. داروسازانی که در بخش های دولتی استخدام هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آن دسته از داروسازانی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بسته به سطح تحصیلات، میزان تخصص، سابقه و مهارت خود درآمدهای متفاوتی دارند. برخی نیز که به صورت مستقل کار کرده و به عنوان مثال برای خود داروخانه دارند، بسته به میزان فعالیت، نوع خدمات و تعداد مشتری ای که دارند، درآمدهای متفاوتی دارند.

از آنجا که کار در داروخانه یکی از اولین اولویت ها برای داروسازان است و از سوی دیگر اغلب داروسازان موفق به تاسیس داروخانه نشده و به عنوان مسوول فنی با موسسین داروخانه ها همکاری می کنند، در اینجا به طور مفصل به میزان حقوق مسوول فنی داروخانه ها می پردازیم.

میزان حقوق مسوول فنی داروخانه

روزنامه اعتماد در اردیبهشت ماه امسال (۹۴)، طی گزارشی به تجمع تعدادی از داروسازان اشاره و عنوان کرده بود که این افراد نسبت به ناچیز بودن میزان حقوق مسوولین فنی داروخانه ها اعتراض دارند. طبق این گزارش در سال گذشته (۹۳) به طور متوسط به ازای هر ساعت کار یک داروساز در یک داروخانه ١٣ هزار و ۵٠٠ تومان پرداخت می شد که جمع این رقم به ازای ۴۴ ساعت کار در هفته و ١٧۶ ساعت کار در ماه حدود ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان بود، اما امسال حقوق یک ساعت کار داروساز و مسوول فنی داروخانه با افزایشی بسیار کمتر از نرخ تورم به حدود ساعتی ١۶ هزار و ٢٠٠ تومان افزایش یافته که برای ١٧۶ ساعت در ماه حدود دو میلیون و ٨٠٠ هزار تومان می شود.

اما مصوبه پرداخت حقوق مسوولین فنی داروخانه ها در استان تهران در سال ۹۴ که توسط انجمن داروسازان منتشر شد نشان داد که حداقل حقوق دریافتی مسوولین فنی داروخانه ها افزایش یافته است. این رقم در ازای ۴۴ ساغت کار در هفته، ۳ میلیون و سیصد هزار تومان تعیین شده است که تا سقف ۳۰% حقوق مبنا ( معادل۴۲۷ هزار تومان)به عنوان حق جذب، قابل افزایش است. همچنین طبق این بخشنامه، مبلغ اضافه کاری نیز ساعتی حدود ۲۱ هزار تومان تعیین شده است.

بر این اساس در داروخانه هایی که طبق این بخشنامه عمل می کنند، میزان دریافتی مسوول فنی با حدود ۴۰ ساعت اضافه کاری در ماه (۱۰ ساعت در هفته) می تواند به رقمی در حدود ۴ میلیون و پانصد هزار تومان برسد. (برای مشاهده تصویر مصوبه کلیک کنید).

لازم به یادآوری است که این ارقام درآمدی مربوط به داروسازان استخدام شده در داروخانه هاست و طبیعی است که داروسازانی که خود موفق به کسب مجوز تاسیس داروخانه شوند درآمد بالاتری خواهند داشت. به علاوه همچنان که گفته شد، زمینه های اشتغال و کسب درآمد برای یک داروساز متنوع بوده و داروخانه تنها یکی از (و البته عمدتا مهمترین) راههای کسب درآمد در این شغل است.

| پاسخ به بسیاری از پرسشهای متداول شما در تلگرام شیوه نوین |

متوسط درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۱۱۱.۵۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۷۲.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای داروسازان بین ۳۳.۵۰۰ تا ۵۲.۵۰۰ دلار و برای افراد ارشد و مدیران داروساز بین ۶۹.۰۰۰ تا ۱۲۴.۰۰۰ دلار می باشد.

کانادا – مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳ متوسط درآمد هفتگی یک داروساز ۵۰۵.۹۲ دلار کانادا می باشد.