۲۵ نکته برای شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی


۲۵ نکته برای شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی

اگر قصد دارید در آینده برای تحصیل در خارج از کشور، در یکی از دانشگاه ها دنیا درس بخوانید، توصیه می کنیم یکی از مقالات خود را در کنفرانس های بین المللی معتبر ارسال و ایندکس کنید و حتی الامکان در صورت پذیرش خلاصه و اصل مقاله، نسبت به پرزنت آن اقدام کنید. بیست و پنج نکته را نیز در نظر داشته باشید.

نکته ۱: مهم‌ترین فایده ارتباط با کنفرانس‌های بین‌المللی در زمینه تخصص شما، آگاهی از جدیدترین موضوعات علمی و تجاری در زمینه موردنظر و هم‌چنین آشنایی با اساتید و کارشناسان فعالان در این حوزه است که می‌تواند فواید زیادی را برایتان به ارمغان بیاورد. پیدا کردن چنین طیف فعال از متخصصان و کارشناسان از شرکت‌ها و دانشگاه‌های مختلف دنیا در یک موضوع خاص علمی، فرصتی ممتاز برای برقراری ارتباط و تعامل با چنین متخصصانی هست. این نکته مهمی به نظر می‌آید.

نکته ۲:کلیه کنفرانس‌های بین‌المللی دارای بخشی برای ارسال خلاصه مقالات (abstracts) متقاضیان شرکت در کنفرانس بر اساس محورهای اعلامی آن هستند. درصورتی‌که مقاله‌ای دارید که در راستای زمینه کاری کنفرانس است، خلاصه آن را به کنفرانس ارسال کنید. بعد از مدتی در صورت پذیرش خلاصه شما، اصل مقاله از شما درخواست می‌شود. درصورتی‌که اصل مقاله را ارسال کردید و در کنفرانس برای ارائه و انتشار تائید نشد، نامه‌ای از کنفرانس برای شما ارسال می‌شود که دلایل عدم تائید مقاله شما در آن ذکر شده است. به دلیل آن‌که کلیه مقالات داوری می‌شود، نظرات و دیدگاه‌های داوران کنفرانس بر روی مقاله شما، می‌تواند یک ویرایش رایگان و تخصصی برای مقاله شما باشد... در بخش نوشتن مقاله برای نشریات ISI توضیح دادیم که یکی از روش‌های ویرایش گرفتن برای روی مقالات، ارسال آن‌ها به کنفرانس‌های تخصصی هست.

۲۵ نکته برای شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی

نکته ۳: مقالاتی که در کنفرانس‌های بین‌المللی تائید می‌شوند، در صورت پرداخت هزینه انتشار مقاله، در ژورنال‌هایی که معمولا در فهرست ISI نمایه شده‌اند منتشر می‌گردد و این امتیاز خوبی برای صاحب مقاله و حتی شما، به‌عنوان متقاضی تحصیلات تکمیلی و بورسیه در آینده محسوب می‌شود. این فرصت را به‌راحتی نمی‌توان به‌طورمعمول در ژورنال‌های علمی به دلیل ترافیک کاری آن‌ها به دست آورد. انتشار مقاله در نشریات کنفرانس‌های علمی نیز برای شما امتیاز مثبت در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی به شمار می‌رود. برای بررسی رزومه تحصیلی شما، این‌که شما در فلان تعداد کنفرانس بین‌المللی، مقاله ثبت کرده و PRESENT‌ کرده باشید، امتیاز مثبت هست و این‌که چند نفر به آن REFERENCE داده‌اند، در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

نکته ۴: درصورتی‌که مقالات یا پایان‌نامه‌های علمی را در حوزه‌های مختلف مطالعه کرده باشید، بسیار با مقالاتی آشنا می‌شوید که از منابع علمی منتشرشده در ژورنال‌های کنفرانس‌های بین‌المللی استفاده شده است و این استناد، منطقی و قابل‌قبول است. بسیاری از شماره‌های ویژه ژورنال‌های معتبر علمی، شماره اختصاصی کنفرانس خاص هست.

نکته ۵: درج نام و مشخصات نویسنده مقالات برگزیده کنفرانس‌های بین‌المللی، معمولا در پرتال ویژه این کنفرانس‌ها برای مدتی یا چند سال قرار می‌گیرد که می‌توانید از آن در RESUME خود استفاده کنید. هم‌چنین، قرارگیری مشخصات مقاله شما در سایت کنفرانس، موجب ایندکس شدن نام و مشخصات شما در موتورهای جست‌وجو می‌شود که اعتبار مضاعفی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همه این‌ها برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور یک امتیاز مهم در فضای کاملا رقابتی ADMISSION به شمار می‌رود.

