داستان GRE


همان طور که در بالا عنوان کردیم،‌ برخی از دانشگاه های جهان به خصوص در ایالات متحده آمریکا و کانادا،‌از متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی. کارشناسی ارشد و دکترا) فراخور رشته ای که متقاضیان قصد ادامه تحصیل دارند، مدرک GRE یا GMAT عمومی یا تخصصی درخواست می کنند که هر یک، شرایط و وضعیت مخصوص به خود را دارد. باید توجه کنیم که GMAT بیش تر برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های بازرگانی،‌اقتصاد،‌ مدیریت و حسابداری و حتی علوم سیاسی را دارند،‌ درخواست می شود و GRE،‌ بیش تر برای متقاضیان تحصیل در رشته های علوم طبیعی و فنی و مهندسی‌،‌ توصیه می شود.

اطلاعات تکمیلی درباره این که کدام دانشگاه ها جی آر ایی یا جی مت را از مخاطبان درخواست می کنند و چه حد نصابی دارند‌، مساله ای هست که باید از Graduate department یا International Office استعلام کرد و تلاش کنید با این دو بخش در دانشگاه های مختلف جهان بیشتر آشنا شده و مکاتبه کنید. البته همواره مسئولان برنامه تحصیلی یا Program Administrator و حتی هماهنگ کننده رشته تحصیلی یا Program Coordinator نیز در این زمینه می تواند کمک های شایانی به شما بکند تا در مسیر اقدام برای پذیرش تحصیلی،‌با درک و دید بهتری اقدام کنید.

باید سعی کنید که همواره مدارکی که نیاز است با حد نصاب های مربوطه اعلامی یا Minimum GRE/GMAT Requirement،‌ سر وقت در اختیار دانشگاه برای بررسی قرار دهید. به هر حال، آن چه مسلم است اینکه علاوه بر آزمون های بین المللی که جهت ارزشیابی سطح زبان انگلیسی دانشجویان غیر انگلیسی زبان برای ورود به دانشگاه ها برگزار می شود، آزمون‌هایی نیز وجود دارد که به ارزیابی معلومات عمومی، توانایی تحلیل و درک مطلب و سطح عمومی دانش محاسباتی و ریاضی داوطلب می پردازد. اهمیت این آزمون به این دلیل است که دانشگاه با مشاهده نمره نهایی شما در این آزمون ها به این موضوع واقف می شود که توانایی شما در درک مطالب و مفاهیم و قابلیت شما در تحلیل مسائل آکادمیک در حوزه های مختلف چه حد است و آیا توان محاسباتی شما در سطح دبیرستان هست یا خیر. دو آزمون بین المللی GRE1 و GMAT در واقع دانشگاه ها را برای یافتن پاسخ هایی برای پرسش های فوق الذکر یاری می کنند. سنجش قدرت استنتاج شما بر روی مسائل علمی و آکادمیک وهم چنین درک متون عمومی و دشوار، از جمله موضوعاتی هست که این دو آزمون دنبال می کنند.

در واقع هدف اصلی این دو آزمون بر خلاف آزمون های آیلتس و تافل این هست که دانشگاه ها،‌ بتوانند علاوه بر سطح زبان انگلیسی،‌ دانش مخاطبان در زمینه مسائل تخصصی مانند ریاضیات و درک مطلب عمومی، توانایی نگارش مقاله آکادمیک و نقد علمی را بسنجند. چون روش بهتری برای سنجش این موضوع وجود ندارد،‌آزمون های بین المللی که با معیارهای مشخص‌،نسبت به سنجش توانایی علمی و آکادمیک زبان تخصصی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اقدام می کنند،‌همواره مورد نظر دانشگاه ها هستند. در آزمون آیلتس و حتی تافل،‌ تنها سواد داوطلب در زمینه زبان انگلیسی عمومی سنجیده می شود و نمی توان متوجه شد که این داوطلب،‌ ریاضیات عمومی در سطح دبیرستان را تا چه حد آگاه هست و حتی،‌ تا چه اندازه ای توانایی و مهارت نقد علمی و نگارش مقاله آکادمیک دارد. این ها موضوعاتی هستند که جی آر ایی و جی مت بر اساس چارچوب و مشخصاتی که برای آن ها طراحی شده است،‌می تواند بسنجد. البته انتقاداتی هم به این دو ازمون همانند هر آزمون بین المللی دیگری که در دنیا برگزار می شود،‌ وارد است اما باید توجه داشت که در حال حاضر، این روش سنجش توانایی علمی و آکادمیک متقاضیان در زمینه های عمومی فراتر از زبان انگلیسی صرف، مورد تاکید است. بنابراین به جای ترسیدن از بزرگی و سختی این دو آزمون باید تلاش کرد تا آن ها را به خوبی شناخت و بر اساس نیاز دانشگاه یا دانشگاه های مقصدی که قصد اپلای دارید، برای کسب یکی از آن ها اقدام کنید.

