FCE مخفف عبارت First Certificate in English، سومین آزمون دانشگاه کمبریج، مطابق با سطح B2 مرجع مشترک زبانهای اروپا (CEFR) می باشد.


در این سطح از توانایی از داوطلبین انتظار می رود بتوانند:

 • پيام اصلی متونی را که در مورد موضوعات عملی و خلاصه بيان شده اند بفهمند و در بحث های مرتبط با رشته تخصصی خود فعالانه شرکت کنند.
 • در بحث های مربوط به موضوعات معمولی با اشخاصی که به زبان مادری خود صحبت می کنند مقصود خود را بدون تلاش و مشکل به راحتی و روانی بيان کنند.
 • در مورد موضوعات خبری بحث کرده و نکات مثبت و منفی هر وضعيت خاص را بسنجند.
 • برنامه های تلويزيون يا راديو را درک کنند.

FCE یا First Certificate in English، آزمونی برای اثبات توانایی افراد در انجام گفتگوها و نگارش های روزمرّه به زبان انگلیسی در سطح متوسط رو به بالا جهت تحصیل در دانشگاه های 34 کشور جهان و کار در بانک ها و دیگر مؤسسات مالی و اقتصادی، آژانس ها وخطوط هوایی، شرکت های فعال و معتبر تولید نرم افزارها و سخت افزارهای کامپیوتری و ... آن کشورها می باشد.

آزمون FCE به طور متوسط 2 بار در هر ماه در سراسر جهان نیز برگزار می شود.

در صورت موفقیت در آزمون FCE، مدرکی از سوی دانشگاه کمبریج انگلستان به شما اعطاء می گردد که تاریخ انقضاء نداشته و مادام العمر ارزشمند می باشد.

کسب نمره A و B در آزمون FCE برابر نمره 5 تا 6 IELTS می باشد.

FCE راه ورود به دوره های پیشرفته CAE و عالی CPE را هموار می سازد.

چرا FCE بخوانیم؟

آزمون FCE در جدول برگزاری آزمون‌های رسمی دانشگاه کمبریج انگلستان پس از آزمون PET قرار گرفته و این آزمون دانش زبانی زبان‌آموزان را در سطح فرامیانی(Upper-Intermediate) مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

همه ساله و در هر فصل تعداد بسیار زیادی از زبان‌آموزان در سراسرِ دنیا با شرکت در این آزمون و کسب نمره‌ی قبولی مدرک رسمی و بین‌المللی از دانشگاه کمبریج انگلستان دریافت می‌دارند.

این امتحان شامل پنج بخش می شود که عبارتند از: گفت و شنود، درک مطلب، نگارش و کاربرد زبان.

تواناییهای مورد انتظار دوره

۱- خواندن(Reading):دانشپذیر قادر به مطالعه سریع متن برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز میباشد. او قادر خواهد بود از رسانه برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز استفاده کرده ودرک بالایی از آن داشته باشد. او قادربه خواندن نامه های اداری با حداکثردرک از محتوا میباشد.

۲ -نوشتن(Writing): دانشپذیر میتواند از سخنرانیها نت برداری کرده وانواع نامه ها رابنویسد. او قادربه تهیه گزارش بوده وبه ارزیابی ودادن پیشنهاد بپردازد. او میتواند عقیده خودرابیان کرده وبرای آن دلیل بیاورد. او همچنین میتواند به بیان دیدگاههای مختلف و متضاد بپردازد.

۳-گفتگو(Speaking ): دانشپذیر میتواند با افرادیکه زبان مادری آنها انگلیسی بوده در موضوعات مختلف به گفتگو بپردازد. توانایی پرسش برای توضیح بیشتر را داراست و قادر به ارائه عقیده شخصی خودبوده ومیتواند به بحث درمورد موضوعات مختلف بپردازد.

محتوای دوره

۱-گفتگو(Speaking): آشناکردن زبان آموزان بابخشهای مختلف امتحان ونیز تمرکز برروی دادن اطلاعات شخصی/بحث وگفتگو/بررسی نقاط ضعف وقوت یک ایده ونظر/مقایسه دوشخص/ مکان ودیدگاه در مورد موضوعات مختلفی ازجمله فیلم /سینما /تبلیغات / جرم/ جنایت / جهان طبیعت /خانواده/ غذا و….