نکته ۶: بسیارند افرادی که توانایی دریافت دعوت‌نامه رسمی یا تجاری یا توریستی را برای اخذ ویزای کشورهای مختلف دنیا به‌خصوص کشورهای شنگن ندارند و از راهبرد شرکت در کنفرانس و ثبت 1 مقاله خود در این رویدادها برای اخذ دعوت‌نامه رسمی 2 استفاده می‌کنند؛ بنابراین ازنظر دریافت ویزای کم‌هزینه نیز، این کنفرانس‌ها می‌تواند چنین فوایدی را نیز برای شما به ارمغان بیاورد که خالی از لطف نیست.

نکته ۷: توجه کنید که اگر در کنفرانس مقاله شما برای ارائه پذیرفته شد و شما برای ارائه مقاله خود، در این کنفرانس شرکت کردید، شرکت حضوری در کنفرانس و ارائه مقاله شما، بهترین فرصت برای شناساندن قابلیت‌های علمی و فردی برای کمیته علمی و اجرایی کنفرانس است که معمولا از فعالان آکادمیک و صنعت در زمینه مربوطه هستند. در این محفل، شما می‌توانید با رایزنی با اعضای کمیته کنفرانس، نسبت به معرفی توانمندی‌های خود استفاده کرده و آن‌ها را برای دریافت توصیه‌نامه، سرپرستی بر روی پروپزال تحقیقاتی کارشناسی ارشد یا دکترا و همکاری‌های آینده متقاعد و ترغیب کنید. ترغیب کردن یک SUPERVISOR برای سرپرستی پروپزال تحقیقاتی شما، فرصت خوبی برای گرفتن ADMISSION LETTER‌ هست.

۲۵ نکته برای شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی

نکته ۸: کلیه کنفرانس‌ها برای صاحبان مقالات پذیرفته‌شده، نامه پذیرش 3 صادر می‌کنند که این نامه رسمی، می‌تواند جزو سوابق علمی ضمیمه به رزومه شما تلقی شود. از این موضوع برای تقویت رزومه خود نهایت استفاده را ببرید که خیلی‌ها به آن بی‌توجه هستند.

نکته ۹: ارسال و ارائه پوسترهای علمی از مقالات و تحقیقات آکادمیک در کنفرانس‌های بین‌المللی، از دیگر روش‌ها برای بیان قابلیت‌های علمی و توانمندی‌های پژوهشی شما است که نباید از آن غافل شوید. با این روش، طرح‌ها، محصولات و ایده‌های خود را در محافل علمی-تجاری به‌راحتی عرضه کنید و مخاطب پیدا کنید. این‌ها همه قابلیت‌هایی هست که شما می‌توانید از طریق شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی کسب کنید. نکته ۱۰: هزینه نشر مقاله در ژورنال‌های علمی کنفرانس‌های بین‌المللی، به نظر می‌رسد کم‌تر از ژورنال‌های غیرفعال در زمینه کنفرانس باشد و این موضوع، یعنی صرفه‌جویی در کارهای تحقیقاتی و البته فرصتی برای پیش بردن برنامه‌های علمی و پذیرشی شما در آینده!

نکته ۱۱: معمولا کنفرانس‌های بین‌المللی، از طرف ارگان‌ها و انجمن‌های علمی و صنعتی و تجاری هدایت و برگزار می‌شوند. عضویت در این نهادها از طریق شرکت در کنفرانس و ارتباط با آن‌ها، برگ‌های برنده‌ای است که به شما جهت روابط و فرصت‌های بعدی اعطا می‌کند. از فرصت‌آفرینی‌های مختلفی که کنفرانس‌های بین‌المللی برای شرکت‌کنندگان آن ایجاد می‌کند غافل نشوید. اگر شما عضو فلان نهاد علمی یا صنعتی در فلان کشور جهان باشید، این امر سبب می‌شود که هزینه‌های شرکت در کنفرانس شما تا حدودی کاهش می‌یابد و از پشتیبانی‌های علمی، مادی و معنوی انجمن بین‌المللی مزبور برخوردار می‌شوید. شناسایی انجمن‌های بین‌المللی نیز از طریق شرکت در کنفرانس‌ها امکان‌پذیر است که باید به آن و فواید حال و آینده‌اش توجه کنید.