سالانه هزاران ایرانی در سراسر کشور برای شرکت در این دو آزمون اقدام می کنند و تعامل با دانشجویان موفقی که نمرات بالایی در این دو آزمون کسب کردند، سبب می شود تا شما بتوانید هم درباره منابع خوب و به روز برای آمادگی بهتر در این دو آزمون اطلاعات جامع کسب کنید، و هم ترفندها و نکات مهمی که در فرآیند آمادگی و حتی شرکت در آزمون به آن نیاز مبرم دارید‌‌،‌ از افراد با تجربه و مطلع یاد بگیرید. همان طور که قبلا گفته شد و دوباره تاکید می کنیم، اکثر دانشگاه های امریکا و کانادا معمولا از دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقاطع بالای کارشناسی، مدرک GRE یا GMAT را درخواست می کنند. البته برای اخذ پذیرش از برخی از دانشگاه های اروپایی در زمینه های اقتصاد، مدیریت و به ویژه MBA، داشتن یکی از این دو مدرک بعضا الزامی یا امتیاز رقابتی محسوب می شود. بنابراین برای متقاضیان تحصیل در خارچ از کشور، دارا بودن از یکی از این دو مدرک می تواند شانس پذیرش آن ها را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا افزایش داده و هیات علمی مراکز اموزشی اروپایی را برای اعطای بورس تحصیلی کوتاه مدت یا بلند مدت ترغیب کند. آزمون GRE دارای استاندارد خاصی هست که توسط ETS2 تعیین و مدیریت می شود. برای اطلاعات بیش تر به http://www.ets.org/gre مراجعه کنید

داستان GRE

در این پرتال، برای ثبت نام در آزمون جی آر ایی، می توانید ثبت نام کنید و اطلاعات رسمی درباره منابع و شرایط آزمون و مکان های برگزاری آن، به دست آورید. قسمت، اطلاعات خوبی درباره این که این آزمون چه اهدافی را دنبال می کند، اشاره شده است. در این قسمت، مراکز برگزاری آزمون و تاریخ برگزاری آن در سراسر جهان در اختیار علاقمندان می باشد. در این قسمت، می توانید برای ثبت نام الکترونیکی در آزمون جی آر ایی اقدام کنید. در این قسمت، درباره شیوه های کاربردی امادگی برای آزمون جی آر ایی اطلاعات خوبی ارائه شده است. مثلا برای بخش verbal، توصیه می شود به قسمت وربال سایت مراجعه کنید. برای بخش ریاضیات، این قسمت توصیه می شود. برای ۲ بخش مقاله نویسی تحلیلی و انتقادی، این قسمت پیشنهاد می شود. درباره نحوه نمره بندی، همواره به جدول زیر توجه داشته باشید.

داستان GRE

نحوه نمره دهی در هر ۳ بخش به تفکیک در جدول بالا ذکر شده است. سیستم قبلی، بر اساس روش امتیازبندی زیر بود:

داستان GRE

اگر سوالی داشتید، به بخش پاسخ به سوالات متداول در نشانی http://www.ets.org/about/faq مراجعه کنید. اگر پاسخی نیافتیدٰ، برای ارتباط با مسئولان gre همواره از طریق نشانی اینترنتی http://www.ets.org/contact اقدام کنید. برای ثبت نام در این پرتال و ثبت نام در آزمون و هم چنین، مشاهده کارنامه آینده، به نشانی اینترنتی به آدرس :‌https://mygre.ets.org/greweb/login/login.jsp مراجعه کنید.

داستان GRE

اگر تا کنون ثبت نام نکرده اید، به بخش New user مراجعه کنید و کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید. توجه داشته باشید که باید برای دسترسی به همه بخش های پرتال،‌یک پست الکترونیکی معتبر معرفی کنید. اگر قبلا ثبت نام کردید، از بخش Returning User استفاده کنید. فردی که وارد این پرتال می شود، امکانات زیر را خواهد داشت:

New User Signing up allows you to:

Register online for a GRE General or Subject Test

View/Print paper-based admission ticket

Order additional score reports

Register for the free GRE Search Service

برای ثبت نام در آزمون جی آر ایی جنرال و موضوعی می توان ثبت نام کند. نمرات کسب شده در آزمون را به طور آنلاین مشاهده خواهد کرد. برای ارسال کارنامه های اضافی به دانشگاه های مختلف جهان می تواند سفارش ارسال بدهد و هزینه های مربوط را پرداخت کند. دسترسی GRE SEARCH SERVICE به وی به طور رایگان اعطا خواهد شد. افرادی که فکر می کنند قادر به پرداخت هزینه های ثبت نام نیستند و دلایل موجهی دارند، به بخش http://www.ets.org/gre/revised_general/about/fees/reductions مراجعه کنند تا بتوانند از تسهیلات مربوطه استفاده کنند. افرادی که برای دریافت تسهیلات برای تخفیف ثبت نام اقدام می کنند باید شرایطی داشته باشند که در زیر ذکر شده است.

