داستان تافل


داستان تافل

همانند آزمون آیلتس، آزمون تافل (Test of English as Foreign Lanaguge) که آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشد نیز از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. همه دانشگاه هایی که مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان می پذیرند، مدرک تاقل را به عنوان یکی از قدیمی ترین آزمون های ارزشیابی زبان انگلیسی دانشجویان غیر انگلیسی زبان می پذیرند. این آزمون چند سالی است که علاوه بر شیوه سنتی و قدیمی آن که به صورت کاغذی (PBT1 )بود، به شیوه کامپیوتری و اینترنتی (IBT2 ) نیز برگزار می شود. مسئول هماهنگی و تصمیم گیری جهت برگزاری آزمون تافل، موسسه ETS می باشد . سابقه برگزاری این آزمون به اواسط دهه شصت میلادی بر می گردد و تا امروز بیش از ۲۷ میلیون نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت کرده اند.آزمون کاغذی دارای ۴ مهات، شامل شنیداری، ساختار زبان، خواندن و نوشتن است. در شیوه اینترنتی، به جای ساختار زبان، مهارت گفتاری اضافه شده است که اين بخش از آزمون تافل ای بی تی از شش قسمت تشکیل شده که دو قسمت آن به صورت مستقل independent و چهار قسمت آن به صورت تلفيقي integrated مي‌باشد .اطلاعات تکمیلی در بخش www.ets.org/toefl در اختیار مخاطبان هست. اگر میخواهید برای ثبت نام در آزمون تافل اقدام کنید، کافی است به بخش ثبت نام آزمون مراجعه کنید.

در این قسمت، مواردی که باید در روز آزمون در اختیار داشته باشید معرفی شده است. در این قسمت، درباره افرادی که ناتوانی جسمی و حرکتی دارند، توضیحاتی ارائه شده است. در این قسمت، درباره لغو کردن یا تغییر دادن زمان برگزاری آزمون تافل، اطلاعات خوبی در اختیار علاقمندان می باشد. در این قسمت، درباره مراکزی که در سراسر جهان نسبت به برگزاری آزمون اقدام می کنند، اطلاعات خوبی ارائه شده است. در این قسمت، می توانید نسبت به ثبت نام و دریافت کد کاربری و رمز عبور اقدام کنید و بعد از آن، فرآیندهای بعدی را انجام می دهید که خیلی سخت نیست. بهترین راهنمای عملی برای ثبت نام در آزمون تافل را از طری فایل راهنمای pdf که در نشانی زیر ارائه شده است، دریافت کنید.

https://www.ets.org/Media/Tests/TOEFL/pdf/4677_TOEFL_Reg_Guide.pdf

درباره نحوه امتیاز بندی درتافل، متن رسمی منتشر شده توسط ETS ملاک هست که باید به آن توجه داشت. این متن به این شرح است:

TOEFL iBT® Test Scores

Your scores are based on your performance on the questions in the test. You must answer at least one question each in the Reading and Listening sections, write at least one essay, and complete at least one Speaking task to receive an official score. For the TOEFL iBT® test, administered via the Internet, you will receive four scaled section scores and a total score:

  • Reading Section (Score of: 0–30)
  • Listening Section (Score of: 0–30)
  • Speaking Section (Score of: 0–30)
  • Writing Section (Score of: 0–30)
  • Total Score (0–120)

همان طور که در مطالب بالا مشاهده می کنید، آزمون بین ۰ تا ۱۲۰ نمره بندی می شود و دارای ۴ بخش هست ه هر بخش، بین ۰ تا ۳۰ امتیازبندی می شود. به طور متوسط، اگر بتوانید نمره ۷۸ به بالا کسب کنید، حد نصاب لازم برای اقدام جهت ارسال مدارک به دانشگاه ها را خواهیدداشت. نمرات بالای ۱۰۰، شانس شما را برای بورسیه تحصیلی افزایش می دهد. بهترین راه برای دریافت آزمون های شبیه سازی شده، از طریق خود سایت تافل می باشد که در نشانی اینترنتی به آدرس toeflpractice.ets.org در دسترس می باشد. البته در قسمت دانلود آزمون های رایگان، می توانید نمونه سوالات سال های قبل را مشاهده کنید که راهنمای خوبی برای افرادی هست که به تازه گی قصد دارند تا با این آزمون آشنا شوند.