۲-نوشتن:(Writing)آشناکردن زبان آموزان باانواع مختلف نگارش همچون نوشتن نامه های رسمی وغیررسمی/نوشتن مقاله/داستان کوتاه/نامه شکایت/گزارش نویسی و…..

۳-خواندن(Reading): آشناکردن زبان آموز با انواع مختلف متون درسطح (Upper-Intermediate ) وتمرین برروی انواع سوالات ازقبیل سوالات چند گزینه ای /پیداکردن ایده اصلی هرپاراگراف/پیداکردن ارتباط جملات دریک پاراگراف/پیداکردن مرجع ضمیردرمتن /جورچینی قسمت های مختلف متن باسوالات و….

۴-شنیدن(Listening): آشناکردن زبان آموزان بالهجه هاوسرعت های مختلف/تمرکز بر روی سوالاتی همچون پیداکردن گزینه های درست وغلط/سوالات چهارگزینه ای/جورچینی وکامل کردن جملات و…..

۶-دستورزبان(Grammar): آشناکردن زبان آموزان با ساختارهای مختلف زبان انگلیسی در سطح (Upper-Intermediate)ونیز ارائه دستورزبان در سطوح مختلف(کلمه/فریز/عبارت/جمله ومتن)ونیز بررسی اشتباهات رایج در این سطح

نمره

 • هر یک از این پنج بخش بیست درصد نمره کل را تشکیل می دهند. امتحان شما براساس A، B، C، D و یا E نمره گذاری خواهد شد که A بالاترین و E پائین ترین نمره هستند. شما برای قبولی در این آزمون و دریافت مدرک باید نمره C یا بالاتر را کسب نمائید.
 • این آزمون برای کسانی مناسب می باشد که در سطح پیشرفته قادر به برقراری ارتباط به صورت کتبی و شفاهی می باشند.این آزمون برای افرادیکه تصمیم کار یا ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند مناسب است.

این آزمون برای کسانی مناسب می باشد که در سطح پیشرفته قادر به برقراری ارتباط به صورت کتبی و شفاهی می باشند.این آزمون برای افرادیکه تصمیم کار یا ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند مناسب است.

 • ارتقا سطح چهارمهارت زبان انگلیسی: خواندن / نوشتن و گفت وشنود تاسطح Upper- Intermediate
 • افزایش سطح درستی (Accuracy) از طریق آموزش دقیق گرامر زبان انگلیسی تاسطح Upper-Intermediate
 • افزایش سطح استفاده ازلغت های زبان انگلیسی(Vocabulary)تا سطح
 • هبود وضعیت تلفظ زبان انگلیسی(Pronunciation)تا سطح Upper- Intermediate

منابع

 • Objective FCE By Cambridge
 • New FCE Gold By Longman
 • Grammar For FCE By Cambridge
 • Vocab For FCE By Cambridge
 • Common Mistakes At FCE By Cambridge
 • FCE Master Class By Oxford
 • Premium B2 Level By Longman

| آشنایی بیشتر با امکانات و خدمات متفاوت شیوه نوین در تلگرام |

آزمونهای زبان کمبریج از اعتبار بالایی در بین مراکز آموزشی، دانشگاهی و حرفه ای در سطح بین المللی برخوردار هستند و لازم به ذکر است که بیش از 20000 مرکز دولتی، علمی، دانشگاهی و حرفه ای در سراسر جهان از نتایج این آزمونها برای ارزیابی مهارتهای ارتباطی افراد به منظور اعطای پذیرش های تحصیلی در دانشگاههای معتبر و پیشنهاد فرصت های شغلی بهتر و همچنین برای مقاصد مهاجرتی استفاده میکنند. بسیاری از امتحانات زبان انگلیسی کمبریج نیز برای ویزا در انگلستان، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا پذیرفته شده است و همچنین IELTS نیز میتواند برای ویزای انگلستان و مهاجرت استفاده شود.