دانشگاه پونا هندوستان


دانشگاه پونا از سال 1948 شروع به فعالیت کرده است . در راستای سیاست های خود برای کسب حقیقت و مطالعات انسانی ، 269 کالج وابسته ، 46 گروه آموزشی و کلاس های آکادمیک را به دانشجویان ارائه می دهد . به غیر از کلاس های متعارف ، دانشگاه هم چنین برنامه های تحقیقاتی در اداره و راهبرد موضوعات مختلفی همچون هنر، علوم و بازرگانی را نیز فراهم کرده است. .

این دانشگاه ،واقع در خیابان گانشخیند Ganeshkhind منطقه ای به وسعت 411 مترمربع را در بر می گیرد و همچنین محیط زیبای خود را مرهون Shri.B.G.Kher می باشد که در سال 1950 در سمت فرماندار و رئیس آموزش و پرورش بمبئی قرار داشت و این زمین را به دانشگاه اختصاص داد.

دانشگاه پونا تحت عنوان Pune University تأسیس شد که توسط مجلس قانون گذاری بمبئی در 10 فوریه سال 1948 تصویب شد . این دانشگاه کار خود را با دکتر ام. آر. جایکار Dr.M.R.Jaykar به عنوان اولین نایب رئیس دانشگاه و تقریبا با 18 کالج تحت کنترل خود و 8000 نام نویسی در سال 1949، راه خود را با حدود 170000 دانشجوی ثبت نام شده در دوره های مختلف آغاز کرد . دانشجویان توسط 288 استاد برجسته و شایسته راهنمایی می شوند.

دکتر نارندرا Dr. Narendra در حال حاضر نایب رئیس دانشگاه هستند و تا قبل از ایشان دانشگاه توسط 18 نایب رئیس اداره می شد که هر کدام کمک های شگرفی در راستای رساندن دانشگاه به اوج موفقیت انجام دادند.

در ابتدا حوزه قدرت دانشگاه شامل 12 منطقه واقع در غرب ماهاراشترا Maharashtra بود که بعدا به 3 منطقه، به دلیل تأسیس دانشگاه های بیشتر در یک منطقه یکسان کاهش یافت . کالج های متنوعی از پونا، احمدناگار و منطقه ناسیک وابسته به دانشگاه پونا هستند ؛ مثل کالج مهندسی جامعه یادبود Shri Shivaji ،کالج بازرگانی Chandraroop Dakale Jain، هنر های H.P.T ، کالج علوم R.Y.K ، هنر های R.N Chandak ، بازرگانی J.D.Bytco و کالج علوم N.S.Chandak .

دانشکده شبانه روزی دانشگاه پونا برای دانشجویان حومه شهر که از سطح های مختلف برای کلاس های آکادمیک (آموزشی) و برنامه های تحقیقاتی می آیند امکاناتی را فراهم می کند. در طول اقامت(سکونت)، دانشجویان باید قوانین مشخصی را رعایت کنند.

متقاضیان می توانند از طریق سایت به صورت آنلاین برای کسب پذیرش از دانشگاه پونا اقدام کنند. همه اطلاعات بر اساس کلاس ها و دوره های پیشنهادی و ساختار هزینه ای قبل از درخواست پذیرش باید به دقت خوانده شوند. فرآیند پذیرش بسیار آسان و قابل دسترسی است و دانشجویان به راحتی می توانند در کمتر از ۱۵ دقیقه فرآیند را کامل کنند. این پروسه آنلاین از سال ۲۰۰۳ به جهت آسان سازی برای همه دانشجویان خارجی اجرا شده است.

روش پذیرش دانشگاه پونا:

دانشگاه پونا یکی از انتخاب های برتر دانشجویانی است که در نظر دارند تحصیلات عالیه خود را با یک دوره جدید و جالب ادامه دهند . این دانشگاه به علت محیط مهربان و دلچسب و سطح بالای زندگی ، تعداد بسیار زیاد دانشجویان خارجی و داخلی را به خود جذب کرده است که کامل ترین مکان برای پیشبرد اهداف آکادمیکی و شغلی را فراهم می کند.

ماه های ژوئن تا جولای ، شلوغ ترین زمان برای بخش گزینش دانشگاه است، زیرا فرآیند پذیرش در آن تاریخ به جریان می افتد و درماه سپتامبر می توان شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه بود.

اگر شما از دانشگاه پونا فارغ التحصیل شده اید،برای ادامه تحصیل در بیشتر موارد با مصاحبه و یا بر اساس نمرات کسب شده تان انتخاب می شوید. به هر حال اگر شما دانشجوی خارجی هستید، فرآیند جداگانه برای شما وجود دارد که می توانید به راحتی آن را بگذرانید.