نکته ۱۲: بسیاری از کنفرانس‌های علمی بین‌المللی، کارگاه‌های علمی 4 جنبی در زمان برگزاری کنفرانس در اختیار متقاضیان و علاقه‌مندان قرار می‌دهند. شما می‌توانید با مشارکت در برگزاری و مدیریت چنین کارگاه‌هایی در داخل و خارج از کشور، هم گواهینامه‌های حضور در این دوره‌های کوتاه‌مدت بین‌المللی را دریافت کنید، هم در محیطی با پتانسیل بالا، قابلیت‌های فردی و علمی خود را به خیلی از مخاطبان در حوزه تخصصی منتقل کنید که فواید زیادی را به دنبال دارد. برخی از کارگاه‌های جانبی در کنفرانس‌های بین‌المللی معتبر، کم‌تر از یک کورس دانشگاهی نیست و دریافت CERTIFICATE از آن‌ها، اعتبار بالایی دارد. به این موضوع نیز توجه کنید. بعضا کنفرانس‌هایی را دنبال کنید که کارگاه (WORKSHOP)‌ تخصصی مربوط به رشته موردنظر شما را نیز ارائه می‌دهند.

نکته ۱۳: همانند خیلی از موضوعات دیگری که در گفتارهای قبلی به آن اشاره شد، در این حوزه نیز شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و انتشار مقاله در آن، شرط لازم و یا شرط کافی برای اخذ پذیرش و حتی بورس تحصیلی نیست. مجموعه این عوامل می‌تواند موجب تقویت پرونده شما بشود.

نکته ۱۴: اگر مقاله شما در کنفرانسی پذیرش شد و برای ارائه از شما درخواست شد، از کنفرانس مزبور بخواهید تا در نامه‌ای رسمی و شفاف، از شما برای شرکت در کنفرانس و ارائه مقاله دعوت رسمی بشود و نسخه‌ای از این دعوت‌نامه به سفارت‌خانه کشور مزبور در تهران ارسال شود. حتما از کنفرانس مزبور بخواهید تا نام و مشخصات مقاله شما را در برنامه زمان‌بندی کنفرانس قرار دهد و نسخه‌ای از آن را ضمیمه دعوت‌نامه رسمی کند تا شانس پذیرش ویزای شما از سفارتخانه افزایش یابد. درباره شیوه‌های اخذ ویزای شنگن، در قسمت‌های قبلی توضیحاتی ارائه کردیم.

نکته ۱۵: همواره در کنفرانس‌هایی شرکت کنید که حداقل ۵ یا ۱۰ سال پیاپی سابقه برگزاری این رویداد را در کارنامه خود داشته باشند. این قضیه سبب معتبر بودن کنفرانس و اهمیت و درجه متخصصانی هست که در آن حضور پیدا می‌کنند و به ارائه مقاله و سخنرانی می‌پردازند.

۲۵ نکته برای شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی

نکته ۱۶: از طریق بررسی اعضای هیئت‌علمی و کمیته اجرایی یک کنفرانس و سازمان‌های پشتیبان 5 این رویداد علمی می‌توان تشخیص داد که اعتبار علمی و تبلیغاتی این کنفرانس در دنیا تا چه اندازه است. معمولا کنفرانس‌هایی که توسط نهادهای معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌های بارز در قاره‌های مختلف پشتیبانی مادی و معنوی می‌شوند، از اعتبار بالایی برخوردار هستند و حضور شما در این رویدادها، فرصتی برای تقویت رزومه و سابقه علمی و تحقیقاتی شما محسوب می‌شود. تعامل با اساتیدی که در کنفرانس شرکت می‌کنند، به‌راحتی برای شما فراهم هست.

نکته ۱۷: بعضا شرکت حضوری در کنفرانس‌های بین‌المللی، امکان رایزنی برای یافتن فرصت‌های شغلی در شرکت‌های بین‌المللی را نیز برای شما فراهم می‌کند. از این مورد مهم غافل نشوید.

نکته ۱۸: حضور در شبکه‌های اجتماعی کنفرانس‌ها و اساتیدی که در این مجموعه‌ها فعال هستند، یک فرصت خوب هست که فراموش نکنید.