To apply for a GRE Fee Reduction Certificate:

Contact the financial aid office at your undergraduate institution or prospective graduate institution to see whether you qualify. Once your eligibility is established, the financial aid office will issue you a Fee Reduction Certificate and a copy of your ISIR. Follow the instructions on the certificate. Allow up to three weeks for processing and mail delivery

البته بیش تر این تسهیلات به دانشجویان غیر ایرانی اختصاص دارد. همواره برای آگاهی از آخرین تغییرات این آزمون بین المللی، به پرتال رسمی آن مراجعه کنید.

داستان GRE

GRE چه بخش هایی دارد؟

این آزمون دارای ۳ قسمت درک زبانی (verbal section)، کمی (quantitative section)و قسمت تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط بستگی به میزان لغات دانشجو توجه می‌کند. لغات پرسیده شده واقعاً دشوار هستند و برای اکثر دانشجویان نا آشنا. در قسمت کمی، سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد.

داستان GRE

قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می‌باشد و به صورت نوشتاری می‌باشد. یعنی از فرد خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی نوشته شود و تحلیلهای شخصی بیان گردد. بخش نوشتاری آزمون GRE، تخصصی شده بخش نوشتاری آزمون آیلتس آکادمیک است و داوطلب می بایست از قدرت تحلیل و ارزیابی مطلوبی نسبت به مسائل علمی و نوشتن مقاله به زبان انگلیسی برخوردار باشد. GRE دارای دو نوع گاغذی و کامپیوتری هست که همانند سیستم آزمون تافل، برگزار می شود و بر اساس ساختار و استاندارد آزمون GRE .

به نظر می رسد آزمون کامپیوتری GRE به دلیل آن که میزان توانایی علمی داوطلب را به صورت لحظه ای بررسی می کند و پرسش های آسان به سخت را بر اساس قابلیت داوطلب ارائه می کند، کمی آسان تر از سیستم کاغذی باشد.ولی در ایران برگزار نمی شود. اما به هر حال هیچ معیاری برای تایید این موضوع که امتحان کامپیوتری از امتحان کاغذی سخت تر یا آسان تر است و نمره گرفتن در آن آسان تر است وجود ندارد. پایگاه های زیادی، منابع علمی مختلفی برای آمادگی داوطلبان جهت شرکت در آزمون GRE را ارائه کرده اند که می توان به سایت کاپلان و پترسون اشاره کرد. نمرات آزمون GRE معمولا تا 45 روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود و مرکز برگزار کننده تا 5 کارنامه به صورت رایگان به دانشگاه های مورد نظر شما ارسال می کند. کد دانشگاه مورد نظر خود را باید در روز آزمون در اختیار داشته باشید تا در سایت آزمون وارد کرده تا پس از برگزاری آزمون، کارنامه مورد نظر شما را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. در صورتی که این کار را انجام ندهید، پس از برگزاری آزمون، این کارنامه به دانشگاه مورد نظر به ازای پرداخت ۲۴ دلار آمریکا ارسال خواهد شد.

بنابراین به این موضوع دقت کنید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافه نشوید. ورود کد دانشگاه های مورد نظر را نیز در سایت در روز آمزون با حوصله انجام دهید تا اشتباهی این فرصت از دست نرود. حتی الامکان قبل از شرکت در آزمون جی ار ایی یا جی مت، از شبیه ساز های آزمون استفاده لازم را ببرید تا از محیط الکترونیکی آزمون اگاهی کسب کنید.

برای قبولی در دانشگاه‌ها، چه نمره‌ای باید در GRE کسب کنید؟

به این موضوع توجه کنید که دانشگاه ها بر خلاف نمره آیلتس و تافل، معمولا حد نصابی برای حداقل نمره مورد نیاز جهت آزمون GRE یا GMAT تعیین نمی کنند . قطعا هر اندازه نمره شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما بیش تر خواهد بود. اما درباره آیلتس و تافل، در صورتی که حداقل نمره لازم را کسب نکرده باشید، پرونده شما مردود خواهد شد. معمولا در بخش ریاضی و زبان (verbal) کسب حداقل ۵۰ درصد نمره می تواند شانس شما را برای کسب پذیرش تحصیلی با بورس در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های امریکایی ارتقا دهد. در بخش نوشتاری (writing)، کسب حداقل نمره ۳.۵ از ۵ توصیه می‌شود. توانایی نوشتن مقالات انتقادی و تحلیلی، نیازمند آموزش است. تلاش کنید این مهارت را در دراز مدت و با آرامی یاد بگیرید تا در روز آزمون با توانایی مطلوبی از پس سوالات ارائه شده بر آیید. همانند آزمون تافل، باید قابلیت کار خوب با رایانه را داشته باشید. اینجا همه چیز کامپیوتری هست و البته ماشین حساب نیز الکترونیکی در اختیار شما برای بخش ریاضیات می باشد. بخش ریاضیات آزمون، بخش خیلی سختی نیست و در حد ریاضیات دبیرستان از شما انتظار دارد تا به ۴۰ سوال در دو وقت ۲۰ دقیقه ای پاسخ دهید. نمونه سوالات از سایت GRE قابل دانلود می باشد و البته منابع دیگری نیز موجود است که از طریق اینترنت قابل مشاهده است.

