چرا کنفرانس‌های بین‌المللی مهم هستند؟


چرا کنفرانس‌های بین‌المللی مهم هستند؟

شاید برای شما تعجب‌آور باشد که این گفتار را به اهمیت شرکت در کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اختصاص دادیم! اما باید اظهار داشت که برخی از عزیزانی که موفق به بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور شده‌اند، از طریق آشنایی با اساتید و فعالان شرکت‌کننده در این کنفرانس ها، پذیرش و بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اند. پس نباید فقط به فرآیند عادی اپلای و تحصیل در خارج اکتفا کرد و باید در این فرآیند، مقولات مختلف و راهکارهای متنوعی را در نظر گرفت. اهمیت کنفرانس‌های بین‌المللی به این خاطر هست که شما را با طیف گسترده‌ای از محققان و متخصصان در رشته موردنظر شما آشنا می‌کند.

علاوه بر این، قادر خواهید بود تا آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی را در زمینه خاص، دنبال کنید. از طرفی دیگر، امکان ارتباط و تعامل رودررو را با مسئولان کنفرانس، هیئت‌های علمی اعزام‌شده به کنفرانس و هم‌چنین فرصت شرکت در میزگردها و کارگاه‌های جنبی را داشته باشید که همه این‌ها یک فرصت عالی محسوب می‌شود. ارتباط و تعامل رودررو با اساتید در کنفرانس‌های منطقه‌ای در کشورهای خلیج‌فارس، یک فرصت خوب برای علاقه‌مندان ایرانی جهت تماس با اساتید غربی به‌خصوص در آمریکا و اقیانوسیه است؛ بنابراین، شرکت در کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی چه در کشورهای اطراف و چه مکان‌های در دسترس دیگر که امکان گرفتن ویزای آسان داشته باشد، یک مزیت و برگ برنده برای پرونده و رزومه تحصیلی شما محسوب می‌شود.

علاوه بر این، شاید شما امکان و فرصت انتشار مقالات و یافته‌های تحقیقاتی خود را در نشریات معتبر ایندکس شده در فهرست ISI نداشته باشید؛ اما بتوانید از فرصت نشر مقالات در PROCESSDING های کنفرانس‌های بین‌المللی استفاده کنید. معمولا نشریات کنفرانسی، اعتبار درجه دوم در ایندکس کردن یافته‌های علمی دارند که می‌توانید از این فرصت راحت‌تر استفاده کنید. انتشار مقالات شما در کنفرانس‌های بین‌المللی و حتی معرفی (PRESENT) آن در قالب اسلاید یا مقاله یا پوستر، فرصتی هست ناب برای معرفی ظرفیت‌های شما به اساتید مختلف که از سراسر جهان به این محافل علمی رهسپار می‌شوند؛ بنابراین، اهداف شرکت در کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بسیار هست و کم‌تر کسی به آن توجه می‌کند. در نکته‌های زیر، به جنبه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم. برای آگاهی از جزییات کنفرانس‌های بین‌المللی در زمینه‌های مختلف و در کشورهای گوناگون، کافی است به پرتال‌های معتبری چون allconferences.com یا conferencealerts.com مراجعه کنید. در این پرتال، ده‌ها هزار کنفرانسی که در سال جاری و سال‌های آینده در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود، فهرست شده و شما می‌توانید علاوه بر جست‌وجو در آن‌ها، به‌صورت رشته‌ای و موضوعی نیز، کنفرانس‌های موردعلاقه خود را پیدا کنید. اطلاعات تخصصی درباره هر کنفرانس، به‌صورت لینک تکمیلی در این سایت‌ها ارائه شده که برای کسب اطلاعات رسمی‌تر، می‌توانید به پرتال تخصصی هر کنفرانس مراجعه کنید.

چرا کنفرانس‌های بین‌المللی مهم هستند؟

یکی از قابلیت‌های خوب این پرتال، تفکیک کنفرانس بر اساس نوع کشور، رشته و موضوعات کلیدی بوده که از طریق ایندکس پرتال قابل بررسی و ردیابی است. مثلا در بخش business، بیش از ۱۰ هزار کنفرانس در سراسر جهان در سال‌های آینده برگزار می‌شود که در رشته‌های مختلفی از حسابداری تا تجارت بین‌الملل و خرده‌فروشی را در برمی‌گیرد.

چرا کنفرانس‌های بین‌المللی مهم هستند؟

یکی از کنفرانس‌های جالبی که توسط این پرتال تبلیغ شده، کنفرانس بین‌المللی ایران در دوران پسا‌تحریم است که در دسامبر ۲۰۱۵ در لندن برگزار خواهد‌شد و میزبان شرکت‌ها و فعالان تجاری ، اقتصادی و صنعتی علاقه‌مند به شرکت در سرمایه‌گذاری و بازار ۷۵ میلیونی ایران در دوران پسا‌تحریم خواهد‌بود. به‌هرحال، سر زدن به چنین پرتال‌هایی می‌تواند شما را با موضوعات تحقیقاتی متنوع، افراد فعال در عرصه‌های گوناگون علمی و صنعتی و هم‌چنین مؤسسات و مراکز حمایت‌کننده از طرح‌های صنعتی و تحقیقاتی آشنا کند. همه این‌ها یک فرصت خوب هست که نباید از دست بدهید.