نکته ۱۹: برخی از کنفرانس‌ها توسط سازمان ملل متحد و مجموعه‌های زیر نظر آن مانند یونسکو برگزار می‌شود. حضور در این محفل‌های علمی، فرصت‌های چندگانه برای تحصیل و بورسیه و زندگی در کشورهای مختلف برایتان فراهم می‌کند.

نکته ۲۰: بعضی از کنفرانس‌های علمی بین‌المللی، به مقالات برگزیده محققان دانشجو یا جوان، جایزه ویژه‌ای اعطا می‌کنند که این جایزه می‌تواند درصورتی‌که به نام شما رقم بخورد، شانس شما را برای دریافت بورس‌های تحصیلی از دانشگاه معتبر اروپا و آمریکا به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دهد.

نکته ۲۱: برای آن‌که هزینه‌های انتشار مقالات پذیرفته‌شده در کنفرانس‌ها را کاهش دهید، همواره تلاش کنید تا با دوستان یا همکارانتان بر روی موضوع تحقیقی مقاله کار کنید و آن را منتشر کنید تا هم دیدگاه‌های مختلف در مقاله لحاظ شود و هم هزینه‌ها 6 سرشکن شود و شما کار تیمی را یاد بگیرید.

نکته ۲۲: اگر مقاله شما در کنفرانس پذیرفته 7 شد و در ژورنال آن منتشر شد، معمولا از شما برای شرکت در دوره‌های بعدی کنفرانس نیز درخواست می‌شود و این ارتباط علمی، می‌تواند فرصت‌های علمی، صنعتی، تجاری و غیره برای شما فراهم کند که زمینه‌ساز موفقیت‌های بعدی می‌تواند باشد.

نکته ۲۳: کنفرانس‌های زیادی هستند که حتی اگر مقاله‌ای با داده‌ها و یافته‌های غلط و اشتباه هم به آن‌ها بدهید، درنهایت مقاله شما تائید و در ژورنال‌های بی‌کیفیت منتشر می‌شود؛ اما قطعا در ژورنال‌های داوری شده معتبر خیر! به این موضوع توجه کنید. سره را از ناسره تشخیص دهید!

نکته ۲۴: برخی از کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی تا زمانی که مقالات برگزیده، ارائه شفاهی 8 نداشته باشند، نسبت به انتشار مقالات در ژورنال‌های مربوطه اقدام نمی‌کنند. به این موضوع توجه داشته باشید.

نکته ۲۵: اگر در کنفرانسی شرکت نموده و سپس نسبت به ارائه مقاله اقدام کردید، می‌توانید از یکی از اعضای هیئت‌علمی کنفرانس بخواهید تا توصیه‌نامه‌ای (RECOMMENDATION LETTER) برای شما جهت حضور در دانشگاه مزبور صادر کند. این توصیه‌نامه ارزش بالایی دارد چون شما در یک کار تیمی و اجرایی شرکت کرده و قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود را ابراز کرده و توصیه گرفته‌اید. این ۲۵ نکته در کنار مطالبی که در این گفتار ارائه کردیم به شما یاد داد که چه گونه می‌توان از شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی معتبر و انتشار مقاله در نشریات آن‌ها و حتی ارائه مقاله، به‌عنوان راهکاری خوب جهت تعامل با اساتید و فعالان شرکت‌کننده در همایش‌ها و کارگاه‌ها استفاده کرد. همان‌طور که قبلا نیز عرض کردیم، فرآیند اپلای و اقدام برای پذیرش تحصیلی و بورسیه و کارآموزی در دانشگاه‌های خارج از کشور، تک‌محوره نیست و باید از جنبه‌های مختلف به آن نگریست. به‌هرحال سایت تخصصی سفر، تحصیل و گردش شیوه نوین تلاش دارد در معرفی فرصت‌های تحصیلی برای علاقه‌مندان ایرانی، موارد گوناگونی را در لابه‌لای مطالب ارائه کند تا علاقه‌مندان بتوانند با اطلاعات موثق و مکفی، این مسیر پرفرازونشیب اما جالب و خلاق را با بهترین شیوه و گام‌های اثربخش، طی کنند و به سرمنزل مقصود برسند. همان‌طور که در گفتارهای قبلی نیز عنوان شد، درصورتی‌که برای تحصیل در هندوستان و هم‌چنین مسائل تحصیل و بورسیه، پرسشی دارید، آن را با کارشناسان شیوه نوین در میان بگذارید. ما همواره در تمامی مراحل شما را تنها نمی گذاریم و همراه شما هستیم.