وضعیت درآمد و استخدام پزشک


وضعیت درآمد و استخدام پزشک

بازار کار و وضعیت استخدام پزشک

مکان هایی که برای اشتغال پزشکان وجود دارند عبارتند از :

الف ) مطبهای شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطب ها انجام می‌دهند.

ب ) بیمارستانها و درمانگاه های خصوصی و دولتی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماریهای مراجعان خود می‌پردازند.

ج ) مراکز بهداشتی و درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماریها نیز استفاده می‌نمایند.

د) در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، پزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

ه ) در برخی از وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان انتقال خون و … استخدام پزشک انجام می شود.

بازار کار و وضعیت استخدام پزشک علیرغم تصور همگان در شرایط خوبی قرار ندارد. نسبت پزشکان به بیماران در شهرهای بزرگ به حد اشباع رسیده است و صدور مجوز مطب برای پزشکان عمومی بسیار محدود شده است. تعداد زیادی از پزشکان عمومی در این شهرها بیکار بوده و یا از نظر درآمدی نیز در سطح متوسطی قرار دارند و حتی برخی به شغل های دوم (که بعضاً حتی ارتباطی با تحصیلاتشان ندارد) روی آورده اند. این در حالی است که هنوز بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم از کمبود یا فقدان پزشک رنج می برند. این موارد وضعیت نابسامان بازارکار پزشکی و توزیع نامتوازن پزشکان در ایران را نشان می دهد.

در خصوص رفع این مشکلات کارهای مختلفی تاکنون صورت گرفته است. یکی از اصلی ترین آنها طرحی از سوی سازمان نظام پزشکی است که پزشکان بیکار می توانند از طریق سایت سازمان درخواست خود را ثبت و در عین حال از آخرین فرصت های شغلی موجود برای استخدام پزشک در سراسر کشور نیز آگاه شوند. به عبارتی این سازمان پلی بین پزشکان بیکار و کارفرمایان برقرار کرده است. همچنین در طرح تحول نظام سلامت که با نظارت شخص وزیر بهداشت آقای دکتر هاشمی در سال ۹۴ در حال انجام است، حقوق بسیار بالایی برای پزشکان عمومی که حاضر باشند در مناطق محروم خدمت کنند، در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

سازمان نظام پزشکی کشور

وضعیت استخدام پزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا- پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام پزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۲۴ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد استخدام پزشکان رشد ۱۲۴ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد پزشک

آمارها نشان می دهد حدود ۱۵۰ هزار پزشک در کشور وجود دارد که گروه اندکی از آنها درآمد بالایی دارند و مرفه به حساب می آیند. اما تعداد زیادی از آنها از نظر رفاهی در سطح متوسطی بوده و گاهی برای تامین هزینه‌های زندگی، مجبورند شغل دوم داشته باشند که در برخی موارد این شغل دوم، شغلی غیر پزشکی است.

پزشکان معمولا در بیمارستان ها، درمانگاه و مطب ها فعالیت دارند. درآمد پزشک نیز بستگی به محل کار او دارد، درآمد برخی فقط از مطب شخصی، برخی از بیمارستان و مطب و …. حاصل می شود. البته تعدادی از پزشکان در سازمان های دولتی مانند وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و … استخدام می شوند که دریافتی آنها مطابق با قوانین پرداخت های دولتی می باشد.

معمولا اختلاف درآمد پزشک عمومی و پزشک متخصص زیاد می باشد. طبق جدید ترین اطلاعات بدست آمده حداقل درآمد یک پزشک عمومی در سال ۹۳، ۸۰۰,۰۰۰ تومان و یک پزشک متخصص ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بوده است. این اختلاف زیاد در بسیاری موارد پزشکان عمومی را وادار می کند به سمت گرفتن تخصص بروند حال آنکه فقط برخی از آنها موفق خواهند شد و اکثراً نه!

درآمد پزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل بیش از ۱۶۶.۴۰۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۷۶.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه پزشکان۱۰۸.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای پزشکان تمام وقت بین ۸۲.۰۰۰ تا ۱۲۴.۰۰۰ دلار بوده و پزشکان مستقل می توانند بین ۱۲۲.۰۰۰ تا ۱۸۳.۰۰۰ دلار درآمد داشته باشند.