راهنمای تحصیل در هند


جمهوری هند کشور هزار و یک ملت، در جنوب آسیا واقع شده، پایتخت این کشور دهلی نو و مساحت آن ۵۹۶‘۱۶۵‘۳ کیلومتر مربع است که هند را تبدیل به هفتمین کشور جهان از نظر وسعت و همچنین جمعیت ۰۰۰‘۰۰۳‘۱۹۸‘۱ نفری هند نیز این کشور را به دومین کشور پرجمعیت جهان بدل می‌کند. زبان رسمی این کشور هندی است، اما به واسطه‌ی استعمار انگلستان زبان انگلیسی نیز در این کشور تکلم می‌شود. شهرهای مهم هند عبارتند از بمبئی، دهلی، کلکته، چنای (مدرس) و بنگلور که در آنها دانشگاه‌های بزرگی قرار دارند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌

‌‌تحصیل‌ در كشور هندوستان‌ از پنج‌ سالگی‌ آغاز می‌شود. دوره‌ ابتدایی‌ ۵ سال‌ است‌ و پس‌ از آن‌ دوره‌ متوسطه‌ آغاز می‌شود. طول‌ دوره‌ متوسطه (Higher Secondary) هفت سال‌ است‌ و به‌ دو دوره‌ ۵ ساله‌ و ۲ ساله‌ تقسیم‌ می‌شود. مجموع‌ دوره‌ تحصیلات‌ ابتدایی‌ و دبیرستانی‌ در هندوستان‌ معمولا‌ مشابه‌ ایران‌ ۱۲ سال‌ است‌ و در پایان آن‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک دیپلم‌ دبیرستان‌ (Intermediate Certificate) داده‌ می‌شود.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه ‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ هندوستان‌ داشتن‌ مدرک دیپلم‌ دبیرستان‌ Intermediate Certificate الزامی است. اكثر دانشگاه‌ها به‌ خصوص‌ در رشته‌های‌ پزشكی‌ و مهندسی‌ به‌ علت‌ محدودیت‌ گنجایش، معدل‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ را شرط‌ ورود قرار داده‌اند و دارندگان‌ معدل‌های‌ بالاتر در اولویت‌ قرار می‌گیرند. در بعضی‌ از موسسات‌ ممتاز نظیر موسسات‌ فن‌آوری‌ هندوستان‌ (Indian Institute of Technology) علاوه‌ بر شرط‌ داشتن‌ نمرات‌ خیلی‌ خوب، امتحان‌ ورودی‌ و مصاحبه‌ نیز از داوطلبان‌ به‌ عمل‌ می‌آورند. نظام‌ تحصیلی‌ در اكثر دانشگاه‌های‌ هندوستان‌ سالیانه‌ و در تعداد كمی‌ از دانشگاه‌ها نیم‌ سالی‌ است. مراكز آموزش‌ عالی‌ در هندوستان‌ از این‌ قرارند: ۱. دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ و مراكز پژوهشی‌ كه‌ از طرف‌ دولت‌ مركزی‌ اداره‌ می‌شوند. ۲ .دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ و مراكز پژوهشی‌ كه‌ از طرف‌ دولت‌ ایالتی‌ اداره‌ می‌شوند. ۳. كالج‌هایی‌ كه‌ به‌ دانشگاه‌ها وابسته‌ هستند. ۴. كالج‌های‌ خصوصی.