داستان تافل

تافل کتبی و کامپيوتری

از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۸، آزمون تافل فقط به صورت کتبی برگزار می‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هایشان را روی یک برگه با مداد علامت می‌زدند. در سال ۱۹۹۸ ETC كه آزمون تافل را تهیه می‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاری نسخه کامپیوتری تافل را بر عهده دارد، برای اولین بار این آزمون را به صورت کامپیوتری عرضه کردند. علاوه بر این دو نسخه (کتبی و کامپیوتری)، قرار است یک آزمون کاملاً جدید نیز در آینده نزدیک ارائه شود. این آزمون جدید تفاوتهای زیادی با دو نسخه موجود خواهد داشت. از آن جمله می‌توان به اضافه شدن بخش «Speaking» اشاره كرد. از آنجایی که این بخش تاکنون در تافل مورد سنجش قرار نگرفته است، می‌توانیم انتظار تغییرات بزرگی را در ساختار این آزمون داشته باشیم. آزمون تافل را باید از طریق سایت رسمی تافل ثبت نام کرد و نسبت به انتخاب مرکز برگزاری آزمون در شهر خود در ایران اقدام کنید. برخی از موسسات هستند که هزینه ثبت نام شما را به ریال گرفته و آن را پرداخت می کنند. بنابراین نگران در اختیار نداشتن کارت اعتباری ارزی نباشید. موضوع مهم این هست که شما ابتدا با کلیات تافل و ساختار آن آشنا باشید و تصمیم نهایی به ثبت نام و شرکت در این نوع آزمون داشته باشید و بعد کار ثبت نام اینترنتی و شرکت در آزمون را انجام دهید.

آزمون کتبی تافل (PBT)

تافل کتبی یک آزمون زمانبندی شده است که از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

1- بخش شنيداري  

50 پرسش

35 دقيقه

2- بخش ساختار و نگارش

40 پرسش

25  دقيقه

3- درک مطلب

50 پرسش

55 دقيقه

بخش شنیداری

این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه‌های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول این بخش (Part A) شامل مکالمه‌هایی کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود. در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌های گسترده‌تری بین دو یا چند نفر انجام می‌شود و قسمت سوم (Part C) نیز دربرگیرنده نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می‌باشد.

بخش ساختار و نگارش

این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده‌اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می‌شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب

مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل محسوب می‌شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح می‌شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش‌زمینه علمی خاصی ندارید. :

آزمون کامپيوتري تافل (CBT) نسخه کامپيوتري آزمون تافل که مدتی هست در ایران نیز در اختیار علاقمندان به آزمون تافل قرار گرفته است، از بخشهاي زير تشکيل شده است:

  60-40 دقيقه

  50-30 پرسش

 1- بخش شنيداري

  20-15 دقيقه

  25-20 پرسش

  2- ساختار

  90-70 دقيقه

 60-44 پرسش

  3- درک مطلب

  30 دقيقه

  1انشاء

  4- بخش نوشتاري

ساختار

این بخش آزمون تافل کامپیوتری، درست مانند تافل کتبی است، با این تفاوت که شما بجای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزینه صحیح کلیک می‌کنید. بنابراین، تلاش کنید تا مهارت های استفاده از رایانه را اگر ضعف دارید، ارتقا دهید. سرعت عمل و دقت در کلیک و استفاده از کیبورد، می تواند نقش مهمی در ارتقای نمره شما و تسلط شما در روز آزمون داشته باشد.

درک مطلب

در این بخش شما ابتدا متنی را می‌خوانید که معمولاً طولانی‌تر از آن است که همه آن در یک صفحه نمایش دیده شود. بنابراین شما مجبور خواهید بود از «نوار مرور» برای دیدن (یا مرور) بقیه متن استفاده کنید (تا زمانیکه «مرور» متن را تمام نکرده باشید، کامپیوتر پرسشها را در اختیار شما نمی‌گذارد). در این مرحله باید روی گزینه Proceedکلیک کنید. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمایش خواهید دید. در این مرحله شما می‌توانید با کلیک روی گزینه Prev به پرسش قبلی برگردید.