شروع این فرآیند پذیرش شامل پر کردن فرم آنلاین می باشد و توسط آزمون ورودی در خود دانشگاه ادامه می یابد و تمام کاری که باید انجام دهید برنامه ریزی برای سفر و سکونت است. اگر شما استعداد و ارزش خاصی دارید ،مؤسسه ای بهتر از دانشگاه پونا نمی توانید پیدا کنید.

شما می توانید بورسیه رودس (Rhodes Scholarship) که توسط دانشگاه آکسفورد برای گرفتن پذیرش از دانشگاه پونا اختصاص داده شده است را با پیشینه عالی آکادمیک و سن زیر ۲۵ سال، از اول اکتبر ۲۰۰۸ ،کسب کنید.

پذیرش در دوره های پیشرفته مانند Mtech/Msc/Mca نیازمند حضور برای آزمون ورودی است که به طور کلی در ماه فوریه در شهرهای بمبئی، داراناسی، لوک نا، پونا، دهلی، احمدنگار، حیدرآباد و کلهاپور برگزار می شود. به طور کلی پذیرش برای دانشجویان نیازمند داشتن ۵۰ درصد از نمرات است ولی پذیرش های تحت گروه رزرو شده به شرح زیر عنوان شده است.

رزرو کردن: ۵۰ درصد صندلی ها برای Sc, St, Nt/Dt و OBC و۳٪ برای دانشجویان استثنایی جسمی و دارای امتیاز است که هر کدام بر اساس قوانین حکومت محلی Maharashta می باشد.

اگر شما دانشجوی خارجی هستید ، نیاز به بررسی پروسه پذیرش خود دارید که میتوانید از طریق وب سایت دانشگاه جزئیات آن را پیگیری کنید. پیامک های یادآوری نیز می تواند برای دانشجویان قابل دسترسی باشد و یا می توانید توسط سرویس تلفنی ما اطلاعات کسب کنید.

دانشگاه پونا از طریق شماره تلفن ها و آدرس ایمیل های متفاوتی که در لینک زیر وجود دارد قابل دسترسی است.

http://www.unipune.ac.in/university_files/contact_information.htm

دوره ها و کلاس های دانشگاه پونا:

دانشجویان می توانند از بین تعداد بیشمار دوره های زیر که در دانشگاه پونا ارائه شده است، دوره مورد نظر خود را انتخاب کنند. به غیر از دوره های متعارف مانند مدیریت، علوم، هنرها و بازرگانی دانشگاه همچنین دوره های آموزشی کاری را برای دانشجویان ارائه می دهد. بعضی از دوره ها موضوعاتی را مانند انیمیشن، درمان های زیبایی و همچنین علوم طب سنتی هندی را ارائه میدهند.

این دوره ها در مسیری طراحی شده اند که همه موضوعاتی که دانشجویان به آن علاقه دارند و چشم انداز کاری آن ها را سرعت می بخشد، پوشش می دهند.

انواع دوره هایی که توسط دانشگاه پونا ارائه می گردد به شرح زیر می باشد:

 • هنرهای زیبا
 • دوره های طب سنتی
 • بازرگانی
 • حقوق
 • مدیریت
 • پزشکی
 • دارو
 • تربیت بدنی
 • علوم

دیگر دانشکده های پونا عبارتند از:

 • گروه آموزشی جانورشناسی
 • گروه آموزشی جامعه شناسی
 • گروه آموزشی سانسکریت
 • گروه آموزشی بیوتکنولوژی
 • گروه آموزشی بیوانفورماتیک
 • گروه آموزشی گیاه شناسی
 • گروه آموزشی علوم کامپیوتر
 • گروه آموزشی اقتصاد
 • گروه آموزشی الکترونیک
 • گروه آموزشی جغرافیا
 • گروه آموزشی تاریخ
 • گروه آموزشی حقوق
 • گروه آموزشی ریاضی
 • گروه آموزشی میکروبیولوژی
 • گروه آموزشی علوم سیاسی و مرکز بین المللی مدیریت عمومی
 • گروه آموزشی مدرسه چند رشته ای برای علوم کامپیوتر
 • مرکز ابزار علمی دانشگاه
 • مرکز مطالعات چندرسانه ای آموزشی

پذیرش برای دانشجوبان بین المللی در دانشگاه پونا:

دانشجویان بین المللی که متقاضی پذیرش در دانشگاه پونا هستند نگران نباشند زیرا نه تنها دانشگاه این امکان را فراهم نموده که موضوع مورد علاقه شان را انتخاب کنند، بلکه به فرایند پذیرش و سکونت آن ها نیز اهمیت می دهد.