‌دوره‌های‌ تحصیلی‌

Diploma .۱: شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ ۱۲ ساله دبیرستان‌ است. این‌ دوره‌ منحصرا‌ در كالج‌ها یا موسسات‌ گذرانده‌ می‌شود. Bachelor .۲: شامل‌ دو سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان ۱۲ ساله یا پیش‌ دانشگاهی در كالج‌های‌ وابسته‌ به‌ دانشگاه‌ها است. Bachelor .۳: شامل‌ سه‌ تا پنج‌ سال‌ تحصیل‌ در رشته‌های‌ علوم‌ و مهندسی‌ در كالج‌های‌ معتبر وابسته‌ به‌ دانشگاه‌ها و سایر مراكز آموزش‌ عالی‌ معتبر بعد از دیپلم‌ ۱۲ساله(یا پیش‌ دانشگاهی) است. Master .۴: شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ صورت‌ آموزشی‌ و پژوهشی‌ در رشته‌های‌ گوناگون‌ با شرط‌ ورود Bachelor از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ معتبر است. M.Phil .۵: شامل یک تا دو سال‌ تحصیل‌ و پژوهش‌ بعد از Master است. لازم‌ به‌ یادآوری‌ است‌ كه‌ دوره‌ تحصیلی‌ M.Phil. پیش‌ نیاز دوره‌ دكترا (Ph.D.) در برخی‌ از دانشگاه‌های‌ ممتاز هند است. ۶. Ph.D: حداقل‌ سه‌ سال‌ پژوهش‌ پس‌ از دوره Master است.

نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک تحصیلی

۱. مدارک Diploma و Bachelor با دو سال‌ تحصیل‌ از مراكز آموزش‌ عالی‌ معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ ۱۲ ساله‌(یا پیش‌ دانشگاهی)، "كاردانی" ارزشیابی‌ می‌شود. ‌تبصره: دوره‌های‌ تكمیلی‌ مانند Condenced Course تاثیری‌ در ارزشیابی‌ مدارک فوق‌ نخواهد داشت. ۲. مدارک Bachelor با سه‌ تا پنج‌ سال‌ تحصیل‌ در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش‌ دانشگاهی از دانشگاه‌های‌ گروه‌ الف و ب، "كارشناسی" ارزشیابی‌ می‌شود. ‌تبصره: مدارک تحصیلی‌ مراكز آموزش‌ عالی‌ كه‌ در گروه‌های‌ الف، ب نامشان‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با ورودی‌ بعد از آگوست‌ ۱۹۸۸ ارزشیابی‌ نمی‌شود ۳. مدارک Master با دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ از دانشگاه‌های‌ گروه‌ الف و ب با شرط‌ داشتن‌ مدرک كارشناسی، "كارشناسی‌ ارشد" در رشته‌ مربوط‌ ارزشیابی‌ می‌شود. ۴. مدارک .Ph.D از دانشگاه‌های‌ گروه‌ الف و ب با شرط‌ داشتن‌ مدرک كارشناسی‌ ارشد در رشته‌ مربوط، "دكترا" ارزشیابی‌ می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان آموزش هند، انگلیسی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

هزینه تحصیل، برای دوره کارشناسی سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است که معمولا مهندسی بالاترین شهریه را دارد، کارشناسی ارشد سالیانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دکترا سالیانه ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هزینه دارد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

دانشجویان می‌توانند از ۲ ماه تعطیلات در هند استفاده کنند.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

واگذاری خوابگاه در ایام تعطیل به دانشگاه مربوط بستگی دارد، بعضی از دانشگاه‌ها در این ایام، محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در هند

با پرداخت بهای بیمه می‌توان از خدمات درمانی و تحصیلی استفاده کرد.

اخذویزا برای والدین دانشجو

امکان دریافت ویزای ۳ ماهه برای اولیا دانشجو وجود دارد.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

امکان کار برای دانشجو وجود ندارد.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی هند

دوره‌های زبان در هند: سه ماه با شهریه ۳۰۰، چهار ماه ۶۰۰، شش ماه ۱۲۵۰ و یک سال ۱۸۵۰ دلار است.

آب و هوای هند

با توجه به پهناوری این کشور، آب و هوا بستگی به شهر تحصیل دارد.

محدودیت سنی برای تحصیل

برخی از دانشگاه‌های محدودیت سنی دارند: دوره کارشناسی حداکثر حداکثر ۲۷ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال مجاز است، اما دوره دکترا محدودیت سنی ندارد.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

در هند تنها برای دوره دکترا ویزای همراه وجود دارد.

آیا ویزای دانشجویی هندبرای چند بار ورود و خروج است؟

بله، دانشجو با اخذ ویزای هند، می‌تواند برای چند نوبت وارد این کشور شده و خارج شود