بخش نوشتاری

این بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. بخش نوشتاری در حال حاضر در آزمون کامپیوتری تافل گنجانده شده است. این انشاء را هم می‌توان با قلم روی یک پاسخ‌نامه نوشت و هم می‌توان مستقیماً در کامپیوتر تایپ نمود. در این حالت می‌توانید از گزینه‌هایی مثل delete، paste، cut و... استفاده کنید بخش نوشتاری، در واقع همانند بخش نوشتاری آیلتس، نیازمند تمرین و ممارست زیادی هست. شما باید قابلیت DEVELOP کردن نظر خود را داشته باشید و از همه مهم تر، بتوانید با سرعت خوب، به خوبی type کنید.

داستان تافل

بر خلاف بخش گفتاری آزمون آیلتس که داوطلب می بایست به مدت ۱۵ دقیقه حداقل با ممتحن آزمون مصاحبه کند، در این بخش، پرسش هایی باید پاسخ داده شود که اطلاعات تکمیلی آن را میتوانید از سایت رسمی آزمون تافل یا کتاب های موجود در بازار کسب کنید.

نمرات هر بخش محاسبه و سپس نمره نهایی مشخص می شود. معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارچ از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰-۶۰۰ از داوطلبان خواسته می شود که بر اساس دانشگاه ها و نوع رشته متفاوت است. بر خلاف آزمون آیلتس، آزمون تافل بخش مصاحبه ندارد. در آزمون اینترنتی که در سال های اخیر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است، تغییراتی در مقایسه با آزمون کاغذی ایجاد شده است که به عنوان مثال می توان بر تاکید بر روی مهارت های زبانی به جای گرامر و تسریع در تصحیح پرسش نامه داوطلبان و اعلام نتایج نهایی و امکان شرکت مکرر در آزمون در یک ماه را نام برد.

نمره بخش اینترنتی می تواند بین ۰ تا ۱۲۰ باشد که معمولا برای پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، نمره ۸۰-۹۰ به بالا از داوطلبان درخواست می شود. نمونه سوالات و اطلاعات غنی و متنوع درباره آزمون های مختلف تافل، شیوه سوالات و مکان های برگزاری ان ، همه در سایت رسمی ETS قابل مشاهده است. تفاوتی بین بخش نوشتاری آزمون کاغذی تاقل با شیوه کامیپوتری ان وجود ندارد به دلیل آن که ادیتوری که در اختیار داوطلب قرار می گیرد، جز امکان copy- paste- delete، امکانات دیگری ندارد. همانند بخش نوشتاری آزمون آیلتس، در این جا نیز صحیح نوشتن کلمات، پرداخت حرفه ای به موضوع و طرح مساله و جمع بندی درست، در نمره نهایی تاثیر گذار خواهد بود و سطح اطلاعات عمومی و دانش داوطلب نسبت به پرسشی که مطرح شده است، ملاک ارزشیابی نمی باشد. میلیون ها نتیجه جست و جو درباره تاقل و آیلتس در اینترنت، نشان دهنده اهمیت این آزمون ها در میان داوطلبان اخذ پذیرش از دانشگاه های سراسر جهان است.