دانشجویان می توانند از بین محل های سکونت شبانه روزی بین المللی دانش آموزی، یکی را جهت اقامت انتخاب کنند که هر کدام از آن ها امکانات لازم جهت راحتی دانشجویان را فراهم می کند. اتاق های استراحت، سالن های غذاخوری، امکانات تلفنی و پستی و امکانات تفریحی مانند تلویزیون ،تسهیلات اضافه ای هستند که به دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

دانشگاه پونا ضمانت می کند که دانشجویان خارجی از هر لحظه خود در سال های آموزشی شان لذت ببرند. جشنواره جوانان که قسمت کاملی از رویدادهای دانشگاه است، نقش بسیار برجسته ای در افزایش همکاری بین دانشجویان کشور های مختلف مانند کانادا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و چندین کشور دیگر از قسمت های مختلف جهان ایفا می کند.

دانشجویان فقط لازم است که قوانین مشخص و ساده ای را در هنگام پر کردن فرم پذیرش دنبال کنند. به دلیل این که دولت Maharashta ، فرآیند پذیرش را برای دانشجویان خارجی کنترل میکند. جزئیات لازم به شرح زیر است :

هیئت مدیره ی آموزش تکنیکی :

Government of Maharashtra

3, Mahapalika Marg

P.O.Box No. 1967

Mumbai 400 001

هیئت مدیره ی آموزش و تحقیقات پزشکی:

Government of Maharashtra

Dental College Building

St. George Hospital Compound

Mumbai 400 001

بعد از تکمیل فرم های دولت محلی، دانشجویان خارجی لازم است که با آدرس زیر ارتباط برقرار کنند:

رئیس :

International Students Centre

Ganeshkhind

University of Pune

Pune 411007

مرکز بین المللی دانشگاه پونا :

دانشگاه پونا تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارجی را در مقایسه با دیگر دانشگاه های هندی جذب می کند. به غیر از ارائه محیط یادگیری چند فرهنگی و چند رشته ای، یکی از دلایل اصلی تحصیل در پونا ارائه محیط مساعد یادگیری با کمترین هزینه می باشد. در حال حاضر ما حدود 14000 دانشجو از 102 کشور داریم که در حال تحصیل در دانشگاه و کالج های وابسته این دانشگاه هستند.

مرکز بین المللی دانشگاه پونا، که در خود محوطه دانشگاه قرار دارد، به جامعه دانشجویان بین المللی در کسب اطلاعات لازم دوره های مختلف کالج ها و ساختار های تدریس ، محل سکونت ، بیمه سلامت و دیگر مواردی که توسط دانشگاه ارائه می شود کمک می کند. به خصوص این مسئله در پذیرش دانشجویان و رفاه کلی آنها بسیار مؤثر است.

مرکز بین المللی دانشگاه که 15 درصد بخصوص از بخش دانشجویان بین المللی را اداره میکند، به طور پیوسته توسط بخش امور خارجی و ریاست بخش منابع انسانی و توسعه (MEA & MHRD) دولت هند نظارت می شود. مرکز بین المللی تمام فعالیت های مربوط به پذیرش دانشجویان بین المللی را به وسیله سیستم یک پنجره ای- منفرد Unique single-window system که در سال 2001 تأسیس شد، هماهنگ می کند. از سال تحصیلی 16-2015 ، این مرکز ، سیستم پذیرش آنلاین را معرفی کرده است که به طور چشمگیری این پروسه را آسان کرده است. به غیر از کنترل و نظارت بر پذیرش و روند تشخیص برتری دانشجویی، مرکز بین المللی به همراه کنسول تحقیقات فرهنگی هند ICCR ، وزارت امور خارجه و وزارت منابع انسانی و توسعه MEA & MHRD با سفارتخانه ها و کنسولگری های مختلف هماهنگ است که شامل گرفتن بورسیه و نظارت بر MoU ، با شرکای بین المللی در تحصیلات عالیه است.

مرکز بین المللی به عنوان یک رابط بین دانشجویان و رؤسای بخش های آموزشی مختلف و رؤسای کالج ها و مؤسسات وابسته دانشگاه پونا نقش پر رنگی ایفا می کند که از طریق مذاکره و یا نمایندگی های دولت هند و دیگر دولت ها انجام می شود.