وضعیت درآمد و استخدام فیزیوتراپیست


وضعیت درآمد و استخدام فیزیوتراپیست

وضعیت شغل و استخدام فیزیوتراپیست

استخدام فیزیوتراپیست می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز توانبخشی و فدراسیون های ورزشی همچنین در بهزیستی و هلال احمر انجام شود. لازم به توضیح است، این شغل جزو پردرآمدترین مشاغل مرتبط با ورزش در جهان اعلام شده است. البته استخدام فیزیوتراپیست تنها راه شاغل شدن در این عرصه نیست بلکه فیزیوتراپیست می تواند با کسب سابقه کار لازم (۶ سال سابقه کار برای فعالیت در مراکز استان ها و ۳ سال سابقه کار برای فعالیت در شهرستان ها) به طور مستقل، مطب شخصی داشته باشد. با کسب تجربه بیشتر نیز می تواند مرکز فیزیوتراپی تاسیس کند.

شرایط تاسیس مرکز فیزیوتراپی

با توجه به گسترش جوامع صنعتی و مشکلات این جوامع از جمله فقر حرکتی، اختلالات سیستم اسکلتی- عضلانی، اختلالات قلبی- عروقی و ریوی و افزایش جمعیت سالمند، اهمیت خدمات فیزیوتراپی در سال های بعد بیش از پیش خواهد بود. بنابراین پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در داخل و خارج از کشور، پیش روی فیزیوتراپیست ها باشد.

وضعیت استخدام فیزیوتراپیست در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام فیزیوتراپیست ها بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد۳۹ درصدی خواهد داشت . در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۲۰.۲ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

درآمد فیزیوتراپیست

آمار دقیقی از میزان درآمد فیزیوتراپیست ها در کشور در دسترس نمی باشد و با توجه به محل کار و میزان تخصص و تبحر، درآمد فیزیوتراپیست ارقام متفاوتی خواهد بود. به عنوان مثال آنهایی که به صورت مستقل و شخصی فعالیت کرده و فیزیوتراپیست هایی توانمند نیز هستند، درآمد بسیار بیشتری نسبت به فیزیوتراپیست های استخدام شده در بخش دولتی دارند.

با توجه به پیش بینی های صورت گرفته از آینده شغلی مناسب این افراد، می توان به این نتیجه رسید اگر یک فیزیوتراپیست، دانش به روز، مهارت و توانمندی بالا و پشتکار لازم را داشته باشد، به موفقیت و درآمد بالایی دست خواهد یافت.

درآمد فیزیوتراپیست در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل۷۶.۳۱۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، حدود ۸۴.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه فیزیوتراپیست ها۶۰.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه فیزیو تراپیست های بخش بهداشت و درمان بین۳۲.۰۰۰ تا۴۲.۰۰۰ دلار، افراد متخصص تا ۵۲.۰۰۰ دلار و مدیران و افراد ارشد حدود۶۱.۰۰۰ دلار می باشد.