GRE تضمینی نداریم!

حتی یک انگلیسی زبان دارای مدرک فوق لیسانس ادبیات یا هر رشته دیگری، نمی تواند مطمئن باشد که بتواند نمره کامل این آزمون را کسب کند. چون شما هم در زبان پارسی، معنی لغات بسیاری را نمی دانید و این قضیه برای یک انگلیسی زبان هم صادق است . بنابراین استرس زیادی به خود وارد نکنید و به فکر حفظ کردن همه کتاب های معروف بازار برای ارتقای آمادگی خود جهت شرکت در آزمون نباشید. حد نصابی برای نمره قبولی وجود ندارد. اما تلاش کنید بالاترین نمره ممکن را در بخش ریاضیات و نوشتاری کسب کنید که بیش از همه بخش ها در کارنامه شما، به قولی تابلو است!

کتاب های خوب برای GRE

با توجه به دشواری که در بخش verbal این آزمون وجود دارد، کتابهای بسیار زیادی توصیه شده است، قبل از شروع این کتابها از بلد بودن لغات 504 ( 504 Absolutely Essential Words ) و لغات ضروری تافل ( Essential Words for Toefl ) اطمینان حاصل فرمایید، سپس این منابع توصیه شده است:

- 1100Words you need to know

- word smart - Essential words for GRE - Verbal advantage اگر شما از بهترین دانشگاه های ایران، مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را گذرانده اید و حتی چند مقاله در ژورنال های ISI دارید، به شما توصیه می شود که بر اساس نیاز دانشگاه مقصد، در یکی از دو آزمون GRE یا GMAT شرکت کنید. قبلا هم گفتیم که برای ثبت نام در آزمون GRE، می توانید از طریق پرتال رسمی این آزمون اقدام کنید و برای پرداخت هزینه های آن، باید کارت اعتباری معتبر بین المللی داشته باشید. کشورهای همسابه آزمون کامپیوتری را نیز برگزار می کنند که در صورتی که توانایی و تجربه قبلی برای شرکت در آزمون کامپیوتری دارید، نسبت به ثبت نام در این شیوه آزمونی اقدام کنید . ولی در صورتی که سیستم کاغذی را آشنا هستید و به محتوای آزمون مسلط هستید، از صرف هزینه های مختلف جهت حضور در کشورهای همسابه برای شرکت در آزمون کامپیوتری خودداری کنید. البته سایت مگوش هم اطلاعات و منابع خوبی برای علاقمندان شرکت در آزمون ارائه می کند که توصیه میکنیم بعضا به آن مراجعه کنید. برای دانلود برخی از کتاب های ارزشمند جهت آمادگی آزمون به سایت مراجعه کنید. در این سایت، کلیمه منابع آموزشی منهتن نیز در اختیار مخاطبان است. برای بخش READING در آزمون GRE باید همانند آزمون آیلتس زیاد کار کنید تا مهارت های خود را افزایش دهید. آنچه در ایران استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت خوانده می شود، در واقع خلاصه ای بومی شده از آزمون بین المللی GMAT است. GMAT مخفف عبارت Graduate Management Admission Test است و همانگونه که از نامش پیداست، آزمونی برای پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی مدیریت بویژه در دانشگاه های آمریکای شمالی است.

این آزمون در ایران با آزمون بین المللی GMAT تفاوتهای فراوانی دارد و هدف اصلی از تدوین این مجموعه فراهم ساختن مرجعی جامع و همه جانبه برای این فرم بومی شده GMAT است. در ایران سئوالات GMAT را می توان در آزمون ورودی کارشناسی ارشد MBA و مدیریت اجرایی دانشگاه های سراسری، آزمون رشته مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد، آزمون پذیرش دانشجویان نوبت دوم در برخی رشته های شاخه مدیریت از جمله MBA و مدیریت IT و ... که به صورت پراکنده برگزار می شوند، همچنین بخش وسیعی از آزمونهای استخدامی سازمانها و موسسات مشاهده کرد.