در این گفتار نیز مناسب دیدیم تا نکاتی را به اطلاع خوانندگان برسانیم: چه در بخش کاغذی و چه در بخش اینترنتی و کامپیوتری آزمون تافل، تنها سطح زبان انگلیسی شما و مهارت شما در درک مطلب و انعکاس اثربخش آن به کاغد یا کامپیوتر ملاک است و نه اطلاعات عمومی شما. این که شما در کدام کشور در این آزمون شرکت کرده اید، در ارزشیابی نمره شما تاثیر ندارد. همواره خواندن و شنیدن تجربه افرادی که در آزمون تافل نمره بالایی کسب کرده اند، بهترین منبع برای ارقتیا ضریب موفقیت شما هست و این تجارب را می توانید در بخش موفقیت های۹ سایت رسمی تافل مشاهده کنید. در شیوه آزمون آی بی تی، سرعت عمل کاربر در پاسخ به سوالات و انتقال مفاهیم از ذهن به رایانه، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حتی اگر امکان تصحیح سوالات قبلی هم داشته باشید، باز به دلیل کامپیوتری بودن آزمون به نسبت شیوه سنتی و کاغذی، وقت زیادی از شما بابت مراجعه به سوالت قبلی و بررسی و اصلاح پاسخ های شما گرفته می شود. بنابراین اگر این نوع روش آزمون تافل را انتخاب کردید، حتما بارها با این سبک آزمون تست های مختلف را در محیطی شبیه سازی شده بزنید تا در روز آزمون تمرکز و تجربه لازم را داشته باشید. هیچ معیاری برای بررسی سخت تر بودن یا آسان تر بودن آزمون آیلتس در برابر آزمون تافل وجود ندارد .

در صورتی که هنوز تصمیم قطعی برای انتخاب نوع آزمون (آیلتس – تافل) اتخاذ نکرده اید، حتما با مشاوران زبان انگلیسی و افرادی که نمرات بالایی در این آزمون ها اخذ کرده اند مشورت کنید. مهم نوع آزمون شما نیست، بلکه ارتقای سطح زبان انگلیسی و پیدا کردن قابلیت لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی با این زبان است. هیچ تفاوتی بین مدرک زبان آیلتس و تافل در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارچ از کشور وجود ندارد و معمولا حداقل نمره هایی که برای پذیرش دانشجویان در هر دو آزمون ارائه می شود، معادل سازی شده است. بنابراین هیچ مزیتی بین داوطلبی که مدرک تافل دارد یا فردی که مدرک آیلتس دارد در پذیرش تحصیلی وجود ندارد و سوابق علمی و تجربی این دو فرد در صورت برابر بودن نمره زبان، ملاک عمل دپارتمان پذیرش موسسات آموزشی خارج از کشور می باشد. آخرین اطلاعات درباره شیوه برگزاری آزمون و ساختار پرسش ها و مسائلی در این حوزه را فقط از طریق سایت رسمی آزمون تافل و موسسات رسمی برگزار کننده آزمون در ایران پیگیری کنید و از دنبال کردن اخبار این آزمون از طریق رسانه های اینترنتی غیر رسمی و موسسات زبان انگلیسی خودداری کنید. رای موفقیت بیش تر در آزمون تافل، گرامر و دامنه لغت از جایگاه خاصی برخوردار است و باید کتاب هایی که نسبت به تقویت دامنه وازگان مهم و کاربردی در این آزمون کمک می کنند، پیش از آزمون مطالعه شود.

فلش کارت های موجوددر بازار یک راه حل خوب برای کاربردی کردن کلماتی است که شما از این کتاب ها فرا می گیرید و باید مرتب تکرار و تمرین کنید. آزمون تافل به دلایل اینکه اینترنتی و به قولی رایانه ای برگزار می شود ف شما باید مهارت های ارتباط با رایانه را نیز مانند تایپ کردن و گوش کردن با وسایل مربوطه و علامت گذاری متن ها در بخش درک مطلب را داشته باشید. این مهارت ها را باید به مرور زمان کسب کنید . آزمون تافل آی بی تی، دارای منابع زیادی هست که از طریق سایت رسمی موسسه ETS قابل دریافت می باشد و با از طریق راهنمای زیر می توانید اطلاعات خوبی درباره آزمون تافل کسب کنید. همواره این فایل های رسمی را که در سلسله مطالب راهنمای عملی برای تحصیل و بورسیه در خارج از کشور در سایت کجا رو ارائه می کنیم، در اختیار داشته باشید و فولدری در رایانه خود تعبیه کنید تا بعد از دانلود، همواره ان ها را نگهداری و در زمان نیاز، استفاده کنید.

https://www.ets.org/s/toefl/pdf/toefl_student_test_prep_planner